צמחי הגן של סימה

רואליה קליפורנית

Ruellia peninsularis

משפחה: קוציציים • Acanthaceae
שמות עממיים: Baja Ruellia
מוצא באחה קליפורניה ומדבר סונורה
שנת אקלום 2000
מקור האקלום וגטטיבי ממשתלת Mountain States Phoenix באריזונה
גובה 1 מטר; קוטר 1.2 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי שיח ירוק־עד בעל צימוח עגול, צפוף ובצורת כרית. העלים נגדיים, חלקים וקטנים, אורכם 2.5 ס"מ, צבעם ירוק והם גדלים על גבעולים בצבע אפור בהיר. הפרח בעל מבנה צינורי, רוחבו 2.5 ס"מ והוא מופיע בחיק העלים. צבע הפרח סגול־כהה. שיא הפריחה באביב, והיא נמשכת בכל עונת הגידול. השיח מתאים לשתילה בשמש מלאה בכל אזורי הארץ, עמיד עד מינוס 5 מעלות צלסיוס. באזור ההר השיח עשוי להיות נשיר־מותנה ואם חלקי שיח יתייבשו בעקבות ארוע קרה יוצא דופן, השיח יתחדש באביב. יגדל במגוון קרקעות, ובתנאי שתהיינה מנוקזות. הצמח חסכן במים, מומלץ להשקות בשנים הראשונות להתבססות ובהמשך יגדל גם ללא תוספת השקיה. מאידך, תוספת השקיה בקיץ תאריך את משך הפריחה.

בשונה ממיני רואליה בעלי אופי פולשני, רואליה קליפורנית לא נובטת ולא מפיצה את עצמה. הצמח גדל במכון וולקני,בגינתי ובמשתלת קק"ל בגילת כבר 20 שנה ומעולם לא נצפתה נביטה שלו. גם הספרות המקצועית מציינת במפורש, שבהשוואה למיני רואליה אחרים, רואליה קליפורנית לא נובטת.

שימוש גנני באריזונה מקובל לשתול רואליה קליפורנית יחד עם מינים שונים של לויקופילום, בצידי דרכים, באיי תנועה, בחזית של מבני מגורים, בגינון ציבורי ובגינון בבתי ספר. השיח יוצר מבנה כריתי באופן טבעי ללא צורך בעיצוב או גיזום. מתאים כגדר נמוכה בחזית או בין שכנים, כצמח ראווה או בשיחיים בשלוב עם צמחים בעלי דרישות דומות.

אני ממליצה לשלבו בגינון, בפרט בגינון הציבורי הודות למימדיו הצנועים, לצורך באחזקה נמוכה ובחסכנות שלו במים. אני מציעה לשלב אותו יחד עם מיני לויקופילום וקליאנדרה קליפורנית, לשלושתם צריכת מים נמוכה, הם עמידים לקור ולקרינה חזקה ופשוט מתאימים ביותר לבית הגידול החם והיבש. השיח מתאים גם לשתילה במכל אותו אפשר להציב בשמש מלאה, בגינת גג או בחזית הבית.

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה, בעונת הגידול של השיח.

מינים וזנים נוספים קיים מין נוסף, דומה מאד בשם Ruellia californica שמוצאו במדבריות הדרומיים של מדבר סונורה במכסיקו. מין זה לא אוקלם בארץ. משום מה נתנו למין Ruellia peninsularis את השם העברי רואליה קליפורנית.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2021-07-02
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד, נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה
צילום: סימה קגן
פריחה
צילום: סימה קגן
פריחה וגבעולים בצבע אפור
צילום: סימה קגן
בגינון באריזונה
צילום: סימה קגן
שיח בגינתי בסתריה