צמחי הגן של סימה

איקליפטוס ספטולטה

Eucalyptus spathulata

משפחה: הדסיים • Myrtaceae
שם עברי: איקליפטוס ספטולטה; איקליפטוס מריתי
מוצא: דרום-מערב אוסטרליה, משקעים 380-300 מ"מ
גובה: 10-8 מטר, מאלט
מועד פריחה: קיץ

תיאור כללי נוסף: שייך לקבוצת מיני האקליפטוס שנקראים בשם mallet. הם בעלי גזע יחיד או מתפצלים למספר בדים זקופים ודקים יחסית בסמוך לקרקע, ולהם ענפים הצומחים בזווית חדה. קליפת הגזע חלקה, מבריקה בצבע חום־נחושתי. לעיתים מתווספים כתמי כסף לצבע הנחושתי של הקליפה, מה שמוסיף יופי למופע הגזע. דומה לגזע הקטלב, ולא נופל מיופיו. נוף העץ צר יחסית בגלל הזווית החדה של ענפי השלד, מה שתורם גם לשבירת ענפים. העלים צרים דמויי ספטולה - מרית, ייחודיים למין ושונים משאר מיני האקליפטוס. העלים מבריקים, בצבע ירוק־זית או כחול / ירוק כהה. פקעי הפריחה קטנים ולא בולטים.

תנאי גידול והתאמה לאזורי הארץ: בבית גידולו הטבעי הוא גדל על קרקעות חמרה, חרסית כבדות, עמיד ליובש, לקרה, למליחות ולהצפה. מתאים לכל אזורי הארץ, על מגוון קרקעות, לס וחול כולל מלוחות או מכילות נתרן ברמה גבוהה, באזורים בהם כמות המשקעים השנתית היא 200 מ״מ ומעלה. רגיש יחסית לגיר, בחלקת צרעה לא הצליח, אך הצטיין בחלקת איתן על קרקע נתרנית. ניטע בישראל בעיקר ביערות הנגב הצפוני, בחורשות ובלימאנים. ניטעו פרטים בחלקות בניר־עוז, גילת, סנאים, באר־שבע, יתיר, ערד, בקעת הירדן ועוד. במושב סתריה ניטע בחורשה וכעץ רחוב וכל הפרטים שנטעו סבלו משבר ענפי שלד, בגלל הצימוח המהיר, הזווית החדה של הענף ומשקלו. אין נביטה של תת-יער לרגלי העץ.

שימוש מומלץ: לייעור, לימאנים וגינון בחורשות ועצי שדרה בבתי גידול מלוחים או נתרנית וברמות משקעים של 200 מ״מ. בבתי גידול טובים יותר, העץ גדל מהר ונעשה שביר.

עודכן: 2022-09-11
צורת חיים: Mallet; גובה: 5-10 מ׳; מתאים לגידול בתנאי: עמיד לקרקע נתרנית, אין צימוח עשבוני; מועד פריחה: פריחת קיץ; צבע פריחה: לבן קרם; שימוש: ייעור, גינון, צידי כביש, פארק; משקעים: 200-300 מ״מ; מוצא: דרום מערב אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן