צמחי הגן של סימה

מללויקה אמירית 'קומפקט'

Melaleuca pentagona 'Compact'

משפחה: הדסיים • Myrtaceae
מוצא: אנדמי למערב אוסטרליה
שנת אקלום 2003
מקור האקלום וגטטיבי Mole Station Native Nursery
גובה 2 מטר; קוטר 2 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי מין הבר של מללויקה פנטגונה גדל ל-3 מטר גובה. הזן קומפקט היא סלקציה שנבחרה באוסטרליה הגדלה בצימוח צפוף בצורת כרית מעוגלת. לצמח עלים קטנים ושטוחים ואורכם כ-2 ס"מ, צבעם ירוק כהה והם בולטים על רקע הגבעולים בצבע אדום-בורדו. בספרות מדווח על 3 תתי-מין הנבדלים אחד מהשני בצורת העלים. הצמח פורח באביב, בפרחים כדוריים בצבע ורוד כהה, המופיעים בקצות ובחיקי הענפים. הפריחה נמשכת שלושה שבועות והיא בולטת מאד על השיח. צמחים צעירים לא פורחים, ורק בשנה השנייה לשתילה השיח מתחיל לפרוח.

קצב הגידול מהיר, עמיד ליובש ולקור ואינו נתקף במזיקים או במחלות. מתאים לשתילה בכל הארץ, בתנאי שמש מלאה בלבד במגוון קרקעות מנוקזות. צמחים ממין זה גדלים בהצלחה בגן הבוטני בגבעת רם בירושלים.

שימוש גנני מוצע לשתול סלקציה קומפקטית זו כצמח מסלעה, אפשר לשלבו בשיחייה בגן קטן בשילוב עם מיני מללויקה נוספים, כצמח בודד או מספר צמחים שיחד יהוו רקע לצמחים נמוכים יותר. מתאים לשתילה בגינון ציבורי, בצדי דרכים, ואיי תנועה. לאחר התבססות אין צורך בהשקיות עזר. אפשר לגזום באביב לאחר הפריחה את החלק העליון של השיח כדי לפנות את הפרחים היבשים וכן כדי לעודד את המבנה הכריתי שהשיח יוצר באופן טבעי.

ריבוי הריבוי חייב להיות וגטטיבי כדי לשמר את תכונות הקלון הקומפקטי. ייחורים מעוצים למחצה משתרשים בקלות במרבית חודשי השנה, למעט בחורף. ההשרשה במיתקן השרשה נמשכת כשלושה שבועות.

אקלמה וכתבה סימה קגן

עודכן: 2020-06-11
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: כל הארץ, שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה, מערב אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן