צמחי הגן של סימה

בת-עופרית חבשית

Ceratostigma abyssinicum

משפחה: עופריתיים • Plumbaginaceae
מוצא: צפון מזרח אפריקה, קניה וסודן
שנת אקלום: 2001
מקור האקלום: וגטטיבי, San Marcos Nursery Santa Barbara California
גובה: 70 ס"מ; קוטר: 2-1 מטרים
התאמה לאזורי הארץ: כל אזורי הארץ. מין זה עמיד לטמפרטורה גבוהה ומתאים במיוחד לאזורים חמים, אף שנמצא עמיד גם עד אפס מעלות צלסיוס.

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: שיח נמוך, מעוצה בבסיסו ועשבוני בחלקו העליון. בעל עלים יושבים, ללא פטוטרת, דמויי ביצה, בצבע ירוק בהיר, מכוסים שערות ובמגע דומים לעור. אורך העלה מ-6-1 ס"מ, ורוחבו כ-2.5 ס"מ. הפרחים ערוכים בקרקפות בעלות גוון אדמדם. בכל קרקפת 18-4 פרחים בקוטר 3-2 ס"מ, וצבעם תכלת זוהר. צבע הפריחה נדיר, והוא בולט ומושך תשומת לב בגן. הפריחה ממושכת - מתחילת האביב ועד סוף הסתיו. ענפי השיח גדלים בצורה קשתית. הוא נוטה להצמיח ענפי מים מאזור בית השורשים, ובעזרתם ניתן לחדשו אחת לכמה שנים. בסתיו, עם ירידת הטמפרטורה, העלים מקבלים גוון אדום-כתום הנשמר על השיח עד האביב.

שימוש גנני מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, בקרקע מנוקזת ובמרבית אזורי הארץ. בשונה מהמינים האחרים הנפוצים בגינון, מין זה עמיד לטמפרטורה גבוהה ומתאים במיוחד לאזורים היותר חמים למרות שגם הוא עמיד עד אפס מעלות צלסיוס. קצב הגידול של השיח מהיר והוא אינו זקוק לטיפולים מיוחדים של עיצוב. פריחתו היא תוספת מרנינה ומרעננת לגן בחודשי הקיץ החמים. מתאימה לשמש כצמח גובל בשולי ערוגה, כצמח מסלעה, כצמח בודד במרכז של גן קטן או כקבוצה קטנה בתנאים של שמש מלאה או בחצי צל.

ריבוי: וגטטיבי, הצמח לא מייצר זרעים. משתמשים בייחורים מעוצים למחצה. משרישים באביב בשולחן השרשה, בעזרת הורמון השרשה ותחת ערפול. השרשה מתקבלת תוך חודש ימים.

מינים וזנים נוספים: בסוג בת-עופרית נכללים 8 מינים של שיחים או בני שיח, המצטיינים בפריחה בעלת צבע כחול עמוק הנחשב נדיר ומיוחד בגן הנוי. כ-3 מינים, שמוצאם בסין עד טיבט, נפוצים בגינון באירופה ובארה"ב והם עמידים לטמפרטורות נמוכות, גם מתחת ל-15°C. בארץ נפוצה בת-עופרית שעירה (C. willmottianum), העמידה אף היא לטמפרטורות נמוכות, אך רגישה לטמפרטורות גבוהות ומומלצת לשתילה רק באזורי ההר הגבוה. כשתוכניות המחקר לאקלום צמחים היו פעילות, הייתי יוצאת פעם בשנה לחו"ל ובמשך כשבועיים אוספת ברכב צמחי נוי חדשים, בעיקר סלקציות נבחרות ומביאה אותם ארצה. כאמור, את בת עופרית אביסיניקום הבאתי בשנת 2001 ממשתלה בסנטה ברברה שבקליפורניה. בנסיעה הזו לקליפורניה, למשתלות שהגעתי אליהם, ועם השנים הכירו אותי, התענינו לראות מה אספתי ובכל משתלה שביקרתי ביקשו להוריד מספר ייחורים מבת עופרית אביסיניקום שלא הכירו לפני כן וגם להם הצמח נראה היה כבעל פוטנציאל גנני לתנאי קליפורניה.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-24
צורת חיים: שיח, צמח כיסוי; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן