צמחי הגן של סימה

צמחים מטפסים עמידים לקרה

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

חלק גדול מצמחי הנוי המטפסים והפורחים, מוצאם מהאזורים הטרופיים או הסובטרופיים בעולם. לפיכך, צמחים אלו רגישים לטמפרטורות נמוכות פרט ליוצאי דופן, המתוארים בספרות הגננית כ־ Frost Hardy, כלומר עמידים לקרה.
הכוונה בעיקר לגינות בשפלת החוף, בשפלה הפנימית, בעמקים ובנגב הצפוני המאופיינים בחורף מתון, מלווה לעיתים באירועי קרה. כלומר, טמפרטורות הלילה יורדות ל־ 0 מעלות ולפעמים גם מעט מתחת ל־ 0. באירוע קצר, הטמפרטורה יורדת מתחת ל- 0 לשעות בודדות כאירוע חד פעמי, אולם לעיתים מגיע גל קור ואירועי קרה נמשכים מספר לילות.

כמובן שגם מיקומו של הצמח בגינה ישפיע על מידת עמידותו בקרה. במפנה צפוני, תמיד יותר קר ואילו צמחים השתולים סמוך לקיר הבית, במיוחד במפנה דרומי, יהיו מוגנים יותר מפני רוחות החורף וגם ייהנו מקרינת חום הנפלטת מקירות הבית.

כאשר הגינה במדרון, האוויר הקר, בדומה למים יגלוש לתחתית המדרון ולפיכך, צמחים רגישים לקור כדאי לשתול באזור הגבוה של הגינה. צמחים השתולים מתחת לצמרות העצים, מוגנים חלקית מהקרה. גם אופי הקרקע משפיע על מידת עמידותם לקור. באזורים מוכי קרה מומלץ לשתול בקרקעות קלות ומנוקזות.

כאן נתאר מספר מטפסים, שלמרות מוצאם מהאזורים החמים, יעברו את החורף הישראלי הממוצע ללא פגיעה כשהם ירוקים ונאים ולעיתים גם פורחים.

יסמין אזורי Jasminum azoricum

Jasminum_azoricum

משפחה: זיתיים
מוצא: האיים הקנריים
מטפס ירוק עד, עלים בעלי שלושה עלעלים מבריקים בצבע ירוק כהה, פקעי פריחה בצבע ורוד, ופרחים ריחניים בצבע לבן המופיעים במרבית חודשי השנה. מתאים לשתילה בקרקעות מנוקזות כמטפס על גדר או כשיח גזום ומעוצב בשמש מלאה או בחצי צל. עם התבססותו עולה עמידותו לקור

יסמין גדול פרחים Jasminum mesnyi

Jasminum mesnyi

משפחה: זיתיים
מוצא: סין
שיח- זוחל. ירוק עד בעל ענפים שמוטים, העלים בעלי שלושה עלעלים דמויי אזמל בצבע ירוק כהה והפרחים גדולים, קוטרם 5-4 ס"מ צבעם צהוב עז והם מופיעים במשך החורף והאביב. מתאים לשתילה לכיסוי מדרון, לכיסוי קיר כאשר הצמח שתול למעלה וענפיו השמוטים כלפי מטה מכסים את הקיר או כמטפס עם תמיכה. אורך הענפים מגיע ל- 3 מטר. לשמש מלאה או חצי צל.

בוגונוילאה חלקה Bougainvillea glabraBougainvillea glabra

Bougainvillea glabraBougainvillea glabra

משפחה: לילניים Nyctaginaceae
מוצא: ברזיל
מי לא מכיר בוגונוילאה?
מטפס נמרץ וקוצני, בעל פרחים קטנים עטופים בחפים גדולים צבעוניים. לבוגונוילאה חלקה חפים בצבע ארגמן, הקוצים על הגבעול ישרים והיא עמידה לקרה. לעומתה, הבוגונוילאה הנאה, הנפוצה יותר, בעלת חפים בצבעים שונים, קוצים על הגבעול כפופים היא רגישה לקרה. גם זני המכלוא רגישים לקרה

אורנית לוהבת  Pyrostegia venusta

משפחה: ביגנוניים
מוצא: ברזיל
מטפס ירוק עד בעל עלים מורכבים מ- 3-2 עלעלים וקנוקנת ופרחים ערוכים במכבדים בקצות הענפים. כותרת הפרח דמוית צינור, צבע הפרחים כתום עז והם מופיעים מתחילת החורף ועד האביב. מטפס זה נחשב לאחד היפים ביותר במשפחת הביגנוניים. למרות מוצאו הטרופי, לאחר התבססות המטפס עמיד עד ל־-7°C. מתאים לשתילה בשמש מלא, כמטפס על גדר אותה יכסה תוך זמן קצר, לכיסוי קיר או בצימוח משתלשל על קיר כלפי מטה. צמח אחד יכול לכסות משטחים גדולים.

מנסואה שומית Mansoa alliacea

מנסואה שומית
משפחת: ביגנוניים
מוצא: ממכסיקו עד ברזיל ואיי הודו המערבית
מטפס ירוק עד בעל עלים, שאם ממוללים אותם עולה מהם ריח של שום. לכל עלה שני עלעלים ולפעמים ציר העלה מוארך לקנוקנת. הפרחים דמויי משפך והם ערוכים במכבדים. בתחילת הפריחה צבע הפרח סגול-ורוד ועם התבגרותו הופך צבעו לבהיר עד לבן. תהליך זה נמשך שבוע ימים. הפריחה חלה פעמיים בשנה, כל פעם במשך חודש: בסוף האביב בחודש יוני ובסוף הקיץ בחודש ספטמבר-אוקטובר.
מתאים לשתילה בשמש מלאה או בחצי צל כמטפס נתמך על קיר, על גדר או על פרגולה. בשנה הראשונה לשתילה צימוחו איטי אולם החל מהשנה השניה צימוחו נמרץ.
עודכן: 2020-07-27