צמחי הגן של סימה

מרסילאה גדולת-רגל

Marsilea macropoda

משפחה: מרסיליים • Marsileaceae
צורת חיים: צמח כיסוי בעל קנה שורש
שם עממי: WATER CLOVER
מוצא: אנדמי לטקסס
טקסס היא מולדתה והיא גדלה בר רק שם, בביצות ובאזורים מוצפים. מאידך, היא חשופה שם לתקופות ארוכות של יובש.
שנת אקלום: 2000
מקור האקלום: וגטטיבי; sSan-Antonio Botanical Garden
גובה: 20 ס"מ; קוטר: 1 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: צמח כיסוי בעל קנה שורש ארוך וזוחל, מסתעף ומשתרש במפרקים ונושא עלים בודדים, היוצאים ישירות מקנה השורש. העלים אחידים בצורתם, בכל עלה 4 עלעלים המעוגלים בראשם, כעלי צמח התלתן -CLOVER , ומכאן השם העממי של הצמח. העלים ירוקי-עד ונישאים על פטוטרת זקופה, ארוכה ויציבה כחוט ברזל דק בגובה של כ-20-15 ס"מ. העלעלים בצבע ירוק, מכוסים בפלומת שערות אפורות משני צדיהם ומעניקים לעלה ברק אפור-מתכתי. בשמש נפרשים העלים, ואילו עם רדת החשכה נסגרים ארבעת העלעלים. סגירה ופתיחה יומית של העלים מעניקה תחושה של תנועה ועניין בגן. הצמח מהיר גידול ומתפשט לכל הצדדים ככל הניתן על ידי קנה שורש תת-קרקעי (תוחם שורשים יגביל את התפשטותו).

מתאים לכל סוגי הקרקעות, גם לקרקעות בלתי מנוקזות, מוצפות או בסיסיות, ובכך יתרונו. במולדתה היא גדלה בביצות ובאזורים מוצפים. מאידך, היא חשופה שם לתקופות ארוכות של יובש, מה שמסביר את עמידותו ליובש. לאחר קיץ ארוך ויבש, הצמח נראה 'עייף', ומומלץ לחדשו באמצעות גיזום של כל המרבד לגובה פני הקרקע. הגיזום יתרום להתחדשות מהירה ורעננה של עלים מגולגלים הנפרסים בהמשך, ותוך זמן קצר יתקבל מרבד חדש. בתנאי יובש קיצוניים העלים מתייבשים, ורק קנה השורש הטמון בקרקע נשאר חי, אך בלתי נראה. עם בוא הגשם או חידוש ההשקיה, יתחדש צימוח העלים. את כיסוח החידוש מומלץ לבצע בסתיו, סמוך לירידת הגשמים.

שימוש גנני הצמח עמיד במידה מסוימת לדריכה ומתאים לשתילה לשם כיסוי שטחים גדולים או קטנים, לגינה ביתית או בגנון ציבורי, גם במדרון תלול, ליד בריכות מים, בין אבני מדרך לאורך שביל, בכניסה ליישובים, מסביב לחממות, במחלפים ובאיי תנועה. יש לשתול במרחקים של חצי מטר בין השתילים. רצוי להקפיד על מקסימום אור, עדיף שמש מלאה, ואז יבלוט הצבע הכספי של העלים, אך, כאמור, מסתגל לכל עוצמות האור.

ריבוי מאחר ומדובר בשרך, ריבוי הצמח יעשה ע"י חלוקת צמח האם. ניתן לחלק במשך כל עונת הגידול. צמחים גדלים בגינון בניר-עוז, עין גדי, במשתלת קק"ל בגילת.

מינים וזנים נוספים: הסוג מרסילאה שייך לקבוצת השרכים, שהם צמחים חסרי פרחים פירות וזרעים, מתרבים ע"י נבגים. הם מצמיחים דור מיני ודור אל-מיני הנקרא - ספורופיט. הספורופיט בעל שורש, גבעול ועלים והוא הצמח שאנו מגדלים בגן. כל השרכים הם צמחים מוגנים ע"י החוק. הסוג מרסילאה כולל כ-65 מינים של שרכי מים קטנים, צמחי אגם או ביצה, בעלי קנה שורש זוחל. בארץ בבקעת החולה גדל מין בר, נדיר מאד, מרסילאה קטנה, שכנראה נכחד בעקבות יבוש אגם החולה.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-25
צורת חיים: עשבוני, צמח כיסוי; מופע: ירוק עד, נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: צל, חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן