צמחי הגן של סימה

סופורה שעירה

Sophora tomentosa

משפחה: קטניתיים • Fabaceae or Leguminosae

שם עממי: Necklace pod, silver-bush
מוצא: אזורי החוף הטרופיים והסוב־טרופים של העולם. כולל דרום פלורידה, דרום טקסס.
שנת אקלום 1998
מקור האקלום זרעים, אספתי זרעים מצמחים שגדלו בר באי טורטולה, השייך לאיי הבתולה הבריטיים שבאיים הקריביים והבאתי לארץ.
גובה 3-2 מטר; קוטר 3-2 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי זהו שיח בינוני בעל קצב צימוח איטי עד בינוני, הגדל בארץ ל־ 2-3 מטר גובה ורוחב בעל אופי צימוח זקוף. העלים מנוצים, אורך העלה כ־20 ס"מ והם בעלי 9 זוגות עלעלים, אורך העלעל 2.5-5 ס"מ. העלעלים שעירים וקטיפתיים וצבעם ירוק־אפור מתכתי. הפריחה אופיינת לסוג סופורה, הפרחים פרפרניים, ערוכים באשכול מסיים. אורך האשכול בתחילת הפריחה כ־20 ס"מ, בסוף הפריחה אורכו של האשכול מגיע עד 80 ס"מ. הפריחה מתקדמת כלפי מעלה והפרי נוצר בתחילה בתחתית האשכול וגם הוא מתקדם כלפי מעלה. הפריחה חלה באביב ונמשכת עד סוף הסתיו. הפריחה אינה בולטת, צבע הפריחה צהוב חיוור והיא נבלעת על רקע העלווה האפורה. מאידך, לתרמילי הפרי עם הזרעים יש ערך קישוטי. הפרי הנוצר דומה לתרמילי שעועית, צבע התרמיל עם היווצרותו ירוק ובהמשך לקראת הבשלת הזרעים הופך לצבע חום. התרמילים נראים כמו מחרוזות שמוטות כלפי מטה. הזרעים קשים ורעילים ואסורים למאכל, כמו בכל המינים האחרים של הסוג סופורה, הם מכילים חומרים אלקלואידים.

ייחודו של השיח הוא העלים הקישוטיים, צבעם המטאלי והמרקם הנעים למגע, בדומה למגע בקטיפה.

סופורה שעירה מתאימה לשתילה בשמש מלאה ועל קרקעות חול מנוקזות. בארצות המוצא הצמחים גדלים על דיונות חוף הים ונחשבים לעמידים לרוחות, מליחות, חום ויובש. למרות מוצאו הטרופי, הצמח עמיד לטמפרטורות חורף של עד מינוס 7 מעלות צלסיוס, ולפיכך מומלץ לשתילה בכל אזורי הארץ כולל ההר הגבוה וחוף הים. גדל בהצלחה בחוף פלמחים.

שימוש גנני צמח חובה לגינון בחוף ים. מומלץ לשתילה בגינון כצמח רקע בעל עלווה ייחודית בצבע ירוק־אפור מטלי שיבליט צמחים בעלי עלווה בצבע ירוק כהה או עלווה מאדימה. מתאים כצמח גובל במרחקי שתילה של 2 מטר בין הצמחים, בשיחייה מעורבת עם צמחים בעלי דרישות דומות. אני ממליצה לשמור על השיח בגובה מטר עד מטר וחצי מאחר ויש לו נטייה להיות דליל בבסיסו. את הגיזומים יש לעשות באביב, לאחר שהצמחים החלו ללבלב.

ריבוי בזרעים, להנביט במגשי הנבטה ולשתול בגן באביב.

מינים וזנים נוספים הסוג סופורה כולל כ־50 מינים של עצים ושיחים נשירים וירוקי־עד. כולם בעלי פרחים דמויי טופח, ריחניים ובולטים, ופירות וזרעים קישוטיים. הסוג כולל מינים מאזורים רטובים בניו־זילנד, מאזורים טרופיים בהוואי או מאזורים יובשניים במערב ארצות-הברית.

בשנת 2001 ביקרתי באי זנזיבר השוכן מול חופי טנזניה וגם שם ראיתי צמחי סופורה שעירה הגדלים בר לאורך חופי הים.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-08-27
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: פרי קישוט; התאמה לאזורים: כל הארץ, שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה, חוף ים; מוצא: אפריקה, אמריקה
צילום: סימה קגן
בחוף פלמחים, עמיד לרסס מי-ים
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
בעין גדי
צילום: סימה קגן
בעין גדי