צמחי הגן של סימה

ארמופילה ארוכת-עלים

Eremophila longifolia

משפחה: לועניתיים • Scrophulariaceae
מוצא: באזורים היבשים בכל יבשת אוסטרליה
שנת אקלום 2007
מקור האקלום וגטטיבי State Flora Nursery ,Belair Adelaide
גובה 5 מטרים; קוטר 4 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי הסוג ארמופילה כולל 260 מינים, ופרט למין אחד שמוצאו בניו זילנד, כל יתר המינים אנדמיים ליבשת אוסטרליה ולא ניתן למצוא אותם באופן טבעי במקומות אחרים על פני הגלובוס. אזור התפוצה הטבעי שלהם באוסטרליה הוא באזורים המדבריים של היבשת.

מופע המינים בסוג משתנה, מצמחים נמוכים ומשתרעים, דרך שיחים בינוניים ועד עצים קטנים. קיימת שונות גדולה בצורת העלווה בין המינים השונים, אולם במרביתם, העלים מכוסים שעווה או שערות אפורות, מה שמרמז על פוטנציאל העמידות ביובש. ואכן, הם נחשבים לצמחים חסכני מים, עמידים ביובש, בטמפ' גבוהות, ברוחות ויגדלו בהצלחה בקרקעות דלות, בתנאי שתהיינה מנוקזות. את הסוג מאפיין פרח צינורי, עשיר בצוף, שמושך דבורים וצופיות.

שיח גדול או עץ קטן רב-גזעים, בעל צימוח בכותי וענפים שמוטים כלפי מטה, בעל עלים צרים באורך 18 ס"מ, שמוטים, בצבע ירוק-זית ופרחים צינוריים בצבע ורוד. הפריחה בולטת והיא חלה בסוף החורף ובאביב. מין זה נוטה להצמיח חוטרים, מה שמקשה על עיצובו בגינה על גזע בודד, מאידך, זה יתרונו כצמח חלוץ בתפיסת קרקע, כצמח מיסוך.

שימוש גנני מומלץ לשתילה בנגב ובערבה כצמח לתפיסת קרקע, בחורשה מתאים לשתול בקבוצה, כגדר גבוהה, יכול לשמש למסתור, בשולי הגן או בצדי דרכים.

ריבוי וגטטיבי, השרשת ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה בכל עונת הגידול.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-05-04
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת חורף; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה
צילום: סימה קגן
סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן