צמחי הגן של סימה

ארמופילה ניגודית

Eremophila oppositifolia

משפחה: לועניתיים • Scrophulariaceae
שנת אקלום 2000
מקור האקלום וגטטיבי מהגן בוטני רנצ'ו סנטה אנה בקליפורניה
גובה 3 מטר; קוטר 2 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי הסוג ארמופילה כולל 260 מינים, ופרט למין אחד שמוצאו בניו זילנד, כל יתר המינים אנדמיים ליבשת אוסטרליה ולא ניתן למצוא אותם באופן טבעי במקומות אחרים על פני הגלובוס. אזור התפוצה הטבעי שלהם באוסטרליה הוא באזורים המדבריים של היבשת.

מופע המינים בסוג משתנה, מצמחים נמוכים ומשתרעים, דרך שיחים בינוניים ועד עצים קטנים. קיימת שונות גדולה בצורת העלווה בין המינים השונים, אולם במרביתם, העלים מכוסים שעווה או שערות אפורות, מה שמרמז על הפוטנציאל לעמידות ביובש. ואכן, הם נחשבים לצמחים חסכני מים, עמידים ביובש, בטמפ' גבוהות, ברוחות ויגדלו בהצלחה בקרקעות דלות, בתנאי שתהיינה מנוקזות. את הסוג מאפיין פרח צינורי, עשיר בצוף, שמושך דבורים וצופיות.

שיח בעל עלים מחטניים אפורים באורך 9 ס"מ, וצימוח כללי המזכיר את צמחי הרותם. לצמח מופע מדברי מאוד ייחודי. הפרחים צינוריים, אורכם כ־3 ס"מ והם משתלשלים כלפי מטה. צבעם לבן, כמו גם צבע עלי הגביע. עלי הגביע נשארים על השיח גם לאחר נשירת הפרחים ולמרות שהם אינם גדולים במיוחד, הם מעניקים יופי לצמח. הפריחה אביבית, חלה בסוף החורף ונמשכת עד תחילת הקיץ.

שימוש גנני מתאים לשתילה כצמח ייחודי בגן, בעל אופי מדברי מיוחד.

ריבוי וגטטיבי, השרשת ייחורים בשולחן השרשה באביב ובקיץ.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-05-06
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; התאמה לאזורים: אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן