צמחי הגן של סימה

בן־עוזרר הודי

Rhaphiolepis indica

משפחה: ורדיים • Rosaceae
מוצא: סין
שם עממי: Indian Hawthorn
שנת אקלום 1991
מקור האקלום וגטטיבי משתלת פינקוס בדאלס, טקסס
גובה 2.0־0.5 מטר לפי הזן; קוטר 2.0-0.5 מטר לפי הזן

איברים דקורטיביים ותיאור כללי בן־עוזרר הודי הוא שיח מעוצה ירוק עד, בעל עלווה גלדנית מבריקה וצפופה ופריחה ורודה או לבנה. ניתן לגדלו ברוב אזורי הארץ וברוב סוגי הקרקע. הצמח עמיד למחלות ומזיקים ומסתפק ברמת תחזוקה וצריכת מים נמוכות. בשנת 1991 הבאתי לארץ את המין הנוסף – בן־עוזרר הודי – ממשתלת ראלף פינקוס בדאלאס, טקסס. הצמחים שהו בהסגר של היחידה להגנת הצומח במשך שנתיים ושוחררו ב־1993 (החוק מחייב תקופת הסגר ממושכת לצמחים ממשפחת הוורדיים).

בן־עוזרר הודי הוא שיח ירוק עד שיכול להגיע לגובה של חצי מטר עד שני מטר, תלוי בזן. לצמחים עלווה גלדנית מבריקה צפופה וקומפקטית. העלים מאורכים דמויי אזמל. צבעם ירוק כהה, אורכם 4-7 ס"מ ושפתם משוננת. הפרחים ערוכים באשכולות בקצות הענפים. באביב המוקדם מתכסה השיח כולו בפריחה מרשימה. צבע הפריחה תלוי בזן:

'Enchantress' - מצטיין בפרחים בצבע ורוד זוהר, גדל לגובה מטר ורוחבו כ־1.5 מטר.

'White Enchantress' בעל פריחה לבנה, גדל לגובה מטר ולרוחב 1.5 מטר. מצטיין בלבלוב צעיר בולט בצבע אדום.

'Clara Pink' שיח הגדל ל־1 מטר גובה ורוחב, בעל לבלוב בצבע אדום ופריחה בצבע לבן.

'Summertime' שיח גדול ונמרץ הגדל ל־2 מטר גובה ורוחב, צימוח אוורירי, ופריחה בצבע וורוד עשיר זוהר. הזן המומלץ ביותר.

הפריחה נמשכת כחודש ימים ובהמשכה מתחיל להתפתח פרי, שהוא בית גלעין מדומה. בחודשים הראשונים להתפתחות הפרי גודלו כ־2 מ"מ, צבעו ירוק והוא כמעט אינו נראה, בסתיו מגיע הפרי לגודלו הסופי, 8-6 מ"מ, וצבעו הירוק הופך לכחול מתכתי. הפירות מקשטים את השיח בכל תקופת החורף ולפעמים, כאשר השיח מתחיל את פריחתו באביב, עדיין נראים עליו פירות מהשנה הקודמת.

בן־עוזרר הודי מתאים לגידול במרכז הארץ, כולל אזור ההר, בשמש מלאה או בצל חלקי. בדרום הארץ: מקרית־גת ועד אילת, יש לשתול אותו באזורים המוצלים של הגן, במפנה צפוני, מאחר והצמחים סובלים מהקרינה החזקה המאפיינת את האזור.

הצמח מתאים לרוב הקרקעות, אך זקוק לקרקע מנוקזת ורצוי מועשרת בחומר אורגני. הוספת קומפוסט לבור השתילה משפרת את הגידול. הוא נהנה מטמפרטורות לילה נמוכות, ובאזורים קרים הצימוח הצעיר מקבל גוון אדמדם המוסיף יופי לשיח.

הסוג נחשב לבעל צריכת מים נמוכה אולם מומלץ להשקותו בגן לפחות אחת לשבועיים כדי לעודד את צימוחו. אין צורך לגזום אותו במשך שנים רבות. עמיד למחלות ומזיקים. חסרונו היחיד הוא קצב גידולו האיטי.

מומלץ מאוד לפזר חיפוי עץ בין הצמחים על מנת לדכא גידול עשביה, עד שהצמחים יכסו את השטח. כאשר שותלים בשמש מלאה, החיפוי חיוני ביותר כי הוא תורם להורדת הטמפרטורה ולשמירה על הלחות באזור בית השורשים. פעולה זו עשויה לזרז את קצב הגידול. בגן הוא מאריך שנים.

שימוש גנני בן־עוזרר הודי הוא צמח חובה בכל גינה. בהיותו שיח ירוק עד בעל צימוח קומפקטי, הוא מתאים לשמש כצמח רקע. בגן גדול הוא יכול לכסות שטחים. ניתן להשתמש בו גם ליצירת הפרדה טבעית ונמוכה שאיננה דורשת גיזום. מתאים במיוחד כצמח מיכל, אותו ניתן להציב ברחבה מוארת, בכניסה לבית או בגינת גג.

ריבוי כדי לשמור על תכונות הזנים, הריבוי חייב להיות וגטטיבי. על פי הספרות המקצועית, מועד ההשרשה המועדף הוא בחודשים יוני עד אוגוסט (בפלורידה). אני השרשתי בהצלחה גם באביב ובסתיו. ההשרשה נעשית בשולחן השרשה תחת ערפל ובעזרת הורמון השרשה. מומלץ להשתמש בהורמוני השרשה נוזליים בטבילה מהירה.

מינים וזנים נוספים הסוג בן־עוזרר מונה כחמישה מינם של שיחים ירוקי עד שמוצאם ביפן ובסין. בארץ נפוצים שני מינים ותיקים: בן־עוזרר סוככני ובן־עוזרר דלקורי, שהוא יציר תרבות ותוצאת הכלאה בין שני המינים: בן־עוזרר סוככני ובן־עוזרר הודי.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-08-14
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים, נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; שימוש: פרי קישוט, מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר; מוצא: אסיה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
Summertime