צמחי הגן של סימה

גלוריוזה הדורה

Gloriosa superba

משפחה: סיתוניים • Colchicaceae
צמחי הסוג גלוריוזה שייך כיום למשפחה נפרדת, אולם בעבר הם השתייכו למשפחת השושניים, כמו חלק גדול מהגאופיטים. בשנים האחרונות פיצלו משפחה זו ולדוגמא, השום שהשתייך למשפחת השושניים שייך כעת למשפחת השומיים, האגפנטוס שייך כעת למשפחת האגפנטוסיים ועוד. צמח מעניין נוסף הנמנה עם משפחת Colchicaceae, ומבחינה בוטנית קרוב לגלוריוזה, היא סנדרסוניה, מוצאה בדרא"פ והיא נחשבת לאחת מפרחי הקטיף הנחשקים בענף הפרחים. בכל תערוכת פרחים, יציגו לראווה את פרחי הסנדרסוניה, כמו גם גלוריוזה כפרחי קטיף אקזוטיים ונחשקים.
שנת אקלום 1990
מקור האקלום זרעים, הבאתי מהגנים הבוטניים קירסטנבוש שבדרום אפריקה
גובה 2-1 מטר; קוטר 0.5 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי גלוריוזה הדורה הוא צמח מטפס נשיר בעל קנה שורש שהוא פקעת, הגבעול עשבוני ומטפס, אורכו 2-1 מטר. העלים חסרי פטוטרת, בעלי צבע ירוק בהיר־רענן, בקצות העלים יש קנוקנת שבעזרתה הצמח מטפס. כדי לאפשר לו לטפס יש להציב סולם או רשת הדליה כדי שיטפס, אחרת ישתפל כלפי מטה כאשר שתול בערוגה מוגבהת או מעל קיר תמיכה. גבעול הפריחה מתפתח בחיקי העלים העליונים, הוא קצר יחסית. הפרח כפוף לאחור, קוטר הפרח כ־7 ס"מ, הוא בעל 6 עלי כותרת הפונים כלפי מעלה בצורת כוס ואילו האבקנים הגדולים, עמוד העלי והצלקת פונים כלפי מטה. צבע הפרח הוא שילוב של אדום עם צהוב וצבע תפוז. מבנה הפרח אקזוטי ובעל שילוב צבעים ייחודי שתמיד מושך תשומת לב והערצה.

באביב, לאחר תרדמת החורף הפקעת מלבלבת והגבעול המטפס צומח בקצב מהיר עד שמגיע לגודלו הסופי ואז במהלך הקיץ חלה הפריחה. כל פקעת מייצרת מספר רב של פרחים ועם השנים ככל שהפקעת גדולה יותר, מספר הפרחים עולה וכך גם משך הפריחה. בהמשך לפריחה נוצר הפרי שהוא הלקט ובתוכו עשרות זרעים. תוך כדי הבשלת הזרעים מתחיל הגבעול להצהיב וזה השלב שיש להפסיק להשקות את הצמח. בסתיו הצמח נכנס לתרדמה ארוכה, למשך כ־ 6 חודשים עד האביב הבא. פקעת בוגרת יכולה להגיע ל־ 20 ס"מ אורך ולקוטר של עד 6 ס"מ. גודל פקעת מינימלי לפריחה הוא 12 ס"מ אורך וגודל זה מתקבל בדרך כלל החל משנה שנייה לשתילה בקרקע. מחזור החיים של הפקעת דומה לפקעת הסיפן. בגמר הפריחה מתחילה הפקעת להצטמק ובמקביל, נוצרת פקעת בת, שהיא תתעורר ותפרח בשנה הבאה.

פקעת הבת נוצרת במהלך ששת השבועות שלאחר תחילת הפריחה ולכן חשוב להקפיד אז על השקיה סדירה. בהמשך, כאשר חלקי הצמח יצהיבו פקעת הבת נכנסת לתרדמה ובאביב הבא היא מתעוררת, בשבועות הראשונים לצמיחה הפקעת גדלה ובהמשך מתחילה הפריחה.

כלומר, מדובר בפקעות מתחלפות. כל חלקי הצמח כולל הפקעת רעילים ואסורים למאכל. צמחי גלוריוזה מתאימים לשתילה בכל אזורי הארץ, ללא יוצא מהכלל מאחר וממילא בחורף הצמחים נכנסים לתרדמה. באזור השפלה ניתן לשתול הן בשמש מלאה או בחצי צל אולם באזורים החמים כמו הנגב, בקעה והערבה מומלץ לשתול באזור מוצל. גדל היטב בצל עצים. יש לשתול בקרקע מנוקזת ומועשרת בקומפוסט בבור השתילה. מאחר ובחורף הצמח בתרדמה חשוב מאד לדאוג שיישתל בקרקע מנוקזת כדי להימנע מריקבונות הפקעת ולכן כדאי לשקול שתילה בערוגה מוגבהת, במצע מאוורר, כגון קרקע חולית.

הצמח נהנה מלחות גבוהה ומהשקיה סדירה של 2-3 פעמים בשבוע, במשך כל עונת הצמיחה. חשוב להמשיך ולהשקות כל זמן שגבעול הצמח עדיין ירוק.

שימוש גנני לגינה ביתית, בערוגה הפורחת או במסלעה, בשילוב צמחים שפורחים בחורף להשלמת מופע רב־שנתי. ניתן ומומלץ לשתול במכלים. לאחר שחלקי הצמח העליונים הצהיבו והתייבשו, לקראת החורף, אפשר לשתול באותו מכל צמח חלופי, לעונת החורף. אין צורך להוציא את הפקעת מהמכל או לחילופין מהקרקע.

ריבוי אפשר לרכוש פקעות במשתלות ואותן לשתול באביב או לאסוף זרעים מצמחים בגינה ואותם לזרוע באביב. לעיתים הנביטה מתרחשת כעבור עד כ־ 4 חודשים למרות שמניסיוני, התקבלה נביטה במהלך החודש הראשון להנבטה. את הנבטים יש להעתיק לעציצים ובשנה השנייה מומלץ לשתול בגן. לאחר שהצמחים התבססו בגינה הם זורעים את עצמם, ובגינתי התקבלו מושבות של צמחי גלוריוזה שפורחות כל שנה בקיץ, מושכות תשומת לב והרבה קנאה.

מינים וזנים נוספים הסוג גלוריוזה נחשב בעבר בעל 30 מינים והיום איחדו את כולם והמינים נחשבים לזנים של מין אחד: גלוריוזה הדורה. Gloriosa superba 'Rothschildiana' הוא זן בעל פרח גדול יותר בצבע אדום, גבעול הפריחה שלו ארוך יחסית והוא הזן המשמש לפרחי קטיף כאמור, בעבר נחשב למין נפרד.

אקלמה וכתבה: סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-06-10
צורת חיים: עשבוני, מטפס, גיאופיט; מופע: נשיר; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, אסיה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
Gloriosa superba Rothschildiana
צילום: סימה קגן