צמחי הגן של סימה

שיטה שרועה (בשמית) 'דסרט קרפט'

Acacia redolens ‘Desert Carpet’

משפחה: קטניתיים • Fabaceae or Leguminosae
סלקציה גננית
שנת אקלום 2000
מקור האקלום וגטטיבי ממשתלת Mountain States Nursery שבפניקס, אריזונה, שלה זכויות יוצרים לזן.
גובה 0.5 מטר; קוטר 5-2 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי שיטה שרועה 'דסרט קרפט' הוא צמח כיסוי ירוק־עד, הגדל לאט בשנים הראשונות מהשתילה. העלים ריחניים, בעלי ריח מתוק, כריח בושם, שמורגש במיוחד לאחר הגשם, כאשר העלים נרטבים. כאשר מגדלים מזרעים את מין הבר של שיטה שרועה מתקבל שיח בינוני הגדל עד 1.5-2 מטר גובה.

זהו צמח כיסוי הגדל ומתפשט לרוחב, מעוצה בבסיסו ובענפים השרועים, ועשבוני בחלקים הצעירים. העלים מצומצמים לפטוטרת דמוית-עלים פשוטים, המכונים בשם פילודיים, תופעה מוכרת במרבית מיני השיטה ממוצא אוסטרלי. כלומר, מה שנראה לנו כעלה הוא בעצם עוקץ העלה. אורכם כ־5 ס"מ ורוחבם כס"מ אחד, הם גילדנים, צבעם ירוק־זית וכאמור, בעלי ריח בושם מתקתק המתחזק לאחר הגשם.
הפרחים מופיעים באביב לתקופה קצרה, במשך 2-3 שבועות. קרקפות הפרחים כדוריות, צהובות וקטנות.חשיבותו הגדולה של הקלון 'דסרט קרפט' הוא ממדי גובה הצימוח המוכח לאורך השנים. למעשה, כמעט ואין לנו בגן הנוי צמחי כיסוי נמוכים, הנותרים נמוכים לאורך השנים. סלקציה זו אותרה באריזונה ונרשמה שם כזן פטנט, למרות שמוצא המין באוסטרליה. כבר עשרות שנים שתלו ושותלים אותו בפרויקטים גדולים בארצות-הברית, במדינות יבשות כמו אריזונה, נבדה, דרום קליפורניה ועוד. בכל המקומות הוא לא חרג ממידותיו עם התבגרותו.
בארץ הוא נשתל החל משנת 2000 באזורי הארץ השונים: בגילת, בניר-עוז, בסתריה, במכון וולקני ובמספר קיבוצים בצפון הארץ.
הצמח מתבסס לאיטו בשנתיים הראשונות לשתילה. ההנחה היא שבשנה הראשונה הצמח משקיע בהתפתחות מערכת השורשים ולכן צימוח הנוף מוגבל. רק בשנה השנייה חלה התפתחות בחלקיו העליונים, ובתום השנה השלישית הוא יכסה מעגל בקוטר של כ־1.2 מטר. לפיכך, יש להקפיד ולעשב מסביב לצמחים בשנתיים הראשונות. בהמשך, האחזקה מינימלית, כאשר מתקבל כיסוי צפוף בעלווה המדכא נביטת עשבים. צמח בודד יגדל ויכסה עד 5 מטר קוטר ולכן חשוב להקפיד על מרחקי נטיעה נאותים. צמח חזק ועמיד בתנאים קשים, הגדל בכל סוגי הקרקע, כולל קרקעות בסיסיות או מעט מלוחות. בספרות הגננית מארה"ב מדווח על עמידות בתנאי הצפה (periodic flooding).

הוא יגדל בכל אזורי הארץ. עמיד לטמפרטורות נמוכות עד מינוס 8 מעלות צלסיוס, ולטמפרטורות יום גבוהות. נשאר ירוק־עד במשך כל השנה ובכל התנאים. הצמח מתאים ומומלץ לשתילה בתנאי שמש מלאה ויסבול רק מעט צל חלקי. מועד השתילה המומלץ בגן: חורף עד אביב. יש להימנע משתילה בקיץ. צריכת המים שלו נמוכה, אך תוספת השקיה בשנים הראשונות תגביר את קצב גידולו. לאחר התבססותו ניתן להפסיק לו את ההשקיה במרבית אזורי הארץ. רן פאוקר מניר עוז שתל מספר צמחים של קלון זה בחלקת הניסיון שבקיבוצו. לאחר שהתבססו הם גדלים שם ללא תוספת השקיה, וכיום מכסים מספר מטרים רבועים.

מניסיוני האישי, הטיפול היחיד שהצמח דורש עם התבגרותו הוא הגבלת הצמיחה במקומות בהם התפשטותו לא רצויה. לפיכך, מומלצת שתילה בשטח פתוח ולא מוגבל.

שימוש גנני מתאים לשתילה כצמח כיסוי בגנים גדולים, בשולי הגן, בכניסה ליישובים. לאחר התבססותו ימנע נדידת חול ויעצור סחף, לכן מתאים לכיסוי מדרונות. באזור הכפרי ניתן לשתילה מסביב לחממות ולבתי רשת. בערים, נשתול אותו במחלפים ובאיי תנועה. בפניקס שבאריזונה, מרבים לשתול אותו לאורך ק"מ רבים בצדי כבישים.

קיים מחסור בארץ בצמחי כיסוי רב־שנתיים הנשארים נמוכים. לדעתי, צמח זה הוא בעל פוטנציאל רב. ולזכור, קצב גידולו בשנתיים הראשונות הוא איטי, מדובר בצמח מאריך שנים.

ריבוי כדי לשמר על תכונות הזן, חייבים בריבוי וגטטיבי בלבד. עד היום לא נצפתה חנטת פירות-זרעים. משרישים ייחורים מעוצים למחצה בבית השרשה, בעזרת הורמון השרשה.
בחורף יש לחמם את המצע. בתנאים אופטימאליים הייחורים מצמיחים שורשים בתוך שלושה שבועות.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-11-08
צורת חיים: צמח כיסוי; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה, מערב אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן