צמחי הגן של סימה

גלימנית אדומה

Megaskepasma erythrochlamys

משפחה: קוציציים • Acanthaceae
מוצא: דרום אמריקה, ברזיל, ונצואלה, קוסטה ריקה
שנת אקלום: 1991
מקור האקלום: וגטטיבי, Durban Botanical Garden South Africa
גובה: 3-2 מטרים; קוטר: 3-2 מטרים
התאמה לאזורי הארץ: מתאים למרבית אזורי הארץ, למעט ההר הגבוה. עמיד עד 0 מ"צ.

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: שיח טרופי מסועף וגדול. העלים גדולים, נגדיים, תמימים, דמויי ביצה ואורכם מגיע ל-30 ס"מ. צבעם הירוק בהיר וגודלם הרב משרים אווירה טרופית על סביבתם. השיח מעוצה בבסיסו, ועשבוני בחלקיו העליונים. הפריחה מדהימה. התפרחת היא שיבולת מסיימת שאורכה מגיע ל-30 ס"מ. הפרחים לבנים, קטנים ולא בולטים, אולם הם מלווים בחפים בולטים בצבע אדום; אורכם כ-4 ס"מ, והם נשארים על הצמח כמה חודשים. התפרחת המרשימה מתקבלת בעצם הודות לחפים ולא לפרחים, ויש לכך יתרון, כיוון שחיי המדף של פרח אורכים לרוב ימים אחדים בלבד, ולחפים חיי מדף ארוכים ביותר. הפריחה בארץ מתחילה בסתיו, החל מחודש אוקטובר, ונמשכת לתוך האביב, עד חודש אפריל.

שימוש גנני הצמח מתאים לשתילה במרבית אזורי הארץ, בתנאי צל חלקי. בתנאים של שמש מלאה הצמח סובל מקרינת השמש ונראה צמא רוב שעות היום. בגינה המוצלת באופן חלקי (למשל בקיר צפוני). מומלץ לשתול בקרקע מנוקזת המועשרת בקומפוסט. גידולה יעלה יפה במיוחד בגינות הזוכות להשקיה ולדישון נדיבים. כאשר יש מחסור בחנקן, מקבלים העלים גוון צהבהב עם נטייה לכלורוזה, הוספת דשן גורמת להורקת העלים, משפרת את קצב הצמיחה וגורמת לצימוח של עלים גדולים ומרהיבים  בעלי אופי טרופי.

הצימוח נמרץ ביותר ולכן אפשר לגזום את השיח בתום הפריחה (אפריל). בחודשי הגידול הראשונים לאחר הגיזום כדאי לקטום את הענפים, ובכך לעודד פריצה של ענפים נוספים. פעולה זו תקבע את שפע הפריחה, מאחר שכל ענף מסיים בתפרחת. קיטומים מאוחרים ידחו את תאריך תחילת הפריחה, ובכל מקרה אין לגזום או לקטום לאחר תחילת יוני, כיוון שאז לא תתקיים הפריחה העתידית.

הצמח מאריך שנים ומתאים לשתילה בגן טרופי. נפוץ בגינון בפלורידה, בהוואי ובקווינסלנד שבצפון מזרח אוסטרליה. כמו כן, ניתן לשתלו בגינה באזורים מוגנים, ליד קיר, בפטיו מואר, לאורך קיר צפוני של בית, בכניסה מקורה לבית או במכל גדול באזור מוצל. העלים הגדולים ישתלבו בין עלים של צמחים טרופיים אחרים, אולם התפרחות השופעות והבולטות דווקא בעונת החורף תהוונה גיוון.

ריבוי וגטטיבי. הצמח לא מייצר זרעים. משרישים ייחורים מעוצים למחצה בבית השרשה, בעזרת הורמון השרשה, ויש לחמם את המצע. בתנאים אופטימליים הייחורים משרישים בתוך כ- 5 שבועות.

מינים וזנים נוספים:  הסוג גלימנית כולל מין אחד בלבד - גלימנית אדומה.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-24
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: צל, חצי צל; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת סתיו, פריחת חורף; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן