צמחי הגן של סימה

דיאטס גדול-פרחים

Dietes grandiflora

משפחה: אירוסיים • Iridaceae
שם עממי: Wild Iris
מוצא: דרום אפריקה, מאזור נטל עד מזרח הכף
שנת אקלום 1990
מקור האקלום זרעים, הבאתי זרעים של מין זה מהגן הבוטני בקירסטנבוש שבדרום-אפריקה
גובה 1.5-1.0 מטר; קוטר 1 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי דיאטס גדול-פרחים הוא מין חדש יחסית ותואר לראשונה בספרות המדעית בשנת 1929.

לצמח עלים סרגליים זקופים, באורך 100-70  ס"מ וברוחב כ-2 ס"מ, צבעם ירוק והם ירוקי-עד.

העלים גדלים בצורת מניפות, אולם עם התבגרות הצמח נוצר גוש עלים גדול, המגיע לקוטר של עד 1 מטר וצורת המניפה מטשטשת. הפרחים נישאים על גבעולי פריחה גבוהים ובולטים מעל העלים. הפרח דומה לפרחי האירוס, קוטרו 10 ס"מ וצבעו לבן. במרכז הפרח, בבסיס הכותרת יש כתמי צבע צהובים וחומים, שנקראים דרכי צוף ,זה הסימון בצבע על כותרת הפרח, בדגם uv חריג , שמטרתו להדריך ולכוון את החרקים למוקדים של צוף או אבקה. עמוד העלי בולט במרכז הפרח וצבעו סגול. עיקר הפריחה חלה באביב ואז ניתן לראות את הצמח מכוסה בפרחים. פרח בודד חי בין יומיים לשלושה ימים, בשונה מכל המינים  האחרים, בהם הפרח הבודד חי רק יום אחד. בהמשך הקיץ מופיעים לסירוגין פרחים בודדים, אולם למניפות העלים הסרגליים מופע רב-שנתי קישוטי ובולט.

דיאטס גדול-פרחים מתאים לשתילה בתנאי שמש מלאה או צל חלקי. בצל חלקי יבלטו מניפות העלים, אולם הפריחה תהיה דלילה יותר. גדל במרבית סוגי הקרקע, ובלבד שתהיינה מנוקזות, כולל קרקעות עניות. עמיד לטמפרטורה קרה, לאקלים יבש ונחשב לחסכן במים. צמח מבוסס בגינה אפשר להשקות פעם בשבועיים- שלושה.

הפרחים נישאים על  גבעולי פריחה רב-שנתיים, וחשוב לא לגזום את גבעולי הפריחה גם לאחר שנבלו הפרחים, כי עליהם תחול הפריחה בשנה שאחריה.

שתיל בודד מתרבה ומצמיח בנות ותוך 5-4 שנים יגיע הגוש לקוטר של 1 מטר.

שימוש גנני מתאים לשתילה לאורך שביל הכניסה לבית במסלעה، בערוגת הרב-שנתיים، בערוגה בנויה בתוך רחבה מרוצפת וגם כצמח ראווה במרכז הגן או בפינת המדשאה. משתלב גם ליד בריכת מים. מתאים לגינון ציבורי כצמח עמיד ולא מפונק, לגינון במרכזי קניות, בבתי ספר וגני ילדים. מתאים לשתילה כצמח מיכל או באדניות גדולות המוצבות בשמש מלא או צל חלקי.

ריבוי קל מאד בריבוי בזרעים או על-ידי חלוקה של צמח האם. חלוקת צמחים מומלץ לעשות מיד לאחר גל הפריחה באביב. את הצמחים המועתקים יש לטפח בחודשים הראשונים מההעתקה ולהשקות בקביעות. מאידך, הריבוי בזרעים הוא פשוט, אוספים את הזרעים השחורים ומנביטים במנבטה, אפשר להנביט כל השנה. הנביטה חלה תוך מספר שבועות ואז יש להעתיק את הנבטים לעציצים קטנים. כאשר גוש השורשים ממלא את העציץ, מומלץ לשתול בגן. קצב הצימוח מהיר והפריחה  חלה כבר בשנה השנייה.

מינים וזנים נוספים הסוג דיאטס כולל שישה מינים של צמחים רב-שנתיים כולם בעלי קנה שורש עלים סרגליים ירוקי-עד ופרחים בולטים. חמישה מינים מוצאם מאפריקה ורק מין אחד (D. robinsoniana) מוצאו מאוסטרליה.

בעבר נהגו להכליל את הסוג דיאטס בתוך הסוג מוראה. ההפרדה בין הסוגים התבססה על אופי הצימוח: למוראה יש פקעת ולדאיטס יש קנה שורש. הבדל נוסף הוא שכל המינים בסוג דיאטס הם ירוקי- עד ואילו בסוג מוראה מרבית המינים נכנסים לתרדמה בקיץ.

בארץ נפוץ מין אחר:  דיאטס דו- גוני (D. bicolor),הוא בעל פרחים בצבע צהוב – לימון וכתם בצבע חום במרכז הפרח, ובשנים האחרונות  ניתן לראות אותו שתול בהיקפים  גדולים בגינון ציבורי בערים ובאיי-תנועה.

מין דומה נוסף, הגדל בארץ נקרא דיאטס תודרני (D. iridioides ובשמו הנרדף- D. vegeta) יש לו צבעי פרח דומים לדיאטס גדול-פרחים, אך בשונה ממנו, קוטר הפרח קטן יותר ולפיכך פחות  בולט, העלים ,אורכם רק כ- 50  ס"מ וההבדל המשמעותי ביותר הוא שמין זה מתאים לשתילה בצל, בעוד שדיאטס גדול-פרחים מתאים לשתילה בשמש מלאה.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-04-26
צורת חיים: עשבוני, צמח כיסוי, גיאופיט; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן