צמחי הגן של סימה

איקליפטוס וימינליס

Eucalyptus viminalis subsp. viminalis

משפחה: הדסיים • Myrtaceae

שם עברי: איקליפטוס וימינליס; איקליפטוס משולש

מוצא: דרום-מזרח אוסטרליה והאי טסמניה

משקעים: 1,400-625 מ"מ

גובה: 30-20 מטר

מועד פריחה: חורף

עמיד לכפור ושלג,לבתי גידול לחים וקרירים

מקור צוף לדבוראים ברמת הגולן

תיאור כללי נוסף: עץ גבוה, בעל גזע קצר ועבה שיוצאים ממנו ענפים גדולים (בדים) בגובה נמוך יחסית. בבסיס הגזע, הקליפה עבה וסיבית בצבע חום או שחור. בגובה מתחלפת לקליפה חלקה, מכוסה באבקה, בצבע לבן או אפור־בהיר. בחלק העליון של הגזע ועל ענפי שלד כותרת העץ, תלויות רצועות ארוכות אופייניות של קליפה אשר בהתבגרותן נושרות לקרקע. מופע זה מהווה מסימני ההיכר של המין. במין זה עלים יובניליים ועלי ביניים נוכחים גם בעץ הבוגר ועוזרים בזיהוי, הם נגדיים, דמויי אזמל, יושבים על הענפון (ללא פטוטרת). העלים הבוגרים מוארכים וצרים, צבע העלים ירוק־בהיר. זה אחד המינים המשמש מקור מזון לקואלה. פקעי הפריחה מופיעים בארץ בשלשות, היוצאים ישירות מעוקץ התפרחת. קיימים 4 תתי־מין הנבדלים באופי קליפת הגזע, במספר פקעי הפריחה ובתפוצה. בארץ גדל רק תת־מין ווימינליס והוא גם הנפוץ ביותר באזור תפוצתו.

תנאי גידול והתאמה לאזורי הארץ: בבית גידולו הטבעי הוא גדל בבתי גידול לחים וקרירים, בקרקעות עמוקות ועשירות בחומר אורגני. בארץ גדל בהצלחה על קרקעות חול, חמרה ובזלת ונמצא עמיד לכפור ושלג בהרים. גדל ביער מסעדה, סמוך לשעל ובחלקה וותיקה סמוך לקיבוץ אלרום. משמש כמקור צוף לדבוראים בגולן.

שימוש מומלץ: לייעור, ולמרעה דבורים בגולן.

עודכן: 2022-09-11
צורת חיים: גזע יחיד; ליגנוטובר: קיים; גובה: מעל 15 מ׳; מועד פריחה: פריחת חורף; צבע פריחה: לבן קרם; שימוש: ייעור; מושך: דבורים; משקעים: מעל 400 מ״מ; מוצא: דרום מזרח אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן