צמחי הגן של סימה

קליאנדרת שולץ

Calliandra schultzei

משפחה: קטניתיים • Fabaceae or Leguminosae
שם עממי:PINK POWDER PUFF
מוצא: דרום מקסיקו, פנמה ובוליביה
שנת אקלום  1996
מקור האקלום וגטטיבי ממשתלה בפלורידה
גובה 1.5-1.0 מטר; קוטר 2 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי קליאנדרת שולץ בולטת בצימוח יוצא דופן, הענפים צומחים בצורה אופקית, בדומה לצמחי החבושית.  זהו  שיח בינוני הגדל ל-1.5-0.5 מטר גובה ולרוחב של 2 מטר או יותר, בצורה אופקית, מקביל לקרקע. העלים מנוצים פעמיים, ולהם זוג עלעלים באורך 2 ס"מ, צבעם ירוק כהה. קרקפות הפרחים מופיעות בחיקי העלים ומהן בולטים האבקנים הארוכים. הפרח הוא למעשה כדור של אבקנים בקוטר 5 ס"מ. כותרת הפרח לבנה וממנה בולטים האבקנים הארוכים בצבע ורוד. הפריחה צופנית ומושכת דבורים. לאחר הפריחה, לעיתים מתפתח תרמיל שטוח. הפריחה בולטת בסתיו ונמשכת ספוראדית כל השנה, למעט כאשר הטמפרטורות נמוכות.

קליאנדרת שולץ  מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, אולם בשמש מלאה מתקבל מופע אופקי ברור ומיוחד  של הצמח. בתנאי צל, לצמח נטייה  לגדול יותר זקוף והייחוד של האופקיות נפגע. הצמח רגיש לטמפרטורות קפיאה, ולכן מתאים לאזורים בהם אין קרה. מאידך, במידה והחורף היה קר, מתחת לטמפרטורת 0 מעלות צלסיוס, חלקי השיח העליונים יתייבשו, ובאביב מומלץ לגזום ולפנות את החלקים היבשים. הצימוח יתחדש מבסיס הצמח והוא יחזור לממדיו באותה השנה. יגדל בכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. מומלץ להוסיף קומפוסט לבור השתילה. למרות מוצאו הטרופי, מניסיוני, הצמח חסכן במים ויסתפק, לאחר התבססותו בגן, בהשקיה עמוקה אחת לשבועיים-שלושה. גם בספרות הגננית מצוין שהוא מתאים לגנים היותר יבשים באזורים הטרופיים והסובטרופיים.

שימוש גנני מתאים לשתילה כצמח ראווה בגן, לאורך שביל רחב, במסלעה גדולה. מתאים לשתילה במכל אותו אפשר להציב בכניסה לבית או ברחבה מרוצפת.

גם ללא פריחה לצמח מופע קישוטי, פיסולי ומושך תשומת לב. בזמן פריחה מתקבל מופע שובה לב.

משמש כצמח בונזאי, בתצוגות רבות בכל העולם.

ריבוי במטרה לשמור על אופי הגידול של הצמח, יש להרבות בריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה באביב ובקיץ בשולחן השרשה עם ערפל ובעזרת הורמון. השרשה מתקבלת תוך שלושה שבועות.

מינים וזנים נוספים הסוג קליאנדרה כולל כ- 200 מינים של שיחים, עצים קטנים ורב-שנתיים עשבוניים מהאזורים הטרופיים והסובטרופיים של אמריקה, הודו ומערב אפריקה. בגינון גדלים מיני קליאנדרה שעדיין לא הוגדרו, וגם בגנים בוטניים בעולם ראיתי  צמחי קליאנדרה sp.  כלומר, שעדיין לא הוגדרו.

באתר כתבתי על המינים הבאים: קליאנדרה גדולת קרקפת Calliandra haemataocarpa, שיח גדול ממדים או לעיתים אף מעוצב כעץ קטן הפורח כל השנה, קליאנדרה קליפורנית Calliandra californica ,שיח קטן וחסכן במים הפורח כל השנה וקליאנדרה ורודת קרקפות haematocephala Calliandra שהוא שיח בינוני הפורח מהסתיו ועד האביב. שלושת המינים שתולים בגינון במכון וולקני, בגינות שונות במושב סתריה והופצו בכל הארץ.

אקלמה וכתבה  סימה קגן

עודכן: 2020-08-24
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, מרכז אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן