צמחי הגן של סימה

עדעד עצי

Limonium arborescens

משפחה: עופריתיים • Plumbaginaceae
מוצא: אנדמי לאיים הקנריים
שם עממי: tree limonium
שנת אקלום 1994
מקור האקלום זרעים, אספתי זרעים מצמחי עדעד עצי שגדלים בר באי טנריף שבאיים הקנריים והם המקור למין זה בארץ.
גובה 1.5 מטר; קוטר 1 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי עדעד עצי הוא בן שיח ירוק עד המגיע עד 1.5 מטר גובה, מעוצה בחלקו התחתון, יוצר גזע יחיד מעובה או מפוצל למספר גזעים. העלים גילדנים בצבע ירוק כהה, אורכם 15-30 ס"מ ורוחבם 5-10 ס"מ כשהפטוטרת מהווה שליש מאורך העלה. הפרחים ערוכים במכבדים, נישאים על גבעולים ארוכים הבולטים מעל הצמח. הפרחים קטנים, צבעם לבן אולם גביע הפרח צבעו סגול־לבנדר והוא אשר מקנה לצמח את צבעו הבולט. המופע הממושך של הפריחה נובע מחיי המדף המאוד ארוכים של גביע הפרח הנראה כמו חפים. הפריחה נמשכת מספר חודשים. מתחילה בסתיו, במשך החורף ועד לאביב. לעיתים בקיץ ״מטפטף״ פרחים בודדים.

לא מומלץ להשתמש בפרחים הקטופים לסידורי פרחים מאחר והגבעולים לא קולטים מים. בדומה לחלק גדול מהמינים בסוג גם הוא חסכן במים, מתאים בגינון בחוף ים קו ראשון. צמחים שנשתלו בחלקת הניסיון בקיבוץ פלמחים הראו התאמה מלאה לאזור חוף הים והצמחים שם פרחו במרבית חודשי השנה, כאשר גל הפריחה המרכזי היה במרכז החורף.

במושב סתריה בקטע גן המאופיין בקרקע עניה וחולית במיוחד, וכל מה ששתלנו לא הצליח להתבסס, כאשר שתלנו מספר צמחים של עדעד עצי הם התבססו תוך זמן קצר והחלו לפרוח, פריחה שנמשכת לסירוגין במרבית חודשי השנה. מסביב לצמחים חלה נביטת זרעים וכעת כל החלקה מכוסה בעדעד עצי. הצמחים אינם מאריכי ימים והנבטים החדשים ״מחליפים״ את הצמחים המתים. בכל מקרה הספיח הנוצר לא מהווה בעיה בגן. אני ממליצה לפזר זרעים של עדעד עצי בשולי הגן, באזורים בהם אין השקיה ובדרך כלל עשבי בר משתלטים, נביטה של עדעד עצי תדכא את העשבייה ופריחתו תהווה בונוס בגן. את פיזור הזרעים יש לעשות בסתיו, מיד לאחר הגשם הראשון. זרעי העדעד נובטים על רקע של טמפרטורות לילה נמוכות.

שימוש גנני עדעד עצי מתאים לשתילה בשמש מלאה ובחצי צל בכל אזורי הארץ ובפרט לאזורי חוף הים. מתאים לקרקעות מנוקזות, מצטיין בחוליות. נחשב לצמח חסכן במים. מאחר והצמח יוצר ספיח כדאי לנצל תכונה זו ולהשתמש בו כצמח לכיסוי שטחים, במדרונות, בשולי גן ובערוגת הצמחים הרב שנתיים. משתלב בגן עם מרוות ממינים שונים, טגטס לימוני, קוראופסיס ממינים שונים ועוד.

ריבוי ע״י זרעים. אפשר לאסוף תפרחות יבשות ולשמור במקום קריר ויבש עד הסתיו. בסתיו, עם ירידת טמפרטורת הלילה ניתן להנביט במנבטה או, לאחר הגשם הראשון לפזר את הזרעים ישירות בגן.

מינים וזנים נוספים הסוג עדעד כולל כ־ 150 מינים, מרביתם רב שנתיים, בעלי תפוצה רחבה: החל מאזורי החוף, סמוך לים ועד לאזורים החצי מדבריים ומדבריים.

בארץ גדלים בר מספר מינים, הנפוץ מבניהם הוא עדעד כחול (L. sinuatum) הגדל בגן הנוי כחד שנתי.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-07-19
צורת חיים: שיח, עשבוני, צמח כיסוי; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת סתיו, פריחת חורף; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: כל הארץ, שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה, חוף ים; מוצא: אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן