צמחי הגן של סימה

חאיה (קאיה) ניאסית

Khaya nyasica

משפחה: אזדרכתיים • Meliaceae
שם נרדף: Khaya anthotheca
שם עממי: Nyasaland mahogany בתעשיית העץ ידוע בשם African mahogany
שנת אקלום שנות ה־50 מקור האקלום זרעים. ד"ר ישראל גינדל (מנהל היחידה לייעור במכון לגידולי שדה וגן - לימים מרכז וולקני) הביא זרעים של מספר רב של עצי נוי ושתל אותם בשטחים של המעבדה לחקר היער של הקק"ל ברחובות. לימים השטחים הללו נחלקו בין הפקולטה לחקלאות לבין מכון וייצמן. רובם נעקרו במהלך השנים לטובת כבישים ובניה. מבין עצים אלה, נשארה קבוצת עצים של חאיה ניאסית (ואולי סנגלית, הדומה מאד לניאסית) הנמצאת בחזית מבנים של הסוכנות היהודית (עד לא מכבר המכון לחקר ההתיישבות, היום נקנה השטח ע"י מכון וייצמן), בשטח הגובל בתחנת הרכבת ברחובות. ניתן לראות עצים אלו בחזית המכון לחקר ההתיישבות לשעבר, כשנוסעים בכביש הראשי של רחובות, ביציאה הצפונית מהעיר (מצד מזרח).
גובה 20-15 מטר ; קוטר 15-10 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי העץ המרשים, הגדל כאמור למימדים גדולים, יכול להגיע לגובה של שלושים מטר ויותר (ידוע על עצים באפריקה שגובהם מעל 60 מ') ולקוטר של עשרים מטר. הגזע גבוה ומסיבי, בעל חתך אליפטי מאד מרשים, דומה לתורן זקוף ומכוסה בקליפה קשה. השורשים בולטים מעל פני הקרקע קרוב לגזע ויוצרים יחד צורה מפוסלת. העלים גדולים ומנוצים, אורך העלה 60-70 ס"מ והעלעל אליפטי ואורכו 30-20 ס"מ. צבע העלים ירוק והם גילדנים ומבריקים. הלבלוב מתרחש בדור של עלים, צבע הלבלוב אדום והוא בולט על רקע העלווה הירוקה. הפריחה באביב, הפרחים קטנים וריחניים אולם בקושי ניתן לראות אותם, בפרט כשהעץ נישא לשחקים והפריחה נמצאת אי שם בקצוות הענפים. הפרחים מספקים צוף לדבורים. עצים מתחילים לפרוח רק בבגרותם, בהגיעם לגיל 20 ויותר.

עצי חאיה ששתל ד"ר גינדל ברחובות מרשימים ביותר ונותנים תחושה של ג'ונגל טרופי אמיתי. בעשור האחרון הושם דגש בגינון על עצים קטנים שנשתלו מתחת לקווי חשמל, בגינה קטנה או ברחובות העיר הצרים. במידה מסוימת הפסקנו להתייחס לעצים הגדולים, אלו המספקים לנו צל, שהוא כל כך חשוב בקיץ החם. עצי חאיה שישתלו בפארקים גדולים כגון פארק גני יהושע או פארק איילון יהוו אטרקציה למבקרים, יספקו אווירה טרופית וצל נחשק בקיץ. לפי הספרות המקצועית, העץ עמיד לטמפרטורות מינימום של עד מינוס שבע מעלות צלסיוס ולכן ניתן לבחון את שתילתו גם באזורי ההר הגבוה.
לעץ עצה נחשקת בתעשייה והוא נחשב למין פופולרי בתעשיית העץ במרכז ובמזרח אפריקה. לעצה צבע אדום, היא קלה ונוחה לעיבוד. יש לזכור שגידולו מחייב השקיה סדירה.

שימוש גנני חאיה ניאסית הוא עץ גדול מאוד, ירוק עד, בעל גזע גבוה ורחב, המתאים בעיקר לשתילה בפארקים גדולים, בגנים ציבוריים רחבי ידיים ובכל מקום פתוח אחר, במושבים ובקיבוצים. ייחודו של העץ הוא גודלו והעוצמה שהוא מעניק לסביבה. העץ מפתח שורשים שטחיים ואגרסיביים ולכן אינו מתאים לשתילה בקרקעות רדודות או בסמוך למבנים ולמדרכות. מומלץ לשתול בקרקע עמוקה, בתוספת קומפוסט בבור השתילה ולספק לו השקיה סדירה. בתנאים אלו קצב גידולו מהיר.

ריבוי הנבטה של זרעים. יש לאסוף זרעים מהעצים שנשתלו ברחובות. בסוף הקיץ הזרעים מתפזרים על המשטח המרוצף, ואז קל לאסוף אותם.

כתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-07-05
צורת חיים: עץ; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים, נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן