צמחי הגן של סימה

דודונאה 'דנה׳

Dodonaea 'Dana'

משפחה: סבונניים • Sapindaceae
שנת אקלום 2000
מקור האקלום הזן 'דנה' הוא סלקציה שבחרתי מתוך אוכלוסייה.
גובה 4-3 מטרים; קוטר 3 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי דודונאה הוא סוג דו-ביתי, כלומר, ישנם שיחים שלהם פרחים נקביים וישנם שיחים אחרים שלהם פרחים זכריים בלבד.

רק הצמחים שלהם פרחים נקביים מייצרים זרעים ועליהם נראה את הפירות הקרומיים האופייניים לדודונאה.

החל משנת 1990 אני מחפשת מינים נוספים של דודונאה שהם נושאי פירות בעלי פוטנציאל לענפי קישוט. מאז, גידלתי במשק במושב סתריה כ-25 מינים שונים של דודונאה, אותם קיבלתי בזרעים מאוסטרליה. במשך השנים מינים אלו הכליאו אחד את השני והתקבלה אוכלוסיה של מכלואים מעניינים.

הזן 'דנה' הוא סלקציה מתוך האוכלוסייה שהתקבלה והוא מכלוא יוצא דופן המתאים לשתילה בגן הנוי. זהו שיח ירוק עד שיכול להגיע עד 4-3 מטר גובה ורוחב. העלים פשוטים דמויי אזמל באורך 10 ס"מ וברוחב 2 ס"מ. צבע העלים ירוק כהה במשך הקיץ, ועם ירידת הטמפרטורות הם מקבלים גוון אדמדם. בחורף, השיח כולו בצבע בורדו בולט ביותר.

הפריחה חלה בחורף, הפרחים קטנים וכמעט לא נראים אולם בהמשך היא מלווה בחנטה של פרות קרומיים, מאד דקורטיביים בצבע יין.

הפרות מופיעים על קצות ענפים באשכולות מסיימים ובשיא החנטה, בחודש מרץ מתקבל שיח מדהים מכוסה בפרות קישוטיים ובולטים. מופע זה נמשך כחודשיים, החל מחודש מרץ ועד סוף אפריל, אז גם אפשר ומומלץ לקטוף ענפים מהשיח ולשים בבית באגרטל וניתן לשלב עם ענפי איקליפטוס אפור ומתקבל סידור פרחים חגיגי.

דודונאה 'דנה' מתאים לשתילה בשמש מלאה בלבד. מתאים לכל סוגי הקרקע, כולל אדמות שוליים וטרשים ובלבד שתהיה מנוקזת. עמיד לטמפרטורות גידול קיצוניות ויגדל בכל אזורי הארץ. מצטיין בגן הבוטני בגבעת רם בירושלים וגם בגינון בנגב ובערבה.

צמחי דודונאה ממינים שונים, ככלל הם צמחים חסכני מים ויסתפקו בהשקיה מצומצמת. גם הזן 'דנה' הוא צמח חסכן במים ולאחר התבססותו בגן יגדל ללא תוספת השקיה. בשנה הראשונה לשתילה קצב הצימוח של הצמח מהיר ולכן, חשוב לקטום אותו ולדאוג שיישאר נמוך (1 מטר) בשנתו הראשונה כדי למנוע את התהפכותו בחורף הראשון. פעולות הקיטום נחוצות רק בשנה הראשונה. בהמשך מערכת השורשים מבוססת ומעגנת את השיח.

הזן 'דנה' פורח החל מהשנה השנייה לשתילה ואז מומלץ לגזום את השיח בסוף חודש אפריל כשהפרות מתחילים להתייבש. מדי שנה אפשר לרדת בגזום לגובה חצי מטר מהקרקע וכך לשמור על צורה וממדי הצמח.

שימוש גנני דודונאה 'דנה' מתאים לשתילה כגדר חיה, כחוצץ בין שכנים, כצמח מיסוך והסתרה ובגינון ציבורי. הצמח עמיד לוונדליזם. מומלץ ומתאים לשתילה בצדי דרכים. מומלץ לעצבו גם כעץ קטן על 3 גזעים.

ריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה בחודשי האביב, בשולחן ריבוי ובעזרת הורמון השרשה. הייחורים משרישים תוך חודש ימים.

מינים וזנים נוספים הסוג דודונאה כולל כ-60 מינים של שיחים ירוקי עד שהמוכר והנפוץ הוא דודוניאה דביקה, צמח גדר מהוותיקים ביותר בארץ.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-04-26
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת חורף; שימוש: פרי קישוט; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן