צמחי הגן של סימה

אקליפטוס מסמרי ׳כדורי קק״ל׳

Eucalyptus gomphocephala ‘Kaduri-KKL’

משפחה: הדסיים • Myrtaceae

מוצא קלון גנני שהתגלה בישראל, מוצא המין במערב אוסטרליה
שנת אקלום 1998
מקור האקלום וגטטיבי ייחורים משיח ביער ניר-משה בנגב המערבי
גובה 4-3 מטרים; קוטר 4 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי אקליפטוס מסמרי הוא עץ גבוה הנישא עד ל־30 מטר גובה, בעל גזע רחב המשמש בארץ למטרות ייעור. בארץ מוצאו הוא גדל על קרקעות חול וחרסית, עמיד במידת מה למליחות בקרקע וגם בפני רסס מלוח מהים. בארץ, מין זה היה המין השני בחשיבותו ובהיקף נטיעותיו ביערות לאחר אקליפטוס המקור. הוא מסתגל לאקלים עם רמת משקעים של 400 מ"מ, למרות שבאזור תפוצתו הטבעית רמת המשקעים כפולה. כמו כן, גדל בהצלחה בקרקעות המכילות גיר (עד30% גיר).

אקליפטוס מסמרי אוקלם לראשונה ב־ 1910. חלקות האקלום נטעו בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה ובהמשך גם בנגב המערבי. בתחילת שנות ה־ 90 נטעה קק"ל יער של אקליפטוס מסמרי בפאתי הישוב ניר משה שבנגב המערבי. מרבית השתילים התפתחו לעצים גבוהים, בעוד פרטים בודדים נשארו בצורת שיח בגובה של כ־ 1.5 מטר. שיחים אלו מעולם לא פרחו, בעוד "אחיהם" העצים פרחו, כל שנה בחודשים ספטמבר אוקטובר. בשנת 1998, יערן הקק"ל בחבל דרום, יהודה יהודה הוא ש"גילה" אותם ויחד עם פרופסור יוסי ריוב מהפקולטה לחקלאות ואנוכי, בחרנו בשני שיחים, האחד בעל מבנה כדורי והשני בעל מבנה שטוח והחלנו בריבוי ווגטטיבי של שני קלונים. ריבוי וגטטיבי של צמחי אקליפטוס הוא משימה לא קלה. ייחורי אקליפטוסים, בדרך כלל לא משתרשים, פרט ליוצאי דופן שלעיתים אפילו משתרשים בקלות. למזלנו, למרות שהייחורים הורדו בקיץ, מצמחים שגדלו ביער בתנאים קשים וללא השקיה, חלקם השתרשו. הצמחים המושרשים נשתלו במושב סתריה כצמחי אם והוחלט להפיץ את הקלון בעל המבנה הכדורי בלבד, תחת השם ׳כדורי־קקל׳.

השיח מתפתח לצורת כדור שיכול להגיע ל־ 4 מטר גובה ורוחב. אין גזע ברור אלא הרבה גזעים במבנה של שיח כאשר הענפים יוצאים החל מסמוך לקרקע וכלפי מעלה.

העלים מסורגים, דמויי משולש, צבעם ירוק והם תמיד נראים רעננים. הלבלוב הצעיר אדמדם ומאד דקורטיבי, בפרט בסתיו ובחורף. עמיד למחלות ומזיקים.

לא נצפתה פריחה במרבית צמחי אקליפטוס מסמרי בעלי המופע השיחי. רק בגן הבוטני בניר עוז חלק מהצמחים פרחו, חנטו זרעים בכמות מוגבלת, שנבטו לשיחים בעלי מופע כדורי דומה לצמח האם.

בשנת 1999 באביב שתלנו בפרויקט משותף עם מ.ע.צ. למעלה מ־ 100 צמחי אקליפטוס ׳כדורי־קקל׳, בכביש בילו רמלה בקטע הסמוך למושב סתריה. הצמחים קבלו השקיה רק בשנה הראשונה לשתילה ומאז הם גדלים ללא תוספת מים. צמחים אלו הגיעו ל־ 4 מטר גובה ורוחב. אפשר לגדל צמחים אלו בגן הנוי ללא תוספת השקיה, לאחר התבססותם. מתאים לשתילה בשמש מלאה, בכל אזורי הארץ ללא יוצא מהכלל ובכל סוגי הקרקע. אפשר להימנע מגיזום מאחר והצמח יוצר מבנה כדורי ללא התערבות הגנן אולם, אם רוצים לבקר את גודלו, ניתן לגזום באביב או בסתיו כאשר הטמפרטורות מתונות, לגובה ורוחב הרצוי. הענפים התחתונים הסמוכים לקרקע נוטים להשתרש.

שימוש גנני משמש כגידול מסחרי לענפי קישוט ירוקים כתוספת לזרי פרחים, הן לשוק מקומי והן ליצוא. מתאים לשתילה בצדי דרכים, באיי תנועה, בגינון ציבורי. במסלעה, כצמח מיכל ,לאורך שביל כניסה לבית במרחקים של 3 מטר בין הצמחים כדי לא לטשטש את המבנה הכדורי.

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, באביב עד תחילת הקיץ, בעזרת הורמון השרשה, בשולחן השרשה ותחת ערפול. מתקבלת כ־ 50% השתרשות כעבור כחודש ימים. מומלץ להשריש בשולחן בתפזורת ולא במגשים / תאים, במצע ורמיקוליט.

אקלמה וכתבה: סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2022-03-30
צורת חיים: עץ; מופע: ירוק עד; גובה: עד 5 מ׳; מתאים לגידול בתנאי: שמש, עמיד לגיר; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; שימוש: מתאים לגידול במיכל; משקעים: מעל 400 מ״מ; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה, מערב אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צולם בכביש בילו רמלה סמוך לסתריה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
ליבלוב אדמדם
צילום: סימה קגן
מתאים לגידול כצמח עציץ
צילום: סימה קגן
גידול מסחרי לענפי קישוט ליצוא