צמחי הגן של סימה

דלוסטומה תמימת עלה

Delostoma integrifolium

משפחה: ביגנוניים • Bignoniaceae
שמות נרדפים: Delostoma roseum; Delostoma nervosum
מוצא: דרום אמריקה: קולומביה, אקוודור ופרו.
שנת אקלום 2008
מקור האקלום זרעים, אספתי מעץ הגדל בגן הבוטני של קיטו, באקוודור.
גובה 5-3 מטר; קוטר 4-3 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי למיטב ידיעתי הצמח הראשון הובא ארצה בשנות ה-50 ע"י רות בנימין ונשתל בחוות הנוי. בארץ הוא התפתח לשיח גדול הגדל ל-3-2 מ' גובה. בשנת 2000, בהמלצתו של דני אלמליח, השרשתי מספר ייחורים מצמח זה, ושתלתי אותם בגינתי במושב סתריה. הצמחים התפתחו לשיחים נאים, גובהם ורוחבם כ-3 מטר והם פורחים כל שנה.

בשנת 2008, אספתי זרעים של דלסטומה- Delostoma integrifolium מעץ הגדל בגן הבוטני של קיטו, באקוודור. מהזרעים שאספתי שם נבט בארץ צמח אחד בלבד ואותו שתלתי בשנת 2010 בחלקת איקלום במושב סתריה. למרות שמדובר באותו מין, הצמח שנבט מהזרע שהבאתי, התפתח לעץ בעל גזע בודד, כ-5 מ' גובה, וצבע הפרח וורוד כהה, בולט יותר מצבע הפרחים של הצמח מחוות הנוי. בספרות מצוין בהדגשה, שקיימת שונות גדולה בתוך המין, ונאמר שם שמדובר בצמחים הגדלים לגובה 10-3 מ', בעלי עלים גדולים או קטנים יותר ופריחה בצבעים החל מוורוד בהיר לכהה ועד פרחים בצבע מגנטה. במצב כזה מובן שמתבקשת עריכת סלקציה לגובה ולצבע – מאחר ובגינון אנו שואפים להגיע לצמח עם מופע ייחודי, ואותו להרבות בצורה ווגטטיבית, שתשמור על אחידות הסלקציה.

הסוג דלוסטומה כולל 4 מינים. מוצאו של המין integrifolium הוא בהרי האנדים שבאקוודור וקולומביה. צמחים הגדלים על רמות ההרים באזורים הטרופיים, הם צמחים הדורשים תנאי גידול מתונים, ובדרך כלל אינם עמידים לתנאי טמפרטורה קיצוניים - חום או קור. על פי דיווחים מסן פרנסיסקו, השיחים פורחים שם במשך כ-10 חודשים. מאזור לוס אנג'לס וסאן דייגו מדווחים על עמידות לקור, ורק בטמפרטורה של מינוס 3 מעלות צלסיוס, קופאים קצות הענפים, עם זאת הם מתחדשים באביב. כרגע בארץ זמין לשתלנים המעוניינים לרבות את הסוג, השיח הגדל בחוות הנוי או המקור הגדל בחלקת האקלום בסתריה. זהו שיח גדול או עץ ירוק-עד, בעל עלים בגודל בינוני ובצבע ירוק כהה, מזכירים במידה את העלים של האבוקדו. העלים גדולים יותר מהעלים של השיח שמקורו בחוות הנוי. הפרחים דמויי משפך ובעלי לוע פרח עמוק, בצבע וורוד. הפריחה שופעת יחסית באביב, ונמשכת ספורדי בקיץ. השיח זקוק להשקיה צנועה בחודשי הקיץ, עמיד למזיקים ומחלות, מאריך שנים, ובעל מופע יציב.

הוא מתאים לשתילה במרבית אזורי הארץ, בקרקעות מנוקזות, מומלץ להוסיף קומפוסט לקרקע לפני השתילה ולערבב היטב. שיח הדלוסטומה יגדל בתנאי שמש מלאה או בצל חלקי.

שימוש גנני השיח מתאים לגינה גדולה, או כצמח מיכל מעוצב המוצב בפטיו או על גג הבית במרפסת פתוחה.

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה.

מינים וזנים נוספים בארץ מוצאה הדלוסטומה היא עץ הגדל ל-10 מטר גובה. נפוצה מאד כעץ נוי בקיטו-אקוודור.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-26
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: נדרשת השקייה סדירה; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ; שימוש: מתאים לגידול במיכל; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
השיח ממקור חוות הנוי, עלים קטנים יותר וצבע הפרח ורוד בהיר
צילום: סימה קגן