צמחי הגן של סימה

שיח־אברהם נגונדו

Vitex negundo

משפחה: שפתניים • Lamiaceae
שם עממי: Five-leaved Chaste Tree
מוצא: מזרח אפריקה, מזרח אסיה, מדגסקר והפיליפינים.
שנת אקלום 1950
מקור האקלום ארבורטום אילנות
גובה 8-4 מטר; קוטר 4-3 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי זהו שיח או עץ קטן, נשיר, גדל בקצב צימוח מהיר ל־8־4 מטר גובה ול־4-3 מטר רוחב. צורת צימוחו הטבעית היא של שיח, המצמיח ענפי מים מאזור בית השורשים, אולם ניתן ומומלץ לעצבו גם כעץ קטן. העלים נגדיים, מאוצבעים, בעלי פטוטרת ארוכה - 4.5 ס"מ, העלה כפני, מחולק ל־5-3 עלעלים איזמלניים שאורכם 10-4 ס"מ. צבע העלים בצדם העליון הוא ירוק כהה והם חלקים, ובצדם התחתון צבעם מאפיר. הרושם הכללי הוא של עלווה ירוקה רעננה, בשונה משיח־אברהם מצוי־מין הבר. הפרחים ערוכים בשיבולים שגובהן 25 ס"מ, הכותרת דו־שפתנית, צבעה לילך־לבנדר, אורך צינור הכותרת 4 מ"מ. הפריחה חלה על ענפים מהשנה הנוכחית ולכן אין חשש מגיזומים, כולל גיזומי תחילת אביב, הפריחה לא תיפגע. התפרחת יפה וריחנית, בולטת על רקע העלווה הירוקה, הפרחים צופניים ומושכים דבורים ופרפרים. מועד הפריחה בקיץ, בחודש יוני-יולי. שיח־אברהם נגונדו נשתל באילנות בשנות ה־50, ומאז הוא חיוני ופורח כל שנה - כאשר במרבית השנים גדל ללא תוספת השקיה. לא ידוע לנו עם פרטים וותיקים נוספים הגדלים בארץ. באילנות, עקב הטיפול הלקוי בשנים עברו, הוא גדל בצורת שיח ואיננו מעוצב. מתאים לשתילה בתנאי שמש מלאה או צל חלקי, בכל אזורי הארץ. עמיד לרוחות ולטמפרטורות גבוהות ונמוכות, בארץ מוצאו גדל גם בהרי ההימלאיה בגבהים מעל 2,000 מטר מעל פני הים. נחשב לחסכן במים לאחר שהתבסס בגן, אולם תוספת השקיה בקיץ תתרום לפריחה שופעת ולמופע אסטטי ורענן.

שימוש גנני מומלץ לשתול אותו בגן ולעצבו לעץ קטן על גזע בודד או מספר גזעים. בהיותו עץ קטן, הוא מתאים לשתילה מתחת לחוטי חשמל, בפטיו, בגינה קטנה. כשיח הוא גם משתלב היטב בגינון ים־תיכוני ואינו משדר יובש הודות לעלווה הירוקה־רעננה.

ריבוי של הצמח הגדל באילנות הוא וגטטיבי, משרישים ייחורים מעוצים למחצה בעזרת הורמון השרשה ובשולחן השרשה. פבלו מנהל משתלת קק"ל בגילת אסף זרעים מהצמח באילנות ואמנם התקבלה נביטה דלה, אולם צמחים אלו נשתלו בחלקת האם בגילת, וכעת פבלו אוסף מהם זרעים.

מינים וזנים נוספים בסוג שיח־אברהם כ־250 מינים של שיחים ועצים, שמוצאם מאזורים טרופיים וסובטרופיים. שיח־אברהם נגונדו דומה למדי לשיח־אברהם מצוי הגדל בר באזורינו, ועם זאת שונה, נדיר ומומלץ לשתילה בגן.

כתבה: סימה קגן

עודכן: 2021-04-23
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: נשיר; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ; ריחני: ריחני; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, אסיה
צילום: סימה קגן
פריחה צופנית
צילום: סימה קגן
עלווה
צילום: סימה קגן
מעוצב כשיח
צילום: סימה קגן
צמחי אם במשתלת גילת