צמחי הגן של סימה

קלרודנדרון מפואר

Clerodendrum speciosissimum

משפחה: שפתניים • Lamiaceae
שמות נרדפים, שם קודם קלרודנדרון ביוקאנן זן הדור Clerodendrum buchananii var. fallax Clerodendrum fallax
שם עממי Pagoda Flower
מוצא: איי יאווה, אינדונזיה.
שנת אקלום איני יודעת מתי ומי הביא את הצמח ארצה לפני עשרות שנים.
גובה 2.0-1.0 מטר; קוטר 2.0-1.0 מטר
רגישות לקור עמיד עד מינוס 4 מעלות צלסיוס

איברים דקורטיביים ותיאור כללי שיח טרופי זקוף, נשיר מותנה. העלים גדולים דמויי לב, אורך העלה כ-30 ס"מ. צבעו ירוק כהה והוא מכוסה שערות צפופות המעניקות לו מגע קטיפתי ומראה טרופי. התפרחת נישאת על גבעולים זקופים בגובה 30-50 ס"מ מעל העלווה. הפרחים מרובים, דמויי פעמון והאבקנים בולטים מחוץ לעלי הכותרת ויוצרים מופע ססגוני ויוצא דופן. צבעם אדום כשני והם בולטים מאד על רקע העלים הקטיפתיים.

כצמח טרופי, רגיש לטמפרטורות עד מינוס 4 מעלות צלסיוס ובחורף קר הוא משיר את עליו. באזורים חמים, כמו בעין- גדי הוא נשאר ירוק-עד ופורח במרבית חודשי השנה. במרכז הארץ הצמח מתעורר באביב עם התחממות הטמפרטורות וכחודש לאחר ההתעוררות, בקיץ, מתחילה הפריחה שנמשכת עד תחילת החורף.

אם החורף היה קר מאוד חלקיו העליונים של הצמח מתייבשים ואז מומלץ לגזום את החלקים שהתייבשו.

כצמח ממוצא טרופי הוא ייהנה מפינה מוגנת. מומלץ לשתול בקרקע מנוקזת, מעושרת בחומר אורגני ומושקת באופן סדיר, בתנאי קרינת שמש ישירה או בהצללה למחצה ואז יתקבל צמח בעל עלים גדולים יותר והפריחה לא תיפגע.

שימוש גנני מתאים לשתילה הן בגנים גדולים והן בגינות קטנות כצמח ראווה בפינת הגן. אפשר לשתול בגוש מספר צמחים על מנת ליצור אפקט של צבע בזמן הפריחה. הוא מתאים כצמח אחורי בערוגת רב-שנתיים או בין שיחים אחרים. שתול בגן הבוטני בעין גדי ומפאר שם את הגינות.

מתאים לשתילה במיכל אותו ניתן להציב על גג הבית, או בכניסה. כצמח מיכל חשוב להקפיד לא להשקות יתר על המידה בפרט בחודשי החורף כשהצמח בתרדמה חלקית. כשקר, עדיף לייבש חלקית את בית השורשים בכדי למנוע רקבונות.

ריבוי נעשה בזרעים או בייחורים. ניתן לאסוף את הזרעים במשך הקיץ ולהנביט אותם באביב במגשי הנבטה. ניתן להשריש ייחורי ראש מעוצים למחצה בסוף האביב, בשולחן השרשה מחומם ובעזרת הורמון השרשה. לייחורים יש נטייה להירקב בגלל עודפי מים.

ההשרשה מתקבלת בתוך חודש.

מינים וזנים נוספים הסוג קלרודנדרון הוא מגוון מאוד וכולל כ- 400 מינים שונים של עצים,שיחים ומטפסים מהאזורים הסובטרופיים והטרופיים, בעיקר באסיה ובאפריקה. המשותף למינים השונים הוא שמרביתם צמחים בעלי ערך קישוטי, בעלי מופע פריחה בולט, למרביתם פריחה ריחנית ומספר רב של מינים מתאימים לגידול ותצוגה כצמחי ראווה בגנים. בגינון בארץ גדלים בהצלחה מספר רב של מינים, כולל מטפסים ושיחים. אחד המינים הוא קלרודנדרון מזהיר C. splendens שאף הוא פורח בצבע אדום, הפרחים שלו קטנים יותר, הוא מטפס ירוק עד והפריחה שלו בולטת וחלה בחורף.

כתבה סימה קגן

עודכן: 2020-04-30
צורת חיים: שיח; מופע: נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: צל, חצי צל, שמש; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אסיה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן