צמחי הגן של סימה

אוזן דוב 'סילבר ליינינג'

Arctotis ‘Silver Lining’

משפחה: מורכבים • Asteraceae
מוצא: דרום אפריקה באזור הכיף, זן מכלוא גנני.
שנת אקלום 1997
מקור האקלום וגטטיבי מהגנים הבוטניים בקירסטנבוש שבדרום אפריקה
גובה 20 ס"מ; קוטר 60-30 ס"מ

איברים דקורטיביים ותיאור כללי צמח כיסוי הגדל עד 20 ס"מ גובה ויוצר כדורים שיכולים להגיע ל- 30 עד 60 ס"מ קוטר. עלווה מיוחדת, מאוד דקורטיבית. צבע העלים ירוק בחלק העליון ולבן-לבדי בחלק התחתון, שולי העלה עטורים בצבע כסף והם שהעניקו למכלוא את שמו 'סילבר ליינינג'. העלים קטנים, חסרי פטוטרת, אורכם כ-2 ס"מ ורוחבם 1 ס"מ, הם גילדנים ורעופים (כמו רעפים של גג) אחד על השני, ומשווים מראה סוקולנטי אולי אף מראה קוצני. הפריחה היא בונוס. פרחים אופייניים לסוג, נישאים על עמוד פריחה בגובה עשרה סנטימטר ובולטים מעל שושנת העלים. קוטר הפרח כארבעה ס"מ והם מופיעים בצבע צהוב בלבד, בסוף החורף, אביב ותחילת הקיץ. הוא צמח כיסוי מהיר גידול המתאים לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי בלבד ורק במשך מספר שעות מועט.

הקרקע חייבת להיות קלה ומנוקזת היטב ומועשרת בחומר אורגני, כלומר יש להוסיף קומפוסט לקרקע שבבור השתילה. הצמח יגדל בכל אזורי הארץ, מתאים לקו חוף שני, ולאזורי ההר בהם יש להקפיד על שתילה באביב על מנת לבסס את הצמח לפני החורף. בשפלה, אפשר לשתול באביב, עדיף לשתול בסתיו, כאשר טמפרטורת הלילה יורדת ואז הוא מתחיל להצמיח שושנות עלים גילדנים דמויי קיפוד המקשטים את הגן במשך החורף. בהמשך, מחיקי העלים עולות התפרחות. לצמח דרישות נמוכות להשקיה בקיץ וכמו מינים נוספים בסוג אוזן דוב, גם הוא נכנס "לתרדמת" קיץ חלקית, נראה "עייף" והשקיית יתר תגרום לרקבונות. במשך הקיץ אסור בשום אופן לגזום, פעולה שתסתיים בתמותת הצמח.

שימוש גנני מתאים כצמח מסלעה קלאסי וישתלב היטב בין סלעי המסלעה. בזכות מופעו הסוקולנטי אפשר לשלבו עם צמחים סוקולנטיים המתאימים למסלעה. מתאים לשתילה במדרון תלול ואם רוצים לכסות את המדרון רצוי לשתול במרחקים של חצי מטר בין השתילים. מופע הצמח במיטבו מהסתיו, במשך החורף ועד סוף האביב. מאחר ולצמח קצב צימוח נמרץ אפשר להשתמש בו כצמח חד שנתי, לשתול בסתיו ולהחליפו בקיץ. אני ממליצה להשאירו בגינה גם בקיץ, להמעיט בהשקיה ולחכות לסתיו. כצמח רב שנתי, מומלץ לגזום בסתיו (רק לאחר שטמפרטורת הלילה ירדה ל- 15 מעלות צלזיוס) לגובה סמוך לפני הקרקע. הגיזום יגרום להתחדשות מהירה ורעננה תוך זמן קצר.

מתאים לשתילה באדנית, או מסביב לעץ השתול במכל בגינת גג או בפטיו. רצוי להקפיד על מקסימום אור, עדיף שמש מלאה. הצמח יתפשט ויגלוש מהמכל תוך זמן קצר.

ריבוי כצמח מכלוא הוא אינו מייצר זרעים ולפיכך הריבוי הוא וגטטיבי בלבד. משרישים ייחורים בגובה חמישה ס"מ בשולחן השרשה, בעזרת הורמון השרשה, באביב ובסתיו. השרשה מתקבלת תוך שבועיים ויש להיזהר מעודפי מים הגורמים לריקבון הייחורים.

מינים וזנים נוספים הסוג אוזן דוב כולל כחמישים מינים של צמחים חד או רב שנתיים עשבוניים שרובם מוצאם בדרום אפריקה. אוזן דוב אפריקנית Arctotis stoechadifolia הוא המין הותיק והנפוץ ביותר בארץ ובשנים האחרונות נראה שהשימוש בו עלה- הוא צמח חסכן במים והוא נשתל כצמח כיסוי בגינון ציבורי ובצידי כבישים.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-26
צורת חיים: עשבוני, צמח כיסוי; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים, נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת חורף; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: כל הארץ, שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה, חוף ים; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן