צמחי הגן של סימה

כריזובלאנוס איקאקו ׳קוקודור׳

Chrysobalanus icaco ‘Cocodor’

משפחה: כריזובלניים • Chrysobalanaceae
שם עממי: Cocoplum
משפחה Chrysobalanaceae
מוצא אפריקה הטרופית, אמריקה הטרופית והאיים הקריביים, דרום פלורידה ואיי בהאמה.
שנת אקלום 1996
מקור האקלום וגטטיבי. הבאתי מספר צמחים עם לבלוב אדום ממשתלה בפלורידה. בבתי הגידול הטבעיים קיימים שני אקוטיפים. אקוטיפ הגדל קרוב לחופי הים מאופיין בתכונות הבאות: צימוח זוחל, השתרשות במפרקים, עמידות לרסס ים, ללא לבלוב אדום והפרי שלו גדול, עגול וצהוב. האקוטיפ השני אופייני לפנים האי או היבשת והוא שייך ל־ C. icaco pellocarpus. הוא מאופיין דווקא בצימוח זקוף, לעיתים מופיע לבלוב אדום והפרי אליפטי קטן יותר וצבעו סגול כהה. לארץ הבאתי צמחים אחדים מהאקוטיפ הטבעי לפנים היבשת, ומתוכם בחרתי צמח אחד (סלקציה) בעל מופע גנני, המצטיין בלבלוב אדום בולט. השרשתי אותו, נתתי לו את השם 'קוקודור', ורק אותו הפצתי למשתלות.
גובה 3-1 מטר; קוטר 2-1 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי כריזובלאנוס איקאקו ׳קוקודור׳ הוא שיח ירוק־עד שעליו סירוגיים, דמויי-ביצה הפוכה עד עגולים. אורך העלה כ־5 ס״מ ורוחבו כ־4 ס״מ. העלה במרקם גלדני וצבע העלים הצעירים נע מירוק עד אדום־בורדו . גבעולי השיח זקופים, ארוכים וגמישים בתנאי שמש מלאה, וכאשר השיח גדל בצל חלקי, צימוח הענפים שמוט. הפריחה מופיעה במשך עונת הקיץ בצורת תפרחות של פרחים קטנים, לא בולטים, בחיקי העלים ובצבע ירקרק־לבן. עם תום הפריחה נוצר פרי גלעיני (drupe) שצורתו אליפטית, אורכו כ־2.5 ס״מ וקליפת הפרי סגולה כהה ומזכירה שזיף. משום כך שמו העממי באנגלית הוא cocoplum. הפרי הבשל מופיע מסוף הקיץ ובסתיו ואם לא קוטפים אותו, הוא נושר בסוף החורף. קליפת הפרי סגולה, ציפת הפרי לבן והוא אכיל. טעמו ניטרלי עד מתוק ויכול לשמש להכנת ריבה. בתוך הפרי מצוי גלעין קשה ובתוכו הזרע, בדומה לפרי השזיף המוכר לכולנו. הזרע בצבע לבן, גם הוא אכיל ומזכיר בטעמו שקדים. הוא טעים במיוחד כאשר קולים אותו. קליפת הזרע הקשה נפתחת בקלות כאשר הפרי בשל. באפריקה נוהגים לטחון את הזרע לאבקה, לייבשה ולהשתמש בה כתבלין למרק.

הצמח רגיש לקור ומתאים לשתילה באזורים נטולי קרה. באזורים סובטרופיים הוא משמש כצמח נוי. ביכולתו לגדול במגוון קרקעות, כולל קרקעות דלות, רדודות או בסיסיות עד pH 8.4. מומלץ להקפיד על קרקעות מנוקזות.

הצמח גדל בקצב איטי. מומלץ להשקות באופן סדיר במשך עונת הצמיחה. הצמח שנשתל בשנת 2004 במכון וולקני וקיבל השקיה סדירה. כעבור מספר שנים נותקה ההשקיה, והשיח לא הראה סימני צמא. יתר על כן, ידעתי על כך שההשקיה נותקה רק מספר שנים אחרי הניתוק. בספרות הגננית מצוין שצמחים מבוססים הם עמידים מאוד ליובש.

שימוש גנני מומלץ לשתילה בשמש מלאה כדי ליהנות מלבלוב אדום בולט. מתאים כצמח חוצץ או גדר חיה לא גבוהה, בחזית הבית או כצמח גובל. יש לו מראה ים־תיכוני ולכן אפשר לשלבו בגינון ים־תיכוני. אפשר לקטוף ענפים בוגרים לאגרטל כענפי ירק בשילוב פרחים. למי שהדבר חשוב, הצמח מייצר פירות אכילים וטעימים. הצמח מרשים בגינה רק בבגרותו, ומתאים רק לסבלניים שבינינו.

ריבוי וגטטיבי בלבד על מנת לקבל את הזן ׳קוקודור׳ עם הלבלוב האדום. משרישים ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה ועם הורמון השרשה. עונת ההשרשה בעונת הגידול והשתרשות מתקבלת כעבור מספר שבועות.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2021-06-24
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים, נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: פרי קישוט; מושך: ציפרים; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, חוף ים, ערבה; מוצא: אפריקה, אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
ליבלוב אדום בזן 'קוקודור'
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
מתאים לשמש כענפי ירק לתוספת זר פרחים
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
הפרי מזכיר את פרי השזיף
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
זר ענפים באגרטל