צמחי הגן של סימה

מללויקה מבהיקה

Melaleuca fulgens

משפחה: הדסיים • Myrtaceae
שם עממי: Scarlet Honeymyrtle
מוצא: אנדמי למערב אוסטרליה
שנת אקלום 2002
מקור האקלום וגטטיבי משתלה Wildtech Glenmaggie Victoria
גובה 2 מטר; קוטר 2 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי בשנים 2003-2002 הבאתי לארץ מאוסטרליה אוסף של 12 מינים וזנים חדשים של מללויקה, כולל את מללויקה מבהיקה. תרגום שם המין fulgens מלטינית הוא צבע זוהר, והכוונה לצבע הזוהר של הפריחה. מהמין מללויקה מבהיקה הבאתי לארץ שלושה זנים של שיחים הפורחים בצבעים: סגול, אדום וזן בצבע ורוד זוהר (hot pink). כל הזנים נשתלו בחלקת האקלום במכון וולקני, באותם התנאים. כעבור כשנתיים, ראינו שהצמחים מהזן עם הפרחים הסגולים, הראו חוסר התאמה לתנאי הקרקע, העלווה שלהם קיבלה גוון צהבהב (כלורוזה) ואילו הזנים בצבע ורוד והאדום נשארו עם עלווה ירוקה וחיונית. לפיכך, אנו ממליצים לא לשתול את הזן הסגול, ולהביא לתשומת לב את החשיבות בברור והתאמה ברמת זן. זני מללויקה מבהיקה, הם שיחים הגדלים ל-2 מטר גובה ורוחב, על מספר רב של ענפים היוצאים מבסיס הצמח ולכן הוא אינו מתאים לעיצוב על גזע בודד. קצב צימוח בינוני, בעל עלים דקים באורך 2-3 ס"מ בצבע ירוק-אפור. לעלים ולגבעולים יש ריח ארומאטי כאשר ממוללים אותם.

הפריחה חלה על הצימוח של אותה שנה, הפרחים מרובי אבקנים ודומים למברשות של צמח הקלסטימון. כאמור, צבע הפריחה אדום בזן אחד, וורוד זוהר בזן השני.

הפריחה חלה בתחילת האביב, היא שופעת ובולטת מאד, ונמשכת מספר שבועות. הפרחים עשירים בצוף - מה שנתן לצמח את השם העממי, מושכים דבורים, וצופיות. מאז שנת 2005 הם שתולים במכון וולקני, בחלקת האיקלום וניתן להתרשם מהם שם. לשיח מופע נאה כל השנה. מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ, כולל הנגב ואזורי ההר הגבוה, בתנאי שמש מלאה, ובמגוון קרקעות, מנוקזות. עמיד לקור. הצמח נחשב לחסכן במים, מאידך, יגיב לתוספת השקיה בפריחה שופעת. אינו נתקף במזיקים או במחלות. בתום הפריחה, מומלץ לגזום את חלקיו העליונים של השיח כדי לבקר את גובהו ולעודד צימוח של ענפים צדדיים.

שימוש גנני מתאים לשתילה בגינון ציבורי, בגן קטן, במסלעה, אפשר לשלבו בשיחייה בשילוב עם מיני מללויקה נוספים או מינים חסכני מים אחרים.

ריבוי הריבוי חייב להיות וגטטיבי כדי לשמר את תכונות הזן וצבע הפרח. ייחורים מעוצים למחצה משתרשים בקלות במרבית חודשי השנה, למעט בחורף. ההשרשה במיתקן השרשה, בעזרת הורמון השרשה, נמשכת כשלושה שבועות.
מינים וזנים נוספים הסוג מללויקה, מונה למעלה מ-170 מינים והוא כולל עצים גבוהים, שיחים ובני שיח, ותכונה משותפת שכולם שהם ירוקי עד. ברשימת צמחי הנוי של משרד החקלאות, רשומים כ-35 מינים וזנים של מללויקה הגדלים בארץ. מוצא מרבית המינים ביבשת אוסטרליה, מכל רחבי היבשת ומתנאי אקלים מגוונים.

המינים הרבים והמגוונים, מותאמים לתנאי אקלים וקרקע שונים, ומינים רבים מצטיינים בתנאי יובש, בתנאי הצפה ובמליחות. חלק גדול מין המינים עשוי להגיע לגיל 100 שנים ויותר. מרבית מיני המללויקה פורחות באביב ותחילת הקיץ. המינים הפורחים בצבע אדום, כמו מללויקה מבהיקה, נחשבים למושכי ציפורים.

אקלמה וכתבה סימה קגן

עודכן: 2020-06-11
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; מושך: דבורים, ציפרים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה, מערב אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן