צמחי הגן של סימה

סטילידיום (סוג)

Stylidium sp.

משפחה: סטילידיום • Stylidiaceae

שם עממי: Trigger Plants
שנת אקלום 2011
מקור האקלום וגטטיבי הבאתי ממשתלה באוסטרליה מספר צמחים של סטילידיום לארץ. את השתילים קיבלתי משתלן, אספן בעצמו, שלדבריו, מין הצמח לא תואר עדיין, אולם הוא בעל פוטנציאל בגינון, ומופץ כעת במשתלות במלבורן.
גובה 30 ס"מ; קוטר 30 ס"מ

איברים דקורטיביים ותיאור כללי הסוג סטילידיום נקרא בשמו העממי "צמחי ההדק" (trigger plants), הודות לשיטת ההאבקה ולמבנה הפרח הייחודי. אברי הפרח- שני האבקנים ועמוד העלי מעורים זה בזה, ויוצרים יחד "עמודה" (column), רגישה במיוחד. כאשר חרק נוחת על בסיס העמודה,  דומה הדבר ללחיצה על הדק הרובה והיא מגיבה כמו נוקר הרובה ו"מכה" בגב החרק תוך "מריחתו" באבקה. ומכאן, ממשיך החרק לפרח אחר ומאביק אותו. פעולת ההדק מתרחשת על רקע של טמפרטורות בימים חמים. בנוסף, מינים אחדים של Stylidium נחשבים צמחים טורפים, היות ויש להם בלוטות על הפרח והגבעול המפרישות אנזימים המאפשרים להם להמית ולעכל חרקים קטנים.

בתנאי הארץ, צמחי הסטילידיום מהמין הלא ידוע, באביב ובקיץ מופיעות על הצמח תפרחות, הפרחים קטנים ואינם בולטים במיוחד, ואישית עוד לא ראיתי את תהליך "שחרור ההדק". מאידך, הם מצטיינים בעלווה ירוקה רעננה, וצורת צימוח דמוית קיפוד ובזה הייחודיות של המין שאקלמנו.

סטילידיום מין לא ידוע הוא צמח עשבוני רב שנתי, הגדל עד לגובה 30 ס"מ, לגבעול צבע בורדו, העלים דמויי סרגל, יושבים בדורים על הגבעול, אורך העלה 3.5 ס"מ ורוחבו כחצי ס"מ. לעלים צבע ירוק רענן. מבסיס הצמח פורצים ענפונים נוספים, ניתן לעודד את צמיחתם ע"י קיטום הגבעול הראשי. וכך מתקבלת צורת "הקיפוד" של הצמח. עמיד לטמפרטורות חורף מעל טמפרטורת קרה.

שימוש גנני הצמח מתאים לשתילה בעציצים, ובתנאי הצללה בגן. ניתן להציבו על אדן החלון, ובתנאי שיהיה מואר.

ריבוי וגטטיבי. ייחורים של הצמח משרישים בקלות, בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה.

מינים וזנים נוספים הסוג סטילידיום הוא בן למשפחת Stylidiaceae, הקרובה למשפחות המורכבים והפעמוניתיים. הסוג כולל כ־300 מינים, מרביתם אנדמיים באוסטרליה, ורק מספר קטן של מינים מוצאו באסיה. משערים כי קיימים לפחות עוד מאה מינים שעוד לא תוארו ואף על פי כן זהו אחד הסוגים העשירים ביותר במינים באוסטרליה. הסוג כולל מינים מגוונים בגודלם וצורתם. חלקם הם מינים הגדלים לגובה של סנטימטרים בודדים, וחלקם מינים הגדלים עד שני מטרים. באוסטרליה רק מספר מועט של מינים משמשים בגינון, בעיקר כצמחי עציץ. בארץ אין לנו נציגים מהסוג או אפילו מהמשפחה.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-08-27
צורת חיים: עשבוני; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: צל; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן