צמחי הגן של סימה

המליה מבודרת

Hamelia patens

משפחה: פואתיים • Rubiaceae
מוצא: פלורידה, מקסיקו, דרום אמריקה,
שנת אקלום: 1989
מקור האקלום: וגטטיבי, Pinkus-Texas
גובה: 3-2 מטרים; קוטר: 2-1 מטר
רגישות לקור רגיש לטמפרטורות קפיאה
צריכת מים: בינונית
התאמה לאזורי הארץ: כל הארץ. באזורים קרים יש לשתול בסמוך לקיר, ורצוי בחלק הגן המוגן מרוחות קרות.

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: שיח זקוף ומבודר, מעוצה בחלקו התחתון ועשבוני בחלקיו העליונים. בעל עלים חלקים הערוכים בדורים, 4-3 עלים בכל דור. הפרחים צינוריים, צבעם אדום-תפוז (Scarlet), מופיעים בקבוצות בקצות הענפים. צופיות נמשכות לצוף שבפרחים. הפריחה ממושכת, מתחילה באביב ועד תחילת החורף. הפרחים בצורתם מזכירים אלמוגים. בהמשך הצמח מייצר פירות קישוטיים, המוסיפים ליופי מופעו בתחילת החורף. נחשב לאחד המינים היפים באזורים החמים.

שימוש גנני מומלץ לשתילה בקרקע מנוקזת היטב ובתוספת קומפוסט לבור השתילה. כדי ליהנות מפריחה ממושכת ושופעת ומצבעוניותם של עלי הצמח בחורף, יש לגדלו בשמש מלאה, אך עליו להיות מוגן מפני רוח וקור. גם אם הצמח נפגע מקור הוא מסוגל להתחדש מאזור צוואר השורש. מתאים לשתילה כשיח בודד, ליד קיר או בקבוצה בשיחייה במרכז הגן, ואז מתקבל כתם בולט של צבע, המושך את העין. מתאים כגדר בין שכנים או בחזית הבית. ניתן בקלות לעיצוב על גזע. בחוות הנוי גדל צמח מעוצב כעץ קטן על גזע, שגובהו כ־4 מטר, פורח רוב חודשי השנה. ניתן לשתלו במכל גדול (40 ליטר) שיוצב בגן או בגינת הגג בשמש מלאה במשך מרבית חודשי השנה, אך בחודשי החורף הקרים יש להציב את המכל בסמוך לקיר. שיח זה נפוץ מאוד בגינון.

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה, באביב ובקיץ. השרשה מתקבלת תוך שבועיים. מומלץ לשתול בגן באביב ובקיץ.

מינים וזנים נוספים: הצמח שהבאתי לארץ הוא למעשה סלקציה המאופיינת בעלים קטנים יותר משל מין הבר. העלים, שצבעם ירוקים במהלך הקיץ, מקבלים עם ירידת הטמפרטורה בסוף הסתיו גוון כתום־אדום ומעניקים לשיח מופע קישוטי ובולט בגן. עלי מין הבר, לעומת זאת, נשארים ירוקים גם בחורף במופע רכרוכי.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-05-08
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: פרי קישוט; מושך: ציפרים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה, מרכז אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
בחוות הנוי גדל צמח מעוצב כעץ קטן על גזע, שגובהו כ-4 מטר, פורח רוב חודשי השנה