צמחי הגן של סימה

איקליפטוס גומפוצפלה

Eucalyptus gomphocephala

משפחה: הדסיים • Myrtaceae
שם עברי: איקליפטוס גומפוצפלה, איקליפטוס מסמרי
חסר ליגנוטובר אבל יש ניצנים במעלה הגזע המאפשר התחדשות.
מוצא: דרום-מערב אוסטרליה,משקעים 1000-750 מ"מ
גובה: 30-20 מטר
מועד פריחה: ספטמבר-אוקטובר

תיאור כללי נוסף: מין זה היה השני בהיקף נטיעותיו בארץ (לאחר איקליפטוס המקור). אוקלם לראשונה בשנת 1910. עץ גבוה ורחב נוף. קליפת הגזע גסה ומחוספסת, אינה מתקלפת, צבעה אפור כהה ואופיינית למין זה. העלים בצבע ירוק־בהיר ונראים רעננים. אשכול הפריחה נישא על עוקץ עבה ופחוס, כפתורי הפריחה יושבים, מבנה אופייני למין זה. בשל עמידותו הגבוהה יחסית לגיר, הוא ניטע בארץ בהיקפים גדולים. בעשור האחרון הופיעה תמותה רבה של שתילים ועצים בוגרים ממין זה באזורים שונים בארץ. מקור התמותה הוא בעיקר פטריות פתוגניות המועברות בקרקע. פטרייה רב־פונדקאית Macrophomina phaseolina המועברת בקרקע ופוגעת במיני צמחים רבים היא זו שפוגעת במין זה, הן בצמחים צעירים והן בעצים בוגרים. הפטרייה תוקפת את החלקים התת־קרקעיים של העץ וגורמת להחמה, ריקבון והתפוררות של מערכת השורשים וקליפת הגזע באזור צוואר השורש. רטיבות מתמשכת בקרקע, טמפרטורות גבוהות ופציעת קליפת השורשים או בסיס הגזע, מסייעים ומאיצים את התפתחות המחלה. לפיכך הוחלט לצמצם נטיעות של המין, וכיום כמעט ולא מייערים במין זה.

תנאי גידול והתאמה לאזורי הארץ: כל אזורי הארץ בהן רמת המשקעים עולה על 350 מ״מ, והטמפרטורה לא יורדת מתחת לאפס.

שימוש מומלץ: ייעור משקי לתעשיית העץ, תוך התחשבות ברגישותו לפטריות. משמש גם כענפי קישוט בזרי פרחים, הודות לעלווה הירוקה ורעננה.

עודכן: 2022-09-11
גובה: מעל 15 מ׳; מתאים לגידול בתנאי: עמיד לגיר; מועד פריחה: פריחת סתיו; צבע פריחה: לבן קרם; שימוש: ייעור; משקעים: מעל 400 מ״מ; מוצא: דרום מערב אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן