צמחי הגן של סימה

קירקיה מחודדת

Kirkia acuminata

משפחה: קירקיים • Kirkiaceae
שם עממי: White Syringa
מוצא: אפריקה: נמיביה, טנזניה, דרא"פ ובוצואנה
שנת אקלום 2003
מקור האקלום זרעים, מהגן הבוטני בקירסטנבוש שבדרום אפריקה
גובה 10 מטר; קוטר 8 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי קירקיה מחודדת הוא עץ אטרקטיבי חדש בארץ, שייחודו הם צבעי השלכת המתקבלים, גם באזורים לא קרים במיוחד. באפריקה מולדתו, בעונות בצורת ויובש, חיות בר חופרות את שורשי העץ כדי לשאוב מהם מים. השורשים של העץ אוגרים מים, וגם האדם משתמש בהם כמקור למים. הוא עץ נשיר בעל גזע זקוף וגבוה, קליפת הגזע אפורה וחלקה, ועם התבגרותו היא מתכסה בקשקשים. צמרת העץ רחבה ועגולה, בעלת נוף אוורירי, המתקבל הודות לצורת צימוח העלים המקובצים בעיקר בקצות הענפים. העלים מנוצים, בעלי 6-10 עלעלים צרים ועלעל מסיים. הפריחה לא בולטת, פרחים קטנים בצבעי ירוק-קרם, בקצות הענפים, בין העלים. הפריחה בסוף האביב. לאחר הפריחה נוצר הפרי - קטן, לא בולט, בצורת קפסולות בגודל 10-20×6-10 מ"מ. בכל קפסולה 4 זרעים.
העץ נשיר, ולפני השלכת, בסתיו העלים מקבלים צבעי שלכת בצבעי כתום ואדום והם נשארים על העץ עד הנשירה בחורף. אין לנו בשפלה עצים עם צבעי שלכת, ובזה ייחודו.

העץ בעל קצב צימוח בינוני, יגדל ברוב סוגי הקרקעות ובתנאי שיהיו מנוקזות. הוא רגיש לקרה, אך עם התבגרותו, עמידותו לקור קיצוני עולה. נחשב למין חסכן במים, אולם בשנותיו הראשונות תוספת מים תאיץ את גידולו. המין אוקלם בזרעים בשנת 2003, ולאחר שנבטו, הצמחים נשתלו בשנת 2003-2004 בגינון בוולקני, במושב סתריה ובחלקת האקלום במשתלת קק"ל גילת והם גדלים שם בהצלחה.

שימוש גנני קירקיה משתלבת בגן כעץ בודד להצללה סמוך למדשאה, בחורשה, לפינת הישיבה או בכניסה לבית. יש לעץ גזע קישוטי והופעה אוורירית.

ריבוי נעשה בזרעים. יש לאסוף בסתיו את הפרות הקטנים מהעץ ולשמור בשקית נייר בחדר. באביב לזרוע את הפרות הקטנים שבתוכם הזרעים, במגשי הנבטה בורמיקוליט. מומלץ לכסות בשכבה דקה של ורמיקוליט ולדאוג לשמור על לחות במצע וטמפרטורה של 25 מעלות צלסיוס. הנביטה מתחילה תוך 7-14 ימים. יש להעתיק את הנבטים הצעירים, כאשר הם בעלי שלושה עלים, לעציצים עם מצע גן ולהגן על השתילים הצעירים בחורף הראשון. ממליצה לגדל אותם בבית רשת, ורק באביב הבא לשתול בגן.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-05-27
צורת חיים: עץ; מופע: נשיר; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן