צמחי הגן של סימה

שלטית אפריקנית

Peltophorum africanum

משפחה: קטניתיים • Fabaceae or Leguminosae
מוצא: אפריקה, מזאיר בצפון ועד דרום־אפריקה בדרום
שנת אקלום שנות החמישים
מקור האקלום זרעים, כנראה על ידי רות בנימין ז"ל, שניהלה את חוות הנוי שבעמק חפר.
גובה 10-8 מטרים; קוטר 6 מטר
קצב צימוח בינוני

איברים דקורטיביים ותיאור כללי העץ בעל צמרת נוף עגולה, קליפת הגזע בעץ הבוגר מחוספסת וצבעה חום־אפור. העלים מנוצים פעמיים, העלעלים שעירים בשני צדדיהם וצבעם ירוק עמום. הפרחים ערוכים באשכולות צפופים וזקופים, קוטרו של פרח בודד הוא 2.5 ס"מ, צבעו כאמור צהוב ועלי הכותרת מקומטים. הפריחה אכן מרשימה ובולטת, מתרחשת בקיץ, כשהימים חמים ונמשכת כחודשיים. הפרחים עשירים באבקה ובצוף ובעלי ערך תזונתי חשוב לדבורים, בפרט בקיץ. בהמשך לפריחה מתפתח פרי, תרמיל שטוח, רחב יחסית, בלתי נפתח באורך 10 ס"מ, צבעו חום ובתוכו 2-1 זרעים רחבים יחסית. תרמילי הזרעים נשארים על העץ תקופה ארוכה לאחר הפריחה, והם פוגמים ביופיו של העץ.

שימוש גנני העץ יגדל ברוב סוגי הקרקעות ובתנאי שתהיינה מנוקזות. בצעירותו הוא רגיש לקור קיצוני ולקרה. הוא זקוק לכמות מים בינונית ותוספת מים תאיץ את גידולו. עם זאת, הצמח עמיד למדי ליובש בעתות מצוקה, וזאת לאחר התבססותו.

שלטית אפריקנית, מתאימה במיוחד לשתילה כעץ רחוב, הודות לממדי העץ הצנועים ולמערכת שורשים לא תוקפנית, שלא תפגע במדרכה מרוצפת. העץ מתאים לשתילה בגן קטן כעץ בודד להצללה על דשא, בפטיו, בחצר או בחורשות. שתלתי מין זה בגינון במושב סתריה, העצים התפתחו היטב ונחשבים מבין העצים היפים, הבולטים במיוחד בזמן הפריחה. 

ריבוי נעשה בזרעים. יש להשרות את הזרעים במים חמים למשך לילה ולמחרת לזרוע אותם במגשי הנבטה בורמיקוליט. מומלץ לכסות את הזרעים בשכבה דקה של ורמיקוליט ולדאוג לשמור על לחות במצע. הנביטה מתחילה תוך שבוע ימים. העתקת הנבטים הצעירים, עוברת בקלות, לעציצים עם מצע גן. יש להימנע מעודף השקיה. את ההנבטה יש לעשות באביב ולהגן על השתילים הצעירים בחורף הראשון.

מינים וזנים נוספים הסוג כולל 15 מינים של עצים, כולם בעלי פריחה צהובה. בארץ גדלים שני מינים. מין זה, ומין נוסף הנפוץ בגנים: שלטית מסופקת Peltophorum dubium שמוצאו בדרום אמריקה, בעל קצב צימוח מהיר המתפתח לעץ גדול, הגדל עד 15 מטר גובה. הוא בעל נוף מעוגל ורחב, ותכונה נוספת שמהווה בעיה כאשר שותלים אותו בסמוך למשטח מרוצף, מין זה הוא בעל מערכת שורשים תוקפנית. גם הוא פורח בקיץ. שלטית אפריקנית נשתל באזורי הארץ השונים כגון בחוות הנוי, במושב סתריה, במשתלת קק"ל בגילת ובגן הבוטני בירושלים, והראה התאמה בגידול באזורים אלו. משתלת גילת של קק"ל סיפקה בעשור האחרון יותר מ־2500 עצים ממין זה לגינון ברחבי הדרום.

שלטית אפריקנית, המין המומלץ לשתילה
בארץ גדלים שני מינים. שלטית אפריקאית- נדירה יחסית ושלטית מקומטת- מאד נפוצה.
שניהם עצים נשירים, פריחה בולטת בצבע צהוב מבהיק בקיץ ועלים מנוצים פעמיים.
שלטית אפריקנית, היא המין המומלץ, מתאימה במיוחד לשתילה כעץ רחוב, הודות לממדי העץ הצנועים ולמערכת שורשים לא תוקפנית, שלא תפגע במדרכה מרוצפת. העץ מתאים לשתילה בגן קטן כעץ בודד להצללה על דשא, בפטיו, בחצר או בחורשות.
 שלטית מקומטת, היא המין שהופץ בגינון הציבורי, אולם כעבור כ־3-2 עשורים התברר שלעץ ענפי שלד שבירים, מערכת שורשים אגרסיבית, השורשים הרימו מדרכות, חדרו למערכות ביוב והעיריות אינן יודעות כיצד להתמודד עם עיצוב העץ והטיפול בו לאורך שנים, ולכן נדרשת חשיבה ותכנון להחלפתם כעצי רחוב בעצים אחרים.

 שלטית אפריקנית

שלטית מקומטת

מוצא

אפריקה- מזאיר בצפון ועד דרום אפריקה בדרום

דרום אמריקה- ברזיל, ארגנטינה, פרגוואי ואורוגוואי

גובה העץ

8-6 מטר

18-12 מטר

קצב צימוח

בינוני

מהיר

שבירות ענפים

לא שביר

שביר

אופי צימוח צימוח מתון, הסתעפויות מאוזנות, מסתעף מגזע נמוך. דורש מעט התערבות בעיצוב. צימוח טרמינלי, מעט הסתעפויות בזוויות חדות הגוררות שבר ענפים רב. דורש התערבות מקצועית בעיצוב.
מערכת שורשים לא תוקפנית, מתאים לשתילה כעץ רחוב וסמוך למדרכות. שטחית, תוקפני ומרימה מדרכות

שלטית מקומטת Pelthophorum dubium
מוצא: דרום אמריקה, ברזיל, ארגנטינה, פרגוואי ואורוגוואי.
עץ גדול מאד, נשיר, הגדל ל־ 18-12 מטר גובה וקוטר, עלים גדולים, מנוצים פעמיים.

לעץ קצב צימוח מהיר, לענפים נטייה לצמוח בצורה טרמינלית ללא הסתעפויות או בזויות חדות הגורמות לענפי שלד גדולים להישבר. מעין גזע גבוה ללא הסתעפויות. כדי לעצור את הצימוח לגובה, חשוב לקטום את קדקוד הצמיחה בהתאם לעיצוב הנדרש, במטרה לסעף את העץ ולדאוג לזוויות רחבות בין הגזע לענפי השלד. דורש ידע מקצועי בעיצוב העץ בשנים הראשונות.

גם בבגרותו נדרשת תחזוקה קבועה בגיזום, בעיקר גיזומי הסחה במעטפת החיצונית של העץ, בכדי להפחית ממשקל הענפים. לעיתים ניתן להבחין בהפרשת שרף מכיבים בעיקר מצמתי ענפים ודוריים צפופים, הפרשה זו מעידה על עקה ביוטית או אביוטית. הוא בעל צמרת כדורית-עגולה, מאד רחבה. קליפת הגזע בעץ הבוגר מחוספסת וצבעה חום־אפור. העלים, כאמור מנוצים פעמיים, העלעלים קטנים ושעירים בצדם התחתון ודביקים למגע. צבעם ירוק. הפרחים ערוכים באשכולות צפופים וזקופים, צבעם כאמור צהוב לימון. הפריחה בקיץ מרשימה ובולטת, ונמשכת כחודשיים. הפרחים עשירים באבקה ובצוף ובעלי ערך תזונתי חשוב לדבורים, בפרט בקיץ. בהמשך לפריחה מתפתח פרי, תרמיל שטוח, בלתי נפתח, צבעו חום ובתוכו 2 זרעים, הזרע צר. תרמילי הזרעים נשארים על העץ תקופה ארוכה לאחר הפריחה, ובזמן השלכת, כשהעץ ללא עלים, תרמילי הזרעים פוגמים ביופיו של העץ.

העץ יגדל בכל אזורי הארץ, ברוב סוגי הקרקעות, למעט מלוחות וגיריות. רק בצעירותו הוא רגיש לקור קיצוני ולקרה. להתבססותו, הוא זקוק לכמות מים בינונית ובהמשך הצמח עמיד למדי ליובש. בעל מערכת שורשים תוקפנית ולפיכך אינו מומלץ להישתל כעץ רחוב כדי שלא תפגע במדרכה מרוצפת. מין זה הופץ בגינון הציבורי, אולם כעבור כשני עשורים התברר שלעץ מערכת שורשים אגרסיבית.

כתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-05-08
צורת חיים: עץ; מופע: נשיר, נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן