צמחי הגן של סימה

סיזיגיון 'קסקד'

Syzygium 'Cascade'

משפחה: הדסיים • Myrtaceae
שם עממי: Weeping Lilly Pilly
סיזיגיון 'קסקד' הוא מכלוא בין שני מינים,
 Syzygium luehmannii X Syzygium wilsonii subsp.wilsonii.
שם הזן והשם העממי שניתן לו, מתאר את צורת צימוח הענפים, הגדלים שמוטים כלפי מטה כמו מפלי מים- Cascade או Weeping.
מוצא: אוסטרליה, מכלוא גנני.
שנת אקלום תחילת שנות ה-2000
מקור האקלום וגטטיבי, חנה וונדי
גובה 3 מטר; קוטר 2 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי בשנת 2012 קיבלתי מחנה מספר צמחים, ומהם המשכתי בריבוי שתילה בחינה והפצה של מין זה.

סיזיגיון 'קסקד' הוא שיח גדול ירוק-עד, בעל צימוח צפוף, הגדל לגובה של 2-3 מטר ולרוחב עד 2 מטר. כאמור, צורת צימוח הענפים שמוטה כלפי מטה, מה שמעניק לשיח מופע בכותי. הלבלוב הצעיר מופיע בצבע בורדו, בהמשך הופך לוורוד בהיר ועם התבגרות העלה לירוק כהה. הצמח מלבלב לסירוגין בכל עונת הגידול ולכן, כמעט תמיד ניתן למצוא עלים צבעונים מקשטים אותו. מרחוק נראה הלבלוב כאילו הצמח פורח. הוא מפתח גזע חלק בצבע חום, המתעבה עם התבגרותו. הפריחה חלה באביב, צבע הפרחים וורוד בהיר והוא מתקבל מצבע האבקנים שמספרם רב, הם בולטים ומהווים את ה"פרח". בהמשך מתפתח פרי, ענבה בצבע וורוד- כהה, והוא אכיל, בטעם תבלין הציפורן. הפרות מבשילים על השיח במהלך הקיץ.

מערכת השורשים של השיח איננה תוקפנית, ובשונה מכל מיני הסיזיגיון, הוא עמיד בפני כנימת המגן (psyllid).

מתאים לשתילה בתנאי צל חלקי או שמש מלאה, בקרקע או במיכל, ברוב אזורי הארץ, למעט אזורי ההר הגבוה, היות ועמיד לטמפרטורות עד 0 מעלות צלסיוס. יכול לגדול ברוב סוגי הקרקעות, ובלבד שיהיו מנוקזות. מעדיף קרקעות חומציות. מומלץ להוסיף קומפוסט לבור השתילה, ולחפות את אזור בית השורשים ברסק עץ. יש להשקות במשך כל עונת הגידול, השקיה סדירה.

שימוש גנני צמח בעל מופע יציב לשתילה במיכל או בקרקע. צבעי העלוה המתחלפים, הצימוח הצפוף, הפריחה באביב והפרי הצבעוני בקיץ, מעניקים מופע אלגנטי וקישוטי במשך כל השנה. אני ממליצה במיוחד על שתילה במיכל גדול, ולהציבו ברחבת הכניסה, בפטיו, ליד הבריכה, על מדרגות או בצל עצים גדולים שממילא לא מאפשרים לשתול בקרקע בגלל מערכת השורשים שלהם. את הצמח במיכל מומלץ לגזום את הענפים התחתונים כדי לחשוף את הגזע, ולבנות את השיח בצורת עץ קטן, ואז הענפים השמוטים מטה בולטים. כאשר יישתל בקרקע, השיחים יכולים לשמש כגדר צפופה וחוסמת בין שכנים, כגדר בחזית הבית, עדיף במפנה מזרחי או צפוני.

ריבוי הריבוי הוא ווגטטיבי בלבד, כדי לשמר את תכונות הזן . ניתן להשריש ברוב חודשי השנה, ייחורים מעוצים למחצה, בעזרת הורמון השרשה, בשולחן השרשה. ההשרשה נמשכת כחודשיים.

מינים וזנים נוספים הסוג כולל כ- 1120 מינים שאזור תפוצתם הטבעית הוא מאפריקה, מדגסקר, דרום אסיה והכי הרבה מינים במלזיה ועד צפון מזרח אוסטרליה. באוסטרליה יש 52 מינים, והם נקראים בשם העממי lillipillies. ראוי להזכיר את המין בעל החשיבות הכלכלית הרבה ביותר, סיזיגיון ריחני Syzygium aromaticum מה שנקרא תבלין ציפורן, (clove) שאינו גדל בארץ בגלל רגישותו לקור. כתבלין משמש פקע הפריחה הסגור.

בארץ, הסוג סיזיגיון , על מיניו וזניו, פופולארי למדי בגינון, והם גדלים בהצלחה במרבית אזורי הארץ.

סימה קגן

עודכן: 2020-04-25
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; שימוש: פרי קישוט, מתאים לגידול במיכל; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן