צמחי הגן של סימה

הטרומליס קטלבי

Heteromeles arbutifolia

משפחה: ורדיים • Rosaceae
מוצא: קליפורניה ובחה־קליפורניה
שם עממי: California Holly, California Toyon
שנת אקלום 1958
מקור האקלום זרעים, ייתכן שמיכאל אבישי הביאו לגן בקמפוס ההיסטורי של האוניברסיטה בגבעת־רם ירושלים עוד לפני הקמת הגן הבוטני
גובה 7-5 מטרים; קוטר 5-4 מטרים
התאמה לאזורי הארץ מצטיין בהר הגבוה

איברים דקורטיביים ותיאור כללי השיח גדל ל גובה של 7-5 מטרים, הצימוח שלו שיחי, צפוף ורחב אולם ניתן לעצב אותו לעץ על מספר גזעים, אותם צריך לגזום ולהסיר חוטרים הפורצים מבסיס הצמח. העלים גילדנים, משוננים, אורכם כ־ 10 ס"מ, הם בעלי ברק וצבעם ירוק כהה. הפרחים לבנים, קטנים, ערוכים במכבדים גדולים, בעלי ריח אופייני, צופניים ומושכים דבורים. הפריחה חלה באביב עד הקיץ ובהמשכה מתפתח הפרי, דמוי-ענבה. בתחילה צבע הפרי ירוק ולא בולט והחל מחודש אוקטובר הוא מקבל צבע אדום זוהר שמקשט את השיח במשך החורף ועד תחילת האביב. כאשר הוא שתול בגן, פרות אלו משמשים מקור מזון חשוב לציפורים, בתקופת החורף בה יש מחסור. כמו כן, הפירות בקצות הענפים מאוד דקורטיביים בשילוב של סידור פרחים. מומלץ לקטוף ענפים אלו לצריכה ביתית, החל מחודש אוקטובר, לשלב עם ענפי אקליפטוס בעלי עלווה כסופה והנה יש לנו זר פרחים תוצרת עצמית לשים באגרטל.

השיח מתאים לשתילה בשמש מלאה, בכל אזורי הארץ כולל אזורי ההר הגבוה, שם יראה אף יתרון בהתפתחותו. עמיד לגידול בטמפרטורות גבוהות ונמוכות עד מינוס 10 מעלות צלסיוס. מומלץ לשתילה בקרקעות מנוקזות היטב. הצמח מפתח מערכת שורשים עמוקה, יכול לשאת תקופות יובש ארוכות ונחשב לצמח חסכן במים. בשנת 1997 בפרויקט משותף עם מע״צ שתלתי בכביש ביל"ו־רמלה, בקטע הסמוך לכניסה למושב סתריה, עשרות צמחים של הטרומליס. הצמחים קיבלו תוספת מים בהשקיות עזר בשנתם הראשונה לשתילה בלבד. מאז הם מקבלים מי גשמים בלבד, הם גדלים, פורחים, חונטים פרות ומקשטים את צדי הדרך להנאתם של החולפים בכביש. במשתלות מוכרים צמחים שמקורם בזרעים. חשוב לדעת שצמחים אלו יפרחו רק כשיגיעו לשנתם הרביעית. כלומר, בשנים הראשונות לא תהיה פריחה ולא יהיו פירות דקורטיביים על השיח.

שימוש גנני ממליצה לשתול הטרומליס רק בגנים גדולים. מתאים במיוחד לגינון הכפרי המצטיין בריבוי של שטחים פתוחים אותם רוצים לגנן אולם גם לחסוך במים. ממליצה לשתול אותו מסביב לגן ציבורי. במושב סתריה שתלתי מספר צמחים של הטרומליס בגן השעשועים והם יוצרים, הודות לצימוח הצפוף, מחיצה אינטימית בין הכביש ואיזור המשחקים. מתאים לשתילה כגדר בין שכנים, כצמח מסתור ולאורך גבול. מרחק שתילה מומלץ בין השתילים 2 מטר. אפשר לעצב כעץ על מספר גזעים ולזכור שלאורך כל השנים יהיה צורך לגזום את החוטרים הפורצים מאזור בית השורשים.

ריבוי בזרעים והפריחה תחל רק מהשנה הרביעית לשתילה. מומלץ ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה בחודשי האביב, בשולחן ריבוי מחומם ובעזרת הורמון השרשה. הייחורים משרישים תוך חודשיים.

מינים וזנים נוספים הסוג הטרומליס כולל רק מין אחד, ושם המין קטלבי ניתן לו בזכות העלים שלו הדומים לעלים של עץ הקטלב, הגדל בר בארץ, מה שמרמז שהטרומליס ישתלב היטב במראה, בין צמחי הבר שלנו בגינות. מתוך אוכלוסייה גדולה של צמחי הטרומליס שמקורה בזרעים, עשיתי סלקציה לשלושה זנים שונים בעלי פרי בצבעים שונים: אדום, צהוב וכתום. כדי לשמור על אחידות הקלונים, וכדי לקבל ענפים נושאי פרי כבר בשנה הראשונה, ריבוי הזנים נעשה באופן וגטטיבי ע"י השרשת ייחורים מצמחי האם שבחרתי. כמובן ששתילת צמחים בגן הנוי שמקורם בייחורים שהורדו מצמח בוגר והושרשו יש בה יתרון. צמחים אלו יפרחו באותה שנה וניתן לדעת מראש את צבע הפרי.

כתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-06-10
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; שימוש: פרי קישוט; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
Heteromeles arbutifolia
צילום: סימה קגן
Heteromeles arbutifolia