צמחי הגן של סימה

בוהיניה לבידה

Bauhinia tomentosa

משפחה: קטניתיים • Fabaceae or Leguminosae
מוצא: אפריקה הטרופית: אתיופיה, סומליה, קניה, דרום אנגולה, זימבבואה, זמביה, דרא"פ, תימן, סרילנקה והודו.
שנת אקלום לא ידוע
מקור האקלום זרעים,
גובה 3-2 מטרים ; קוטר 2 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי בוהיניה לבידה היא שיח ותיק ולא נפוץ בארץ. שיח אטרקטיבי בעל ענפי שלד מעוצים בצבע אפור ולהם צימוח קשתי וענפי משנה הצומחים כלפי מטה. העלים רחבים בעלי שתי אונות דמויות כליה, קישוטיים וצבעם ירוק.

הפרחים דמויי פעמון סגור למחצה בצבע צהוב זוהר, באורך כ-7 ס"מ, שמוטים כלפי מטה. במרכז הפרח יש כתם כהה בצבע אדום-יין וזהו המין היחיד בסוג בוהיניה שבמרכז הפרח יש כתם כהה. הפריחה מתחילה בסוף האביב ונמשכת כל הקיץ והסתיו. שתילים צעירים פורחים החל מהשנה השנייה לשתילתם בגן. למרות ששייך למשפחת הקטניות, המאופיינת ביכולת לקבע חנקן במערכת השורשים, בוהיניה לבידה לא מקבעת חנקן.

השיח מתאים לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, בכל אזורי הארץ ובקרקעות מנוקזות. עמיד לטמפרטורות החורף השוררות ברוב אזורי הארץ, כולל באזורי ההר כמו ירושלים ששם ישיר את עליו בחורף. באזור השפלה, השיח נשאר ירוק-עד גם בחורף.

הצמח חסכן במים ולאחר התבססותו יכול לגדול ללא תוספת השקיה, באזורים בהם כמות המשקעים עולה על 250 מ"מ לשנה. בשנת 1997 בפרויקט משותף עם מע"צ שתלנו בוהיניה לבידה בכביש בילו-רמלה, קרוב לכניסה לסתריה. הצמחים שם קיבלו השקיות עזר בשנה הראשונה לשתילה בלבד ומאז הם גדלים ללא תוספת השקיה, פורחים תקופה ארוכה ומיפים את צדי הכביש. בגן הנוי אני ממליצה להשקות בקיץ פעם בחודש, השקיה עמוקה ובכך להאריך את תקופת הפריחה. קצב הגידול של השיח בינוני. במידה ורוצים לחדש את הצמח, המועד המומלץ לגיזום הוא באביב בלבד וניתן לגזום עד לגובה 20 ס"מ מהקרקע ללא חשש גם אם מדובר בשיח מעוצה ועבה בבסיסו. הצמח ילבלב ותוך זמן קצר יתקבל שיח בעל מופע רענן. לאחר הפריחה נוצר הפרי שהוא תרמיל ארוך ושטוח. כאשר צבע הפרי הופך לחום כהה ניתן לאסוף את הזרעים.

שימוש גנני בוהיניה לבידה מתאימה לשתילה כצמח גדר, במסלעה גדולה כצמח לא מעוצב וניתן לשתול מספר צמחים בשיחיה מעורבת. יסתדר היטב בשולי הגן בזכות היותו חסכן במים. יכול לשמש כצמח גובל בין מבני המשק או לחילופין סמוך לבריכת השחייה. יכול לשמש גם כצמח מיכל פורח או כצמח מעוצב על גזע וענפיו העליונים שמוטים כלפי מטה. מערכת השורשים שלו איננה תוקפנית ואין סכנה בשתילתו סמוך למבנה או רחבה מרוצפת.

ריבוי הריבוי נעשה על ידי הנבטת הזרעים באביב, במנבטה. יש להעתיק את הצמחים הצעירים לעציצים ולהימנע מעודף השקיה. מומלץ להגן על השתילים הצעירים בחורף הראשון.

מינים וזנים נוספים הסוג בוהיניה כולל כ-300 מינים של עצים, שיחים או מטפסים מהאזורים הטרופיים והסובטרופיים בעולם. מינים רבים גדלים בהצלחה בגן הנוי.

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-04-26
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה, אסיה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן