צמחי הגן של סימה

מנדווילה 'אליס דו פונט'

Mandevilla x amoena 'Alice du Pont'

משפחה: הרדופיים • Apocynaceae

משפחה: הרדופיים Apocynaceae
מוצא: מכלוא גנני. מוצא הסוג בדרום אמריקה
שנת אקלום 1989
מקור האקלום וגטטיבי הבאתי צמח ממשתלת "פינקוס" בדאלס, טקסס.
גובה 5-3 מטר; קוטר 3 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי מטפס נכרך, נשיר מותנה, בעל צימוח עדין ופריחה מרהיבה המתאים לגינה קטנה. העלים נגדיים, גדולים, מחוספסים, וצבעם ירוק כהה. הפרחים ערוכים באשכולות ויוצאים מחיק העלה. בכל תפרחת 20 פרחים הנפתחים לאורך תקופה ארוכה. זמן פריחה של פרח בודד הוא כשבוע, ובדרך כלל 2-3 פרחים פתוחים בו זמנית בתפרחת.

הפרח דמוי משפך, קוטרו כ־10 ס"מ, צבעו ורוד, הוא בולט ומרהיב ביופיו. הפריחה מתחילה באביב ונמשכת כל הקיץ והסתיו. יכול לטפס לגובה רב אם מספקים לו עמוד מתאים.

מתאים לשתילה בקרקע מנוקזת או במיכל או באדנית, בשמש מלאה או בצל חלקי בכל אזורי הארץ ובהשקיה סדירה. באזורים הקרים יגדל כחד־שנתי. מאחר והוא גדל ומתפתח מהר ופורח בשפע כבר כשתיל, אני מציעה לשתול מחדש כל שנה באביב שתיל חדש מהמשתלה. בדרך כלל, צמחי מנדווילה לאחר שעברו את החורף בגן, גם באזורים בעלי טמפרטורות מתונות, מתמהמהים לחדש צמיחתם ופריחה לא תתקבל כמו בצמח חדש. לעתים נתקף בכנימה קמחית, כתגובה לעודף השקיה או צל, ואז מומלץ לטפל במתן קונפידור בהגמעה, לפי הוראות המשתלה.

עודף מים גורם לריקבון שורשים, ובתקופת החורף רצוי לייבש חלקית את בית השורשים ולהשקות אחת לשבועיים. הצמח אוהב דשן. רצוי להצניע בתוך מצע הגידול כף דשן איטי־תמס, ונוסף על כך להשקות את הצמח בתמיסת דשן – כפית אחת של דשן כגון 20:20:20 ל־20 ליטר מים – אחת לשבוע.

שימוש גנני מנדווילה 'אליס דו פונט' מתאימה לשתילה ליד גדר בחזית הבית, שם תמשוך תשומת לב. הצמח גדל היטב במכלים או אדניות, בתנאי שהללו מוצבים במקום מואר מאד.

יש לספק רשת או סבכה כלשהי על מנת שתכרוך עצמה סביבו.

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה. את הייחורים משרישים בשולחן השרשה עם ערפול, בעזרת הורמון השרשה. תהליך ההשרשה נמשך כחודש ימים.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-08-14
צורת חיים: מטפס; מופע: נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן