צמחי הגן של סימה

יוסטיציה משובלת

Justicia spicigera

משפחה: קוציציים • Acanthaceae
מוצא: מקסיקו עד דרום קולומביה
שם עממי: Mexican Honeysuckle
שנת אקלום 1999
מקור האקלום וגטטיבי הבאתי שתיל ממשתלה בסאן אנטוניו שבטקסס.
גובה 1.5-1.0 מטר; קוטר 2-1 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי מין זה נחשב לצמח ותיק בארץ, אולם מדובר בקלון אחר, השונה בצורת העלים והפרחים ובאופי הצימוח, והוא בעל תכונות גנניות טובות יותר מהקלון שהיה נפוץ אצלנו לפני שנים. יתרונו: הוא פורח גם בתנאי צל, מתחת לעצים, מקום שבו אין בדרך כלל צבע. הוא מתרחב ע"י סטולונים- צימוח מבית השורשים, בעוד שלמין הוותיק לא היה צימוח של סטולונים אלא גזע מוגדר.
הקלון החדש הוא הנפוץ במערב ארצות הברית, ראיתי אותו שתול בגנים הן בקליפורניה והן בטקסס ובאריזונה ותיאורו מופיע בספרי הגינון שם. אין אזכור בשום מקום לקלון הוותיק המוכר בארץ.

זהו שיח עשבוני ירוק־עד, ללא גזע מרכזי וברור, המצמיח מבית השורשים ענפים זקופים ועשבוניים שאינם מתעצים, הנישאים עד ל־1.5 מטר גובה. רוחב השיח בשנים הראשונות הוא 1-1.5 מטר.

עם השנים השיח מתרחב, תלוי במרחב שנותנים לו ובתנאי הגידול. העלים נגדיים, דמויי ביצה ארוכה, אורך העלה 11 ס"מ ורוחבו 5 ס"מ. העלים מכוסים בשערות דקות המעניקות מרקם קטיפתי והם בעלי צבע ירוק בהיר. הפריחה חלה בקצות הענפים הראשיים ועל ענפי המשנה שיוצאים מחיקי העלים. התפרחת בצורת מכבד, כותרת הפרח בעלת צינור באורך של כ־4 ס"מ , בצבע כתום־תפוז. הפריחה חלה במשך כל עונת הצימוח, מהאביב ועד החורף והיא מושכת את ציפור הצופית.

העלים הקטיפתיים בעלי הצבע הבהיר וצבע הפריחה מעניקים לשיח מופע טרופי. השיח מתאים לשתילה בתנאי צל חלקי, תחת אור מסונן, בצל עצים. בתנאי שמש מלאה הצמח דורש יותר השקיה ולעתים יש לו נטייה לפתח כלורוזה - הצהבת עלים. יגדל בכל סוגי קרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. עמיד לטמפרטורה נמוכה עד מינוס 4 מעלות צלסיוס, לפיכך יגדל בכל אזורי הארץ כולל אזורי ההר הגבוה. בבקעה ובערבה מומלץ לשתול רק בתנאי צל.

מומלץ לשמור על השיחים בגובה מטר כאשר פעם בשנה, באביב, גוזמים את הענפים הארוכים עד לבית השורשים ובכך שומרים על ממדי השיח וגורמים להתחדשות של ענפים מבית השורשים ומעודדים את התרחבותו. פעולת גיזום זו, מרחיקה פרחים וענפים יבשים ושומרת על מופע "נקי" של השיח.

שימוש גנני מומלץ לשתול אותו במדרון ואז התפשטותו תתרום לתפיסת הקרקע ולמניעת סחף. אני ממליצה לשתול בצל חלקי ובעיקר בצל עצים. יתרון נוסף הוא כאשר שותלים בצל העצים מתקבלת פריחה באזור המוצל כמעט כל השנה. הצמח נחשב לחסכן במים לאחר התבססותו בגן. מתאים לשתילה בערוגת הרב שנתיים, לאורך שביל מוצל וכאמור על מדרונות הגן.

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה, בכל עונות השנה. השרשה מתקבלת תוך שבועיים וניתן לשתול בגן בכל עונות השנה למעט בחורף קר.

מינים וזנים נוספים הסוג יוסטיציה כולל כ־420 מינים של עשבים רב שנתיים, בני־שיח ושיחים מהאזור הטרופי והסובטרופי של צפון ודרום כדור הארץ.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-08-14
צורת חיים: שיח, עשבוני, צמח כיסוי; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: צל, חצי צל; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, מרכז אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן