צמחי הגן של סימה

קרומיה הדורה

Karomia speciosa

משפחה: שפתניים • Lamiaceae
שם קודם: Holmskioldia speciose
הסוג קרומיה נכלל בעבר בסוג אדמום, ובחלק מהספרים ניתן לקרוא עליו תחת שמו הקודם. ואכן, פרחי קרומיה דומים מאד בצורתם לפרחי אדמום, אולם צבעם שונה. אדמום הוא שיח מטפס, מוצאו בהימליה, הוא אינו חסכן במים ופריחתו בצבע תפוז או אדום או צהוב חלה בסתיו עד האביב. לעומתו, קרומיה פורחת כל הקיץ והסתיו, ובחורף הוא נשיר מותנה, חסכן במים ומוצאו באפריקה.
מוצא: דרא"פ, מוזמביק ואפריקה הטרופית.
שנת אקלום 1996
מקור האקלום וגטטיבי הבאתי שתילים ממשתלה בפלורידה
גובה 5-3 מטרים; קוטר 3 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי קרומיה הוא שיח זקוף, היכול לצמוח לגובה של 5-3 מטר, ובעזרת גיזום ניתן לעצבו כשיח או כעץ קטן על מספר גזעים. הגזע בצבע חום בהיר. העלים נגדיים, דמויי משולש, הם משוננים וצבעם ירוק. הפריחה טרמינלית ובקצות הענפים. כותרת הפרח צבעה סגול, גביע הפרח, צבעו ורוד והוא נשאר על השיח גם לאחר שהפרח נושר. בתחילת הפריחה מופיעים עלי הגביע בצבע ורוד ומתוכם מופיעה כותרת הפרח בצבע סגול. כותרת הפרח נושרת תוך מספר ימים, אולם עלי הגביע נשארים על הצמח במשך מספר שבועות. בתחילה צבעם ורוד, ועם הזדקנותם הופך צבעם לצהוב-קרם. הפריחה מתחילה באביב ונמשכת כל הקיץ והסתיו.

בארץ מוצאו הוא גדל באזורים יבשים, חצציים וחמים, ובספרות הגננית נחשב כצמח חסכן במים.

קרומיה מתאים לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי ובקרקעות מנוקזות. אפשר לשתול במרבית אזורי הארץ, פרט לאזורי ההר הגבוה, שם הוא עלול להיפגע מהקור. צריכת המים שלו בינונית והשקיה סדירה תעודד פריחה איכותית ומאריכת ימים. בארץ מוצאו הצמח נשאר ירוק־עד, אבל בארץ הוא נשיר מותנה ובחורף קר ישיר את עליו.

קצב גידולו מהיר. במטרה לקבל שיח צפוף, כדאי לקטום את הענפים הזקופים, כדי לעודד צמיחת ענפים משניים. את פעולת הקיטום יש לעשות באביב, לאחר התעוררות הצמח. כדאי לקטום ענפים שאורכם כ־ 20 ס"מ. כעץ קטן, מומלץ לעצבו על מספר גזעים.

שימוש גנני מתאים במיוחד לשתילה בגינה קטנה, בזכות צימוחו הצריפי. אפשר לשלבו בשיחיה יחד עם צמחים נוספים. מתאים כצמח בודד בכניסה לבית, או על רקע של קיר הבית. אפשר לשתול בחורשה קטנה באזור מגורים כעץ קטן פורח. מתאים לגידול במכלים גדולים אותם ניתן להציב על מרפסת הגג, או בכניסה לבית.

ריבוי וגטטיבי בלבד. בארץ הצמח אינו חונט זרעים. ההשרשה של ייחורים מעוצים למחצה, באביב ובקיץ בשולחן ריבוי ובעזרת הורמון השרשה.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-07-05
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: נשיר, נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים, נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן