צמחי הגן של סימה

טורנרה בוקיצתית

Turnera ulmifolia

משפחה: שעוניתיים • Passifloraceae
מוצא: פלורידה, מקסיקו, מרכז אמריקה ואיי הודו המערביים.
שנת אקלום 1989
מקור האקלום וגטטיבי הבאתי שתילים ממשתלת פינקוס בדאלס טקסס
גובה כ-1.0 מטר; קוטר כ-1.0 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי המין ulmifolia פרושו עלה דמוי אולמוס (בוקיצה בעברית) ותאור זה תואם את צורת העלים.

בן שיח שגובהו ורוחבו יכולים להגיע למטר, אולם בדרך כלל בגינון גובהו כחצי מטר בלבד. מעוצה בחלקיו התחתונים ועשבוני בחלקים העליונים. העלים מסורגים, פשוטים ומשוננים כמשור (כמו עלי האולמוס). אורך העלה כ־10 ס"מ דמוי אזמל הפוך וצבעו ירוק כהה. הפרחים בודדים בחיקי העלים. בעלי 5 עלי כותרת וקוטרם מגיע ל־5 ס"מ. צבע הפרחים צהוב זוהר והם בולטים מאוד על רקע העלווה הירוקה כהה.

הפרח הבודד הוא קצר חיים, כל פרח נפתח בבוקר ואחרי הצהריים הוא נסגר, אולם בזכות שפע הפרחים על השיח, בחיקו של כל עלה מצוי פרח, השיח מכוסה בפריחה שופעת, בולטת ומרשימה בכל עונת הגידול. במידה מסוימת הצמח מזכיר את צמחי הקתרנתוס (וינקה) אולם בפריחה בצבע צהוב שחסר במין קתרנתוס-וינקה. צמח אמין ומאריך שנים.

מוצאה של טורנרה היא מאזורים טרופיים, ואכן הצמח רגיש לקרה.

בחורף קר, הצמח משיר את העלים ולעיתים חלקיו העליונים העשבוניים קופאים ומתייבשים. אולם באביב עם התחממות הטמפרטורה מתחיל לבלוב נמרץ מחלקיו התחתונים של הצמח ואז מומלץ לגזום את חלקי הענפים שהתייבשו. בחורפים מתונים, כמו החורפים בשנים האחרונות, אין התייבשות ולמעשה הצמחים אפילו ממשיכים לפרוח במשך החורף.

בתום כל עונת גידול הצמח מגיע ל־1 מטר גובה ורוחב. בחלקיו התחתונים הוא מתקרח, ולכן מומלץ לגזום נמוך לחידוש הצמח.

הפריחה מתחילה באביב כ־ 2-3 שבועות לאחר הלבלוב ונמשכת עד לחודש דצמבר.

מתאים לשתילה בתנאי שמש מלאה, או צל חלקי בכל אזורי הארץ, למעט ההר הגבוה, בקרקע מנוקזת ומעושרת בקומפוסט. גידולה יעלה יפה במיוחד בגינות הזוכות להשקיה ולדישון נדיבים. מאידך, הוא חסכן במים וגדל בהצלחה עם תוספת מועטה של מים. הצמח מזריע את עצמו אך לא נוצר ספיח טורדני. במקומות טרופיים בעולם כמו מדגסקר, הוואי, מלזיה, אינדונזיה ועוד הוא הפך למין פולש.

שימוש גנני מומלץ לשתול צמחי טורנרה בקבוצות קטנות במסלעה ובערוגת הצמחים העשבוניים הרב שנתיים. מתאימה לשתילה בקבוצות גדולות ליצירת כתמי צבע. מאחר והצמח מזריע את עצמו, אחת למספר שנים ניתן להחליף את הצמח הבוגר בצמח צעיר הגדל בדרך כלל מסביבו. מתאים במיוחד לשתילה באיי תנועה ובכיכרות, בגינון הציבורי. מתאים לשתילה במכל או אדנית.

ריבוי בריבוי וגטטיבי משרישים ייחורים עשבוניים בשולחן השרשה, בעזרת הורמון השרשה, במשך האביב והקיץ. הייחורים משתרשים בתוך שבוע. אפשר גם ריבוי בזרעים, להנביט זרעים במגשי הנבטה בעונת האביב.

מינים וזנים נוספים הסוג טורנרה מכיל כ־ 60 מינים רובם באזורים הטרופיים במרכז ודרום אמריקה.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-09-04
צורת חיים: עשבוני; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים, נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו, פריחת חורף; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, מרכז אמריקה
צילום: סימה קגן
פרח
צילום: סימה קגן
פריחה שופעת