צמחי הגן של סימה

בירנית מפושקת 'פרח מלא'

Tabernaemontana divaricata 'Flore Pleno’

משפחה: הרדופיים • Apocynaceae
מוצא: מצפון הודו עד יונאן בסין וצפון תאילנד
שנת אקלום: 1988
מקור האקלום: וגטטיבי, מגן בוטני בדנמרק
בשנת 1988 ביקרתי בגן הבוטני בדנמרק. כאשר ראיתי שם את צמח הטברנמונטנה בבית צמיחה, סברתי כי זוהי גרדניה "משופרת". הבאתי לארץ ייחורים מהצמח, והם המקור לצמחים הגדלים בארץ.
גובה: 2.0-1.5 מטרים; קוטר: 2.0-1.5 מטרים
התאמה לאזורי הארץ: כל הארץ באזורים החופשיים מקרה

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: גזע השיח חלק, קליפתו בצבע לבן בולט על רקע העלווה. כאשר פוצעים את אחד מחלקי הצמח, כמו גבעול, ענף או עלה, מופרש מאזור הפציעה שרף חלבי לבן, כבצמחים אחרים ממשפחת ההרדופיים. העלים נגדיים וגדולים; אורכם 10-7 ס"מ, רוחבם 5 ס"מ, וצבעם ירוק כהה מבריק. העלה, שצורתו אליפסה מאורכת, הוא בלתי סימטרי. הפריחה במכבדים. הפרח מלא ונראה כמו פרח הגרדניה. קוטר הפרח כ־4 ס"מ, צבעו לבן צחור והוא ריחני. הוא מפיץ את ריחו בלילה בלבד.

שימוש גנני בתנאי שמש מלאה תתקבל פריחה מרובה, אולם העלים ייראו פחות טוב; בחצי צל, לעומת זאת, תהיה פחות פריחה, אולם העלים יהיו גדולים ויפים בצבע ירוק כהה. צמחים השתולים ליד קיר המגן עליהם מפני רוחות קרות, לא ישירו את העלים בחורף. הפריחה ממושכת באביב, בקיץ ובסתיו. מומלץ לדשן באופן קבוע. רצוי להצניע קומפוסט בבור השתילה ובנוסף להשקות את הצמח בתמיסת דשן - כפית אחת של דשן 20:20:20 לכל 10 ליטר מים, אחת לשבוע. השקיה סדירה הינה הכרחית כל עונת הגידול. באביב הצמח מלבלב, ואז אפשר להיווכח אם ניזוק מטמפרטורות קרה. ובמידה וניזוק, מומלץ לגזום את החלקים שהתייבשו. מתאים לשתילה כצמח ראווה בגן, כצמחי גובל, כשיח פורח וכשיח מעוצב על גזע. מתאים גם לגידול באדניות ובמכלים. כאשר שותלים במכל גדול, ניתן להציבו בפטיו או בכניסה לבית וליהנות מהפריחה הריחנית בלילה במרבית חודשי השנה.

ריבוי: וגטטיבי, אינו מייצר זרעים. מומלץ להשריש ייחורים אמיריים - כלומר, ייחורים הנלקחים מאמיר הצמח, בעזרת הורמון השרשה, שולחן השרשה מחומם וערפול, במשך רוב חודשי השנה. תהליך ההשרשה אורך כחודש ימים.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-05-08
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד, נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אסיה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן