צמחי הגן של סימה

גרפטופילון הדור

Graptophyllum excelsum

משפחה: קוציציים • Acanthaceae
שם עממי: Scarlet fuchsia
שנת אקלום: 2002
מקור האקלום: וגטטיבי Annangrove Grevilleas Nursery Kenthurst Australia
גובה: 3-2 מטר; קוטר: 2-1 מטר
רגישות לקור: לא רגיש, עמיד לטמפרטורה נמוכה כולל טמפרטורת קרה.
צריכת מים: נמוכה, השקיה סדירה

איברים דקורטיביים ותיאור כללי נוסף: שיח צר עם מספר ענפי שלד. ענפי השיח מעוצים בבסיסם, ועשבוניים בחלקיהם העליונים. העלים נגדיים, צרים, דמויי מרית, אורכם כ־ 3.5 ס"מ ורוחבם 1.0 ס"מ, בצבע ירוק־כהה, מבריקים. העלווה קישוטית ונאה כל השנה. הפרחים יוצאים מחיקי העלים. כותרת הפרח בצורת צינור-משפך שאורכה כ־3 ס"מ, וצבעה אדום־שני. הפריחה בשיאה באביב ובתחילת הקיץ, כאשר בחיקו של כל עלה יש פרח, כל השיח מכוסה בפרחים אדומים ובולטים. בהמשך הקיץ והסתיו יש פריחה ספורדית. יתרונו הגדול הוא הפריחה המתקבלת גם כאשר הוא שתול בתנאי צל. יש לנו מעט שיחים הפורחים בגן בתנאי הצללה. מומלץ לשתילה בצל עצים, אז גם העלווה ירוקה ובולטת. כגדר חיה בין בניינים מצלים. יגדל בכל סוגי קרקע, ובלבד שתהיה מנוקזת. בארץ מוצאו באוסטרליה, הוא גדל על קרקעות נגזרות מאבן־גיר. מתאים לשתילה גם במיכל אותו ניתן להציב בכניסה לבית, בפטיו, על מרפסת גג או בצל העצים כאשר לא ניתן לשתול בקרקע בגלל מערכת השורשים של העץ.

שימוש גנני: בגינתי במושב סתריה הוא נשתל בשנת 2003, הן בתנאי צל מלא והן בצל עצים, בקרקע קלה ומנוקזת. הצמחים, בכל תנאי הגידול, מפותחים ופורחים בקיץ ומתקבלת חגיגה של צבע בגן. אני ממליצה לשתול אותו בגן, בשלוב עם צמחים בעלי דרישות דומות כגון מרבה חלב הדסי, פיטוספורום ודומה.

מינים וזנים נוספים: הסוג גרפטופילון כולל 10 מינים של שיחים ירוקי־עד שמוצאם באוסטרליה ודרום מערב האוקיינוס הפסיפי. מרבית המינים נחשבים לצמחים טרופיים, ויתרונם בעלווה צבעונית- בחלק מהמינים, ועמידותם בתנאי גידול מוצלים ותנאי לחות יבשים יחסית. בארץ מגדלים את המין גרפטפילון מוכתם (Graptophyllum pictum) כצמח בית.

ריבוי מומלץ בריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה, באביב ובקיץ. השרשה מתקבלת תוך מספר שבועות. מומלץ לשתול בגן באביב ובקיץ.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-05-27
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: צל, חצי צל; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב; מוצא: אוסטרליה, צפון מזרח אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן