צמחי הגן של סימה

היפואסטס ממולען זן לבן

Hypoestes aristata var.alba

משפחה: קוציציים • Acanthaceae
שם עממי: Ribbon Bush
מוצא: דרום־אפריקה עד אפריקה הטרופית
שנת אקלום 2004
מקור האקלום זרעים, קיבלתי זרעים מהגנים הבוטניים בדרום אפריקה של מין שצבע הפרחים שלו לבן.
גובה 1.2-1.0 מטר; קוטר 1 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי שיח עשבוני, הגדל ל- 1-1.2 מטר גובה ורוחב. עם השנים הוא מתעצה בחלקו התחתון ונשאר עשבוני בחלקיו העליונים. העלים נגדיים, דמויי ביצה, מעורקים, מעט שעירים ובעלי מרקם קטיפתי-משהו. צבעם ירוק כהה. אורך העלה 10 ס"מ ורוחבו 6 ס"מ.
הפרחים ערוכים בקרקפות קטנות בחיקי העלים, בקבוצות של 1-3 פרחים בתוך חפה. כותרת הפרח בעלת צינור דק, אורכו 2.5 ס"מ וצבעו בזן הזה הוא, כאמור, לבן.

הפריחה מתחילה בסתיו ונמשכת עד תחילת החורף. זוהי אחת ממעלותיו, כיוון שצמחים הפורחים בסתיו אינם רבים בגן הנוי. מאידך, אירועי גשם עלולים לפגוע בפריחה. הוא מתאים לשתילה בקרקעות קלות ומנוקזות וחשוב להעשיר את בור השתילה בקומפוסט. הצמח מתאים לשתילה בתנאי הצללה או הצללה חלקית, כמו זו הנוצרת מתחת לעצים. היפואסטס רגיש לטמפרטורות נמוכות ולקרה, אך גם אם היה אירוע של קרה וחלקי הצמח העליונים נפגעו והתייבשו, הוא ילבלב באביב מחלקיו התחתונים. שתילה בצל העצים מקטינה את נזקי הקרה.

באביב, חשוב לגזום את הצמח נמוך, עד קרוב לבסיסו ולפנות את התפרחות היבשות. מאחר שהפריחה מתחילה רק בסתיו, אני ממליצה לקטום את הצמח לגובה 50 ס"מ מהקרקע במשך הקיץ ורצוי לפני חודש יולי. יש גננים המבצעים אף יותר מגיזום אחד בעונה לפני הפריחה. פעולת גיזום/קיטום זו תשמור על שיח זקוף. גיזום אחרי יולי יכול לגרום לאיחור גדול בפריחה. במידה שלא נגזום, הצמח גדל ומתרחב וממש בעת הפריחה המסיבית הוא מתחיל "לרבוץ" ולהיות שרוע וכך מאבד את מראהו היפה.

הצמח נהנה מהשקיה שופעת וסדירה בכל עונת הצימוח.

שימוש גנני מתאים לשתילה בערוגה פורחת בתנאי צל.

ריבוי וגטטיבי של הצמח יעשה על ידי השרשת ייחורים מעוצים למחצה, באביב ובקיץ. השורשים מתפתחים בתוך שבועיים.
בגן מומלץ לשתול בעונת האביב והקיץ. כמו כן, אפשר לאסוף מהצמח זרעים ולהנביט באביב במנבטה. הזרעים ינבטו כעבור כ־3 שבועות ויפרחו עוד באותה השנה.

בגינה, הצמח זורע את עצמו ויוצר ספיח, אך ספיח זה אינו הופך למטרד בגן.

מינים וזנים נוספים היפואסטס ממולען הוא צמח נוי ותיק בארץ, המצטיין בפריחה סתווית בצבע סגול־ורוד. הסוג היפואסטס כולל כ־40 מינים של בני שיח ושיחים שמוצאם באפריקה, מדגסקר ודרום מזרח אסיה.

ההיפואסטס שייך למשפחת הקוציציים, המיוצגת היטב באזורים הטרופיים בעולם ורק מעט באזורים הממוזגים. צמחי גן רבים בארץ השתולים בעיקר באזורים המוצלים של הגן שייכים למשפחה זו: קוציץ, בן קוציץ, אביב, בת אביב, עב־שיבולת, רואליה, חיצית, ברלריה יוסטציה, מגסקפסמה ועוד.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-06-17
צורת חיים: שיח, עשבוני; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: צל, חצי צל; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת סתיו; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
הזן הוותיק בעל הפריחה הורודה