צמחי הגן של סימה

דק פרי 'אורנג' ג'ובילי'

Tecoma 'Orange Jubilee'

משפחה: ביגנוניים • Bignoniaceae
מוצא: מכלוא גנני מדרום אמריקה
יש הטוענים שזוהי סלקציה של דק פרי מכונף, ואחרים סוברים כי מדובר במכלוא בין שני מינים: דק פרי זקוף וטקומית הכף. לדברי הבוטנאי Paul Cox, מהבוטנאים הבכירים בגן הבוטני בסן אנטוניו בטקסס, דק פרי אורנג' ג'ובילי שייך למין דק פרי מכונף (Tecoma alata).
בספר Landscape Plants for Dry Regions מאת: Jones, Warren D. שיצא לאור בשנת 2000 מופיע תחת המין Tecoma alata - דק פרי מכונף, מידע על דק פרי אורנג' ג'ובילי, הם כותבים שיש הטוענים שזוהי סלקציה מתוך דק פרי מכונף.
שנת אקלום: 1997
מקור האקלום: וגטטיבי, ממשתלת Mountain States Nursery שבפניקס אריזונה
גובה: 3 מטרים; קוטר: 3 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: שיח ירוק עד המצמיח ענפי שלד זקופים וענפי משנה בעלי צימוח בכותי המשתפל כלפי מטה. העלים מנוצים, אורכם 17-15 ס"מ. מספר העלעלים נע בין 11 ל-15, הם מחודדים ומשוננים וצבעם ירוק. הפרחים ערוכים במכבדים בקצות הענפים. כותרת הפרח דמוית משפך באורך של כ- 5 ס"מ ובצבע כתום. הפריחה שופעת במרבית חודשי השנה, וכאשר הצמח שתול באזור המוגן מרוחות, הוא פורח בשפע כל חודשי השנה. הציפור צופית נמשכת אל הפרחים ובונה את קינה בין ענפי השיח. הפריחה מלווה בחנטת פרי שהוא הלקט, וכאשר הוא מופיע בכמויות, מכער את השיח, ולכן מומלץ לגזום ולסלק ענפים עמוסים בהלקטים.

שימוש גנני מתאים לשתילה במגוון קרקעות, אך מומלץ לשתול בקרקע המועשרת בחומר אורגני, ולאחר השתילה לכסות בחיפוי של רסק עץ סביב בית השורשים בגובה של 10 ס"מ. הפריחה מופיעה על ענפי המשנה, וכדאי לגזום ענפים אלו עד סמוך לענפי השלד של השיח, כדי לעודד פריצת ענפים משניים נוספים, שיוכלו לשאת את שפע הפריחה שתיווצר בהמשך. מתאים לשתילה בגינה קטנה בשחייה פורחת, כגדר חיה גזומה או טבעית, בצדי דרכים ולאורך שביל כניסה לחצר. בגינה הקטנה בה רוצים לבקר את גודל השיח, מומלץ לגזום פעם בשנה, באביב, לגובה הרצוי. שיחים שנגזמו מ- 3 מטר לחצי מטר גובה החלו ללבלב תוך שבוע ולפרוח כעבור חודש. ניתן לעצב את השיחים על כמה גזעים חשופים ובקצה "פומפון". גזעים אלו נוטים להתעבות תוך זמן קצר, הם מתכסים בעדשתיות, צבעם הופך אפור ומתקבל מופע מעניין של עץ קטן רב-גזעים. מתאים לשתילה במכל גדול.

ריבוי : גטטיבי בלבד. ייחורים מעוצים למחצה משתרשים בקלות בכל חודשי השנה בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. צמחים שגידלתי מזרעים שאספתי מהצמח פרחו בגווני כתום-צהוב אולם אף אחד מהם לא שפע פריחה כמו צמח האם. לפיכך, אני ממליצה לא להנביט זרעים אלו.

מינים וזנים נוספים בתוך הסוג דק פרי, הכולל 12 מינים מתקיימים מכלואים בין מיניים רבים.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-24
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; מושך: דבורים, ציפרים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן