צמחי הגן של סימה

הימנולפיס קטנת פרחים

Hymenolepis parviflora

משפחה: מורכבים • Asteraceae
שם קודם: Athanasia parviflora - אתנזיה קטנת פרחים
שם נוסף: Hymenolepis crithmifolia 
מוצא: אזור הכף בדרום-אפריקה
שנת אקלום 1991
מקור האקלום זרעים שקיבלתי מהגן הבוטני בקירסטנבוש שבדרום-אפריקה.
גובה 2.5-2.0 מטר; קוטר 2 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי בשנת 1991 הנבטתי את הזרעים, והצמחים פרחו שנתיים לאחר הזריעה. באופן כללי, לא הייתה שונות רבה בין הצמחים. בחרתי בצמח אחד, שהתאפיין בפריחה בצבע צהוב עז ובראשי פריחה גדולים יותר. הורדתי ייחורים מהצמח, והמשך הריבוי היה וגטטיבי בלבד - מהקלון הנבחר.

הימנולפיס הוא שיח גדול, ירוק-עד ובעל קצב צימוח מהיר, הגדל לגובה 2.5 מ' ולרוחב 2 מ'. העלים מחולקים־מנוצים ואורכם כ־6 ס"מ. צבע העלים אפור. הם מכוסים במעטה של שעווה ומזכירים מרחוק את מחטי עץ האורן, אולם הם רכים ונעימים למגע. כאשר ממוללים עלים אלו עולה מהם ריח ארומטי המזכיר את ריח ה"שיבה" (לענה).

הפרחים סדורים בקרקפות גדולות, שקוטר כל אחת מהן כ־10 ס"מ. צבען צהוב והן מופיעות בקצות ענפים ארוכים אשר צמיחתם בלתי מסועפת ומתחילה מבסיס הצמח. פרחים אלה מזכירים בצורתם את פרחי האכילאה. הפריחה חלה בחודש מאי ונמשכת כחודש. בגמר הפריחה, השיחים מכוסים תפרחות יבשות. זה הזמן לגזום את השיחים, וכדאי לגזום לגובה נמוך של כ־50 ס"מ מהקרקע. מטרת הגיזום היא לפנות את התפרחות היבשות ולעודד את התחדשות הצמחים. לאחר הגיזום כדאי להימנע מהשקיה במשך שבועיים. הצמח נוטה להתעצות בבסיסו עם התבגרותו.
הצמח נחשב לחסכן במים, ולאחר התבססותו אפשר להשקותו פעם בחודש בלבד. העלים האפורים והדקיקים, שחלקם מכוסה שעווה או שערות, תורמים לצמח לעמידות ליובש. מתאים לשתילה בשמש מלאה בלבד, בקרקעות מנוקזות בכל אזורי הארץ. מצטיין בגן הבוטני בגבעת רם ירושלים.

שימוש גנני בהיותו שיח גדול הוא מתאים לגינה גדולה או לגינון ציבורי. מתאים לשתילה בשולי הגן, כצמח רקע לערוגה פורחת. השיח נאה גם ללא פריחה. בגינון ציבורי מתאים לשתילה בצדי דרכים. נשתל וגדל בהצלחה במושב סתריה מתחילת שנות ה־90 לאורך כביש הכניסה הראשית לישוב. אפשרות נוספת היא להשתמש בגבעולי הפריחה לסידורי פרחים. במקרה כזה, קטיף הפרחים הוא בעצם גיזום השיח. השלב של קטיף הפרח הוא כאשר 50% מהפרחים בקרקפת פתוחים.
 
ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה בבית השרשה, בעזרת הורמון השרשה, בסוף האביב.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-07-09
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן