צמחי הגן של סימה

יסמין מחולק

Jasminum multipartitum

משפחה: זיתיים • Oleaceae
שם עממי: STARRY WILD JASMINE
מוצא: דרום אפריקה, מזרח הכף ונטל
שנת אקלום: 1997
מקור האקלום: וגטטיבי, Kirstenbosch Botanical Garden South Africa
בשנת 1997 בעת ביקורי בדרא"פ הוזמנתי לביתו של רוד סונדרס, מנהל המשתלה בגנים הבוטניים בקירסטנבוש. הגדר בגינתו הייתה מכוסה ביסמין מחולק, ולמרות שהצמח לא היה בפריחה בעת ביקורי, חשבתי שאם מנהל המשתלה בגנים הבוטניים שתל אותו בגינתו כדאי להביאו ארצה. ואכן, קבלתי מספר ייחורים מהצמח שהשרישו בארץ בהצלחה ומאז הם המקור לצמחים המופצים בארץ. רוד וריצ'ל סונדרס יצאו למסעות לאיסוף זרעים ביבשת אפריקה. בשנת 2018, בעת היו במסע כזה בתוך יבשת אפריקה, הם נרצחו ע"י חוליית מחבלים. יהיה זכרם ברוך.
גובה: 5 מטרים; קוטר: 5 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: בעל עלים גילדניים דמויי ביצה, אורכם 2.5-1 ס"מ, צבעם ירוק כהה, והם מבריקים. הפרחים גדולים ובולטים, דמויי כוכב, קוטר הפרח 3.5 ס"מ. עלי הכותרת פרודים, צבעם לבן בוהק והם ריחניים. פקעי הפריחה הסגורים בצבע ורוד כהה. הפריחה ממושכת, חלה באביב ונמשכת שבועות אחדים, מושכת חרקים, פרפרים וציפורים טורפות חרקים. צורת הצימוח מזכירה טרכילוספרמום יסמיני. הצמח יגדל בכל סוגי הקרקעות, ובתנאי שיהיו מנוקזות.

שימוש גנני אפשר לשתול כמה צמחים בקבוצה מתחת לעצים כצמחי כיסוי או צמח אחד שיטפס ויכסה גדר בחזית הבית, פרגולה או חנייה. הוא איננו אגרסיבי או משתלט. במטרה לעודד את אופיו השיחי של הצמח, מומלץ לקטום את הצימוח הצעיר ולקצר ענפים מתארכים. כמטפס יש לתמוך את הצמח, בדומה לטרכילוספרמום יסמיני. מתאים לשתילה גם במכל גדול, כשהצמח מושען על סולם דקורטיבי. את המכל אפשר להציב בכניסה לבית, בפטיו או ברחבת הגן. נחשב למהיר צימוח רק מהשנה השנייה לשתילתו. 

ריבוי ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, במרבית חודשי השנה, פרט לקיץ החם. משרישים בשולחן השרשה, בעזרת הורמון השרשה. תהליך ההשרשה ממושך ונמשך כחודשיים.

מינים וזנים נוספים: הסוג יסמין כולל כ- 200 מינים; 10 מהם - מוצאם בדרום אפריקה. גם מין זה הוא אנדמי, כלומר גדל באופן טבעי רק שם. מיני יסמין רבים פופולריים ומבוקשים מאוד בגן הנוי הודות לריח הנעים שהפרחים מפיצים. באסיה - הודו, סרילנקה, תאילנד ועוד- מקובל לשתול צמחים ריחניים בכניסה למקדשים ותמיד יימצא ביניהם אחד ממיני היסמין. מרבית המינים מטפסים-נשענים ירוקי-עד, וחלקם מטפסים נשירים. אין להם אברי טיפוס אופייניים או תכונת התפתלות מובהקת. 
מיני היסמין הם צמחים מאריכי-שנים בגן וצנועים בדרישות הגידול.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-24
צורת חיים: שיח, מטפס; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; שימוש: מתאים לגידול במיכל; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה