צמחי הגן של סימה

ניקטנתס עצי-נוגה

Nyctanthes arbor-tristis

משפחה: זיתיים • Oleaceae
מוצא: דרום אסיה ודרום-מזרח אסיה, הודו, נפל, פקיסטן, תאילנד ואינדונסיה.
שמות עממיים: Night Jasmine; Tree-of-Sadness
שנת אקלום: 1991
מקור האקלום: זרעים, בגן הבוטני בטרינידד בשנת 1991 ביקרתי בגן הבוטני בטרינידד, אי השוכן בים הקריבי מול חופי ונצואלה ונמנה עם אחד מאיי הודו המערביים. בעודי משוטטת בין צמחי הגן הגיע לאפי גל של ריח דבש, שהזכיר לי את תקופת החגים והימים הנוראים. הקשר בין ריח הדבש לחגים היה ברור לי לגמרי: בילדותי, לכבוד ראש השנה ויום כיפור, נהגה אמי לאפות עוגת דבש. ריח הארומה של הדבש מתקבל בזכות שני סוגי תרכובות עיקריים: אצטטים ואלדהידים והשילוב ביניהם הוא האופייני לריח הדבש.
בטרינידד הרחוקה, האסוציאציה לחגים השרתה עלי געגועים לארץ ועצבות. מעניין שהשם העממי של הצמח הוא Tree of Sadness כלומר עץ העצבות ומקורו בתרגום שם המין: arbor בלטינית פירושו עץ או שיח ו- tristis פירושו נוגה או עצוב.
גובה: 5-4 מטרים; קוטר: 3 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: שיח גדול או עץ קטן ירוק-עד. בשנים הראשונות אופי צימוחו צר וזקוף ורק לאחר התבססותו הוא מתרחב. גבעולי הצמח מרובעים, בתחילה הם ירוקים אך בהמשך הם מתעצים, צבעם הופך לחום והם מתכסים בעדשתיות. העלים נגדיים, בצורת ביצה ומחודדים, אורכם כ- 10 ס"מ הם מעט גלדניים ומחוספסים כמו נייר זכוכית. העלים הם בהחלט בעלי ערך קישוטי. הפרחים ערוכים בקרקפות, זוהי תפרחת בעלת מספר פרחים היושבים בצפיפות על ציר קצר. כותרת הפרח צבעה לבן וקוטרה כ-1 ס"מ וצינור הכותרת צבעו כתום-תפוז ואורכו כ-1 ס"מ. הפרחים אינם בולטים על השיח אולם הם ריחניים מאוד וריחם, כאמור, ריח דבש. הריח הוא ייחודי ואינו דומה לריח הכבד של הצסטרום הליילי.
הפרחים נפתחים עם השקיעה, לפנות ערב ועם הזריחה, בשעות הבוקר המוקדמות הם נושרים. הם מפיצים ריח במשך הלילה. עונת הפריחה מתרחשת בכל עונת גידול של הצמח, דהיינו כל הקיץ והסתיו. ניקטנתס הוא צמח ממוצא טרופי עד סובטרופי ולפיכך רגיש לטמפרטורות נמוכות. צמחים מוגנים השתולים במפנה דרומי, ליד קיר לא משירים את העלים גם בחורף קר.
מומלץ לשתול את השיח בקרקעות מנוקזות, מעושרות בחומר אורגני. יש לספק השקיה סדירה בכל עונת הצמיחה. אפשר לשתול בשמש מלאה או בחציצל ואם יישתל בפינה מוגנת מקור, הוא יסתדר ברוב אזורי הארץ למעט ההר הגבוה.
שימוש גנני ניתן לגדל את הניקטנתס כשיח גדול או עץ קטן מעוצב על מספר גזעים. מומלץ לגזום את הענפונים הפורצים מתחתית הצמח ולחשוף את הגזעים המרובעים, שהם בעלי ערך קישוטי. אפשר לגזום את הצמח לגובה הרצוי באביב ולגדלו כשיח בינוני בגן. פעולת הגיזום לא תפגע בפריחה  החלה על ענפים צעירים מאותה השנה. לכל היותר היא תדחה אותה מעט. ממליצה לשתול את הצמח סמוך לחלון חדר השינה ובקיץ, כשהחלונות פתוחים, ליהנות מריח הדבש המבשם את האוויר.

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה באביב ובקיץ.

אקלמה וכתבה סימה קגן

עודכן: 2020-04-25
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: ירוק עד, נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ, פריחת סתיו; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, ערבה; מוצא: אסיה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן