צמחי הגן של סימה

ברזילי הגבעות ‘טהיטי'

Metrosideros collina 'Tahiti'

משפחה: הדסיים • Myrtaceae
שם נרדף: Metrosideros collina var. villosa,  Metrosideros villosa, Metrosideros Metrosideros kermadecensis - ברזילי נאה, נחשב למין קרוב מאד למין ברזילי הגבעות.
מוצא: האיים הפולינזיים
שנת אקלום 2002
מקור האקלום וגטטיבי , ממשתלה באוסטרליה Davidson's Galston NSW

איברים דקורטיביים ותיאור כללי ברזילי הגבעות 'טהיטי' הוא שיח ירוק-עד, בעל קצב צימוח בינוני, הגדל בצימוח צפוף. העלים נגדיים, גילדנים, אורך העלה כ-3 ס"מ ורוחבו 2.5-2 ס"מ. צדם העליון בצבע ירוק-אפור והצד התחתון מכוסה פלומה המעניקה לו צבע לבן- אפור. הפריחה חלה באופן אקראי ולא בכל שנה. צבע הפרחים אדום עז-שני , והוא מתקבל מצבע האבקנים שמספרם רב, אורך האבקנים 4-2.5 ס"מ, הם בולטים ומהווים את ה"פרח". במידה והייתה התמיינות לפריחה, היא חלה בתחילת הקיץ. הפרחים האדומים בולטים מאוד על רקע העלווה הירוקה-אפורה ומעניקים לשיח מראה יפה במיוחד. פרחים אלו מושכים פרפרים וציפורים. לעיתים השיח פורח אחת למספר שנים מאידך, מופעו הווגטטיבי גם ללא פריחה אטרקטיבי ביותר.

כמו כל מיני הברזילי, גם הוא נחשב לצמח חסכן במים, ומתאים לבתי גידול הסמוכים לחוף הים. מתאים לשתילה בתנאי שמש מלאה או צל חלקי, ברוב אזורי הארץ. באזורי הנגב והערבה, מומלץ לשתול בצל ועדיף במכלים.

יגדל ברוב סוגי הקרקעות, ובלבד שיהיו מנוקזות. מומלץ להוסיף קומפוסט לבור השתילה, ולחפות את אזור בית השורשים ברסק עץ. בשנים הראשונות הצמח מתאפיין בקצב צמיחה איטי ובצימוח קומפקטי. לאחר התבססותו בגן, קצב הגידול מתגבר, והצמרת מתרחבת. תוספת השקיה מזרזת את קצב הצמיחה והצמחים מתפתחים לממדים גדולים יותר. צמח בעל מופע יציב, הן לשתילה בקרקע והן לשתילה במיכל. צבע העלוה והצימוח הצפוף, מעניקים מופע אלגנטי וקישוטי במשך כל השנה, וכאשר הצמח פורח - הוא יפה במיוחד. צמחים של ברזילי הגבעות 'טהיטי' נשתלו בשנות האלפים במכון וולקני בחזית חממת הריבוי שלי. בתחילה התפתחותם הייתה איטית, אולם בהמשך קצב הגידול הואץ, וכיום גובהם כ-4 מטר. אפשר לעצב את השיח כעץ קטן, לגזום את הענפים התחתונים כדי לחשוף את הגזע, והמופע שלהם מושך את העין. כמעט ואין צורך בגיזום, למעט עיצוב אסטטי. המועד המומלץ לגיזום הוא בסתיו או בראשית האביב.

שימוש גנני כצמח במיכל, מומלץ לשתול במיכל קרמיקה גדול ומהודר, ולהציבו ברחבת הכניסה, בפטיו, ליד הבריכה, או על מדרגות. כאשר יישתל בקרקע, צמחי הברזילי יכולים לשמש כגדר צפופה וחוסמת בין שכנים, כגדר בחזית הבית, עדיף במפנה מזרחי. מתאים לשתילה גם בפארקים ובגנים ציבוריים.

ריבוי ווגטטיבי בלבד, כדי לשמר את תכונות הזן . ניתן להשריש ברוב חודשי השנה, ייחורים מעוצים למחצה, בעזרת הורמון השרשה, בשולחן השרשה. בחורף יש להשתמש בשולחן השרשה עם חימום.

מינים וזנים נוספים הסוג ברזילי כולל כ- 50 מינים של שיחים, עצים ומטפסים מעוצים, לעתים בעלי שורשי אוויר, שמוצאם בניו-זילנד, דרום אפריקה, מלזיה ואוסטרליה.

בגינון בארץ, נפוצים שלושה מינים: ברזילי הדור Metrosideros excelsa שמוצאו בניו-זילנד, בעל העלים הגדולים בצבע אפור, פריחה בולטת בצבע אדום בחורף ובאביב, המשמש כשיח גדול או עץ. ברזילי נאה Metrosideros kermadecensis שמוצאו באי קרמדק, בעל עלים צרים בצבע ירוק-אפור, או הזן בעל העלים המגוונים. וברזילי תומס Metrosiderus x thomasii והוא מכלוא בין
 Metrosideros excelsa × Metrosideros polymorpha ומצטיין בפריחה בצבע תפוז .

בשנת 2002 הבאתי ממשתלה באוסטרליה זן נוסף Metrosideros collina 'Fiji' ברזילי הגבעות 'פיג'י' בשם נרדף: Metrosideros collina var. vitiensis מוצאו באי פיג'י. הוא שיח ירוק-עד, מאופיין בקצב צימוח בינוני, גדל לאיטו ל- 3 מטר גובה ו-2 מטר רוחב, וייחודו הוא הצימוח הצעיר המופיע בצבע נחושתי- אדום יין. העלים נגדיים, מאורכים וצרים, אורך העלה כ-5 ס"מ ורוחבו כ -2 ס"מ. העלים בצבע ירוק ובעת הלבלוב, העלים הצעירים בצבע אדום-יין , בולטים מאד על רקע העלים הבוגרים הירוקים.

בספרות מצוין שעד היום לא נצפתה פריחה בצמחים מהזן הזה, השתולים בגנים.

נבחן בפקולטה לחקלאות ברחובות בתנאי שמש, ותחת רשתות צל במטרה לקטוף ענפי קישוט בעלי גוון אדום. הצמחים שנשתלו בשמש מלאה התפתחו היטב, אולם בקרה הכבדה שפקדה את הארץ בשנת 2008, הצמחים האלו קפאו עד הקרקע, ואילו אלו שנשתלו תחת רשתות צל, לא נפגעו בקרה.

גיזומים קלים בעונת הסתיו והאביב מעודדת את הצמח ללבלב, ואתו את המופע האדום.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-06-11
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים, נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: כל הארץ, שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה, חוף ים; מוצא: אוסטרליה, ניו זילנד
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
ברזילי הגבעות 'פיג'י'
צילום: סימה קגן
ברזילי הגבעות 'פיג'י'
צילום: סימה קגן
ברזילי הדור
צילום: סימה קגן
ברזילי נאה מגוון