צמחי הגן של סימה

דודונאה 'דרור׳

Dodonaea 'Dror'

משפחה: סבונניים • Sapindaceae
מוצא הסוג באוסטרליה. הזן 'דרור' הוא מכלוא גנני.
שנת אקלום 2000
מקור האקלום הזן 'דרור' הוא סלקציה שבחרתי מתוך אוכלוסייה.
גובה 3-2 מטר; קוטר 3-2 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי החל משנת 1990 אני מחפשת מינים נוספים של דודונאה שיכולים לשמש כצמחי גן אטרקטיביים לגינון. מאז, גידלתי במשק במושב סתריה כ-25 מינים שונים של דודונאה, אותם קיבלתי בזרעים מאוסטרליה. במשך השנים מינים אלו הכליאו אחד את השני והתקבלה אוכלוסייה של מכלואים מעניינים.

הזן 'דרור' הוא מכלוא יוצא דופן מתוך האוכלוסייה שהתקבלה והוא בעל עלווה דקורטיבית המתאים לשתילה בגן הנוי. מדובר בשיח ירוק עד זקוף שיכול להגיע עד 3 מטר גובה ורוחב. העלים קישוטיים, בעלי אונות בולטות. במשך הקיץ צבע העלים ירוק כהה, ועם ירידת הטמפרטורות הם מקבלים גוון בורדו, כהה מאד. בחורף, מתקבל שיח בעל צבע עלווה בולט ביותר.

מאחר והוא תוצר של הכלאה בין שני מינים, בגלל אי התאם מסוים, כמעט ואין פריחה. לפעמים, ניתן לראות בחורף על השיח, פרות בודדים קרומיים בצבע ורוד, האופייניים לסוג דודוניאה, אולם בכמות קטנה ולכן הם לא בולטים. יופיו ויחודו של השיח היא העלווה הקישוטית, והצבע הארגמני הכהה של העלווה בכל החודשים הקרים, החל מחודש נובמבר באזור השפלה, ועד סוף אפריל.

דודונאה מהזן 'דרור' מתאים לשתילה בשמש מלאה בלבד. מתאים לכל סוגי הקרקע, כולל אדמות שוליים וטרשים ובלבד שתהיה מנוקזת. עמיד לטמפרטורות גידול קיצוניות ויגדל בכל אזורי הארץ. באזורים בהם הטמפרטורות נמוכות במיוחד, הצמח יחליף את צבע העלים מוקדם יותר, והגוון הארגמני יהיה חזק יותר. דודוניאה 'דרור' גדל בהצלחה בגן הבוטני בגבעת רם בירושלים.

הוא צמח חסכן במים ולאחר התבססותו בגן יגדל ללא תוספת השקיה. כדי לבקר את גובה השיח, אפשר לגזום בכל שנה בחודש מרץ עד אפריל, מומלץ לרדת בגזום לגובה חצי מטר מהקרקע וכך לשמור על צורה וממדי הצמח. תוך זמן קצר תתחדש הצמיחה. במידה ולא גוזמים, השיח יישאר בגובה 2-3 מטר.

שימוש גנני דודונאה 'דרור' מתאים במיוחד לשתילה כגדר חיה, כחוצץ בין שכנים, לאורך שביל, כצמח מיסוך ובגינון ציבורי הוא עמיד לוונדליזם. מגיב היטב לגיזומים, אולם לא בעונת הקיץ החמה.

ריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה בחודשי האביב, בשולחן ריבוי ובעזרת הורמון השרשה. הייחורים משרישים תוך חודש ימים.

מינים וזנים נוספים הסוג דודונאה כולל כ-60 מינים של שיחים ירוקי עד שהמוכר והנפוץ הוא דודוניאה דביקה, צמח גדר מהוותיקים ביותר בארץ.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-04-26
מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן