צמחי הגן של סימה

רפיובוטריה ׳קופרטון׳

Rhaphiobotrya ‘Coppertone'

משפחה: ורדיים • Rosaceae
שם מדעי: X Rhaphiobotrya ‘Coppertone'
שם עברי: x רפיובוטריה ׳קופרטון׳
שמות נוספים שסק ׳קופרטון׳, אריולפיס
Eriobotrya 'Coppertone', E. deflexa 'Coppertone', E. japonica 'Coppertone', Rhaphiolepis 'Coppertone'
מוצא מכלוא בין הסוג שסק דפלקסה לסוג בן־עוזרר־הודי (hybrid between Eriobotrya deflexa and Rhaphiolepis indica) מוצאו של שסק דפלקסה בטייוואן, דרום סין ווייטנאם. בן עוזרר הודי מוצאו בסין. המכלוא נוצר בקליפורניה בשנת 1970 והוגש לרישום פטנט בשנת 1978. המכלוא התגלה ע"י השתלן Ernest P Bordier בלוס־אנג׳לס כזריע של שסק דפלקסה, הזריע בלט בלבלוב שצבעו אדום־נחושתי, בפריחה וורודה־בהירה ומכבדי פריחה פירמידליים וגדולים והוא לא חנט פירות-זרעים. בתחילה לא ידעו מי היה הצמח שתרם את האבקה- והמועמדים היו בן-עוזרר או פוטיניה. לאחר בחינה יסודית- הובן שתורם האבקה-האב כביכול- היה הבן־עוזרר.
שנת האקלום 2000
מקור האקלום וגטטיבי קיבלתי שתילים ממשתלה בסאן אנטוניו בטקסס Color Spot San Antonio
גובה 6-5 מטר קוטר 5-4 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי שיח גדול ירוק־עד, שצימוחו צפוף, שומר על מבנה שיחי. העלים גילדנים, אליפטיים, נעשים צרים בהדרגה לכוון קצוות העלה. אורך העלה כ־16 ס"מ ורוחבו כ־6 ס"מ ושפת העלה מעט משוננת. הלבלוב בצבע נחושתי, בולט ועם התבגרותו הופך העלה לירוק־כהה ומבריק בחלקו העליון- וירוק בהיר בחלקו התחתון. העלה הצעיר שעיר בחלקו העליון, וחלק בשני צדיו, בעלה הבוגר. הפריחה במכבדים טרמינליים, (כלומר בקצה הענפים), קוטר הפרח 2 ס"מ, צבעו וורוד בהיר ועם התבגרותו הוא דוהה ללבן. הפרח ריחני. הפריחה בתחילת האביב, נמשכת במשך חודש- ואז מתכסה השיח בפריחה מרשימה ובולטת. בהמשך אין הפרחים חונטים פרי ולכן גם אין זרעים. במלים אחרות הצמח עקר. קצב הצימוח -בינוני.

מתאים לגידול ברוב אזורי הארץ, כולל אזור ההר, בשמש מלאה או בצל חלקי. בדרום הארץ ובערבה מומלץ לשתול אותו במפנה צפוני, מאחר שהצמח סובל מהקרינה החזקה המאפיינת את האזור. מתאים לרוב הקרקעות- ורצוי קרקע מועשרת בחומר אורגני. הוספת קומפוסט לבור השתילה משפרת את הגידול. מומלץ גם לפזר חיפוי מסביב לצמח. כאשר שותלים בשמש מלאה, החיפוי חיוני ביותר כי הוא תורם להורדת הטמפרטורה ולשמירה על הלחות באזור בית השורשים. פעולה זו עשויה לזרז את קצב הגידול. בגן הוא צמח מאריך שנים.

נהנה מטמפרטורות לילה נמוכות, ובאזורים קרים הצימוח הצעיר בעל הגוון הנחושתי- בולט במיוחד.

לצמח צריכת מים נמוכה. השיחים שנשתלו בגינון במכון וולקני בתחילת שנות ה־2000 קיבלו השקיה סדירה בשנים הראשונות וכבר כעשור הם מפותחים ופורחים כל שנה לא תוספת השקיה, למעט גשמי החורף. אין צורך בגיזום במשך שנים רבות. עמיד למחלות ומזיקים.

שימוש גנני מתאים לשתילה כשיח בודד במרכז הגן. השיח מתאים מאוד לשמש כגדר חיה גבוהה בחזית הבית או יכול לשמש כחוצץ בין שכנים. כמו כן הוא יכול לשמש כצמח רקע ירוק כהה לצמחים שעלוותם מגוונת או אפורה. אפשר לשתול אותו כצמח מיכל, רצוי מיכל גדול ומהודר - ולהציבו ברחבת הכניסה, בפטיו, או ליד בריכה. ניתן לעצב אותו כעץ קטן, לגזום את הענפים הצדדיים כך שיגדל על גזע בודד.

ריבוי ווגטטיבי בלבד. ניתן להשריש ברוב חודשי השנה, ייחורים מעוצים למחצה, בעזרת הורמון השרשה- ו+בשולחן השרשה. בחורף יש להשתמש בשולחן השרשה עם חימום

. אקלמה וכתבה, סימה קגן

עודכן: 2020-12-06
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; שימוש: מתאים לגידול במיכל; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אסיה
צילום: סימה קגן
שיח בסתריה
צילום: סימה קגן
שיח 4 שנים משתילה
צילום: סימה קגן
פריחה
צילום: סימה קגן
פריחה
צילום: סימה קגן
פריחה