צמחי הגן של סימה

בורוניה חרוקה 'שרקס ביי'

Boronia crenulata ‘Shark’s Bay’

משפחה: פיגמיים • Rutaceae
שנת אקלום 2001
מוצא מערב אוסטרליה, צפונית לעיר פרת', מאזור מפרץ שרק
מקור האקלום וגטטיבי
משתלה בקליפורניה, Suncrest Watsonville
גובה 1.0-0.5 מטר; קוטר 1.0-0.5 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי מוצאו של מין זה הוא במערב אוסטרליה, צפונית לעיר פרת', מאזור מפרץ שרק (ומכאן שם הזן הגנני). הצמחים גדלים שם סמוך לחוף הים ועל קרקעות בסיסיות. רמז נוסף להתאמתו לתנאי הארץ יש בכך שהצמח גדל בהצלחה כבר עשרות שנים בגינון של קליפורניה. זהו שיח בינוני ירוק־עד, הגדל לגובה ולרוחב 1 מ'. חלקו התחתון של השיח מעוצה ואילו ענפיו המסועפים עשבוניים וצפופים. העלים קטנים וארומטיים וצבעם ירוק בהיר. ריחם מזכיר ליקוריץ, לכל אוהבי הריח המיוחד הזה. ריח העלים עולה כאשר ממוללים את העלים או אפילו אם רק מנענעים קלות את הענפים. הפרחים בעלי ארבעה עלי כותרת, דמויי כוכב קטן וצבעם וורוד. הפריחה שופעת במיוחד בסוף החורף-תחילת האביב אך נמשכת טיפין טיפין כל השנה. מתאים לשתילה בתנאי אור מלא, ושמש מלאה אך אני ממליצה על פינה עם הצללה קלה או בצל חלקי של עצים. צמחים ממין זה נשתלו בשנת 2005 בתנאי שמש מלאה בחלקת האקלום במכון וולקני, והם גדלים ופורחים. באותה שנה שתלתי עשרות צמחים במשק שלי, במושב סתריה, בשטח חקלאי, במטרה לשווק ענפים פורחים לסידורי פרחים. הצמחים גדלים בתנאי שמש מלאה, על קרקע קלה ומנוקזת היטב והשקיה קבועה, ללא טיפול מיוחד וללא מזיקים. לפיכך, כאשר תנאי הגידול מיטביים, אפשר לשתול בשמש מלאה. מתאים לשתילה ברוב חלקי הארץ, באזורי הערבה והנגב מומלץ לשתול בתנאי צל ולהקפיד על השקיה קבועה. הצמח מתאים במיוחד לאזורי הארץ הגבוהים, מאחר ועמיד לטמפרטורות של עד מינוס 6 מעלות, ונהנה מלילות קרירים. ואז מומלץ לשתול בתנאי שמש מלאה. בתנאים אלו תתקבל פריחה שופעת כל השנה.

הבורוניה תגדל בקרקעות מנוקזות, מועשרות בחומר אורגני. לכן, מומלץ להוסיף קומפוסט לבור השתילה ולחפות ברסק עץ או קש את בית השורשים. החיפוי תורם להורדת הטמפרטורה באזור בית השורשים, פעולה חשובה במיוחד בסוג בורוניה. נדרשת השקיה סדירה, אך כדאי לזכור שבתנאי צל חלקי, אפשר להקטין את כמות המים מאחר שגם ההתאדות קטנה. קצב הגידול של השיח בינוני והוא אינו זקוק לגיזומי עיצוב מיוחדים. במידה שרוצים לחדש את הצמח, המועד המומלץ לגיזום הוא האביב, לאחר הפריחה.

שימוש גנני צמח בעל מופע יציב המתאים הן לשתילה בקרקע והן לשתילה במיכל. כאשר יישתל במיכל, מומלץ להציבו ברחבת הכניסה, בפטיו, ליד הבריכה או באדנית. גם כשהפריחה לא שופעת, לצמח מופע נאה. בקרקע, מומלץ לשתילה בחזית של שיחייה, בערוגה פורחת, לאורך שביל כניסה לבית, למרגלות גדר אבן. ניתן ומומלץ לקטוף ענפים פורחים ולשים באגרטל מים כי חיי המדף של הפרח הקטוף הם כ־10 ימים. מין זה משמש במספר משתלות כצמח עציץ פורח ליצוא.

ריבוי וגטטיבי בלבד. משרישים ייחורים מעוצים למחצה בסתיו, בעיקר בחודש אוקטובר ונובמבר, בשולחן השרשה, בעזרת הורמון השרשה ותחת ערפל. השרשה מתקבלת כעבור כחמישה שבועות.

מינים וזנים נוספים הסוג בורוניה כולל 95 מינים של שיחים שמרביתם אנדמיים לאוסטרליה. רק מין אחד מוצאו בקלדוניה (קבוצת איים בדרום מערב האוקיינוס השקט, מזרחית לאוסטרליה וצפונית לניו זילנד). באוסטרליה גדלים מיני בורוניה על מגוון רחב של קרקעות ובתנאי אקלים שונים. ישנם מינים עמידים במיוחד לחום ואחרים המותאמים לאקלים אלפיני. לכל המינים מערכת שורשים עדינה, והם נוטים לגדול בסבך צמחי. למרבית מיני בורוניה עלווה בעלת ריח ארומטי. מועד הפריחה של המינים השונים נע בין סוף החורף לתחילת האביב, כאשר האינדוקציה לפריחה מתקבלת משילוב של אורך יום וטמפרטורה: התקצרות היום בסתיו ו־6-15 מעלות צלסיוס טמפרטורות לילה, הנחשבות נמוכות. צמחי בורוניה ממינים וזנים אחרים, מוכרים למגדלי הפרחים כצמחים מפונקים, הגדלים על קרקעות בעלות pH חומצי וכצמחים הדורשים קור על מנת לפרוח.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-05-10
צורת חיים: שיח, עשבוני; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים, נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת חורף; שימוש: מתאים לגידול במיכל; ריחני: ריחני; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה, מערב אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן