צמחי הגן של סימה

בולוסנתוס נאה

Bolusanthus speciosus

משפחה: קטניתיים • Fabaceae or Leguminosae
שם עממי: 'עץ הויסטריה'
מוצא: זמביה, אנגולה ודרום אפריקה
שנת אקלום 1953
מקור האקלום זרעים, חוות הנוי
גובה 10-8 מטר; קוטר 7 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי עץ בעל גזע זקוף, כהה, מחורץ וקישוטי במיוחד. בגידולו הטבעי העץ נוטה לפתח מספר גזעים. צמרת נוף צרה וענפים שמוטים כלפי מטה, המעניקים לעץ נוף בכותי. העלים מנוצים, העלעלים מוארכים וצבעם ירוק עמום עם גוון אפור. למרות שהוא מוגדר כעץ נשיר, נשירת העלים מותנית בטמפרטורות החורף. בשנה שבה הטמפרטורות מתונות, העלים כמעט אינם נושרים ונותרים על העץ במשך כל החורף. בשנים קרות העלווה נושרת. באביב העץ פורח ללא עלווה ואז הפריחה בולטת מאד ולאחריה מתחיל לבלוב חדש. הפריחה מופיעה בחלקים הקיצוניים של הענפים, באשכולות גדולים המשתלשלים כלפי מטה. אורך התפרחת כעשרים ס"מ. הפרח פרפרני, צבעו סגול-לילך וריחו נעים. הפריחה מזכירה את פריחת המטפס ויסטריה סינית ומכאן שמו העממי של העץ- עץ הויסטריה. הפריחה אכן מרשימה ובולטת, אך היא קצרה ונמשכת כשבועיים-שלושה בלבד. גורמים אשר לעיתים מקצרים את משך הפריחה, הם שרב ורוחות מזרחיות האופייניים לעונת האביב.

העץ יגדל ברוב סוגי הקרקעות ובתנאי שיהיו מנוקזות. הוא רגיש לקור קיצוני ולקרה, אך לעומת זאת יתאים לאזורי הארץ החמים. הוא זקוק לכמות מים בינונית ותוספת מים תאיץ את גידולו. עם זאת, הצמח עמיד למדי ליובש, וזאת לאחר התבססותו. שורשי העץ אינם תוקפניים ותוחלת חיים ארוכה.

שימוש גנני עץ חובה לנטיעה בערבה. בולוסנתוס משתלב בגן כעץ בודד או כקבוצת עצים קטנה להצללה קלה. יש לו הופעה אוורירית ודלילה במקצת. לעיתים מעדיפים לבחור עץ שעלוותו סמיכה, אך לעיתים כאשר מעוניינים דווקא בעץ בעל מרקם עלווה דליל ואוורירי, אשר איננו חוסם את הנוף ומאפשר ליהנות הן מן האור והן מן הצל, בולוסנתוס תהיה בחירה טובה. צלליתו העדינה של עץ כזה מוסיפה נופך מיוחד לגן. כאשר מעוצב על גזע יחיד, הוא מתאים לשמש כעץ רחוב, בהיותו עמיד לפיח ולגזים הנפלטים מכלי רכב והודות למערכת שורשים לא תוקפנית, לא יפגע במדרכה מרוצפת. בולוסנתוס מתאים לגינת הבית, לצד בנין או בפטיו בחצר. אני שתלתי מספר עצי בולוסנתוס בגינון בסתריה, בקבוצה ליד מגרש הכדורסל. העצים התפתחו היטב ונחשבים מבין העצים היפים.

ריבוי נעשה בזרעים. יש להשרות את הזרעים במים חמים למשך לילה ולמחרת לזרוע אותם במגשי הנבטה בורמיקוליט. מומלץ לכסות את הזרעים בשכבה דקה של ורמיקוליט ולדאוג לשמור על לחות במצע. הנביטה מתחילה תוך שבוע ימים. יש להעתיק את הנבטים הצעירים, כאשר הם בעלי שלושה עלים, לעציצים עם מצע גן. יש להימנע מעודף השקיה. את ההנבטה יש לעשות באביב ולהגן על השתילים הצעירים בחורף הראשון.

כתבה סימה קגן –מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-04-26
צורת חיים: עץ; מופע: נשיר; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן